Dieta na nadciśnienie - co jeść warto, a czego nie wolno?

Nadciśnienie tętnicze to prawdziwa plaga współczesnego świata. Na tę groźną przypadłość cierpi coraz więcej osób - przy czym niestety nie tylko osoby starsze, ale często nawet i młodzież. W związku z zagrożeniami, jaki ze sobą niesie, warto już wcześniej pomyśleć o sposobach na jego obniżenie - jednym ze sposobów jest dieta na nadciśnienie.

Czym jest dieta na nadciśnienie tętnicze?

Dieta na nadciśnienie to jedna z diet leczniczych – podobnie jak dieta wątrobowa czy dieta cukrzycowa. Wielu specjalistów twierdzi, że jesteśmy tym, co jemy – a zatem warto jeść zdrowo, gdyż wówczas także organizm będzie czuł się lepiej. Można się o tym łatwo przekonać, wprowadzając do swojego menu więcej warzyw i owoców, a rezygnując z takich składników jak:
- słodycze
- mleko i jego pełnotłuste przetwory
- tłuste mięsa oraz wędliny
- wędzone ryby
- zupki w proszku
- koncentraty i żywność konserwowa
- chipsy i im podobne produkty
- fast foody

Sól kuchenną należy zaś w znaczącym stopniu ograniczyć. Dieta na nadciśnienie i cholesterol przewiduje za to, że będziemy spożywać więcej żurawiny, cytryny, aronii, rzodkiewki, buraków, cebuli, czosnku oraz warzyw zielonych, bowiem posiadają one zdolności obniżające ciśnienie. Jak to możliwe? Ich sekretem jest przede wszystkim wysoka zawartość potasu, który wpływa na uregulowanie ciśnienia na właściwym poziomie.

Dieta na nadciśnienie tętnicze – przepisy

Dziennie osoby, które mają nadciśnienie powinny przyjmować nie więcej niż 1700-2000 kalorii. To bardzo odpowiednia norma, która zapewnia siłę, ale jednocześnie pozwala uregulować zdrowie. Jeśli chodzi o dietę na nadciśnienie, przepisy obejmują spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 co najmniej 3 razy w tygodniu – warto zatem dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób zdrowo przyszykować rybny obiad.

Osoby, które cierpią na nadciśnienie nie powinny jeść wędzonych ryb – jednak można je na przykład gotować. Jakie ryby są najlepsze? Łosoś, makrela, śledź oraz sardynki. Gotowany łosoś z warzywami będzie idealny! Jak go przygotować?

1. Najpierw przygotowujemy bulion rybny, zalewając rybę 2,5 litrem wody i dodając do gotowania warzywa takie jak ziemniaki, marchew, pietruszka i koniecznie cebula.
2. Bulion gotujemy na dużym ogniu około 30 minut, a po tym czasie wyciągamy rybę i przygotowujemy sałatkę z warzyw (najlepiej zielonych, najzdrowszych), jako dodatek do obiadu. Tak naprawdę po obmyciu i pokrojeniu brokułów, kapusty pekińskiej i selera naciowego (do mieszanki można jeszcze dodać żurawinę) obiad jest gotowy.
3. Bulion studzimy i spożywamy jako pierwsze danie lub mrozimy (można nim zalać nową rybę w czasie gotowania następnym razem – i wówczas gotować jedynie przez kwadrans, pod przykryciem).

Zobacz 7 przykazań odchudzających się

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.