Dieta dla mózgu – główne zasady
By mózg funkcjonował prawidłowo, musimy dostarczyć mu odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Jest to organ energochłonny, którego głównym pokarmem jest glukoza i tlen, i który potrafi zużywać około 20-25% całej energii dostarczanej do ciała. Przy tym jednak wcale nie chodzi o to, ażeby zjadać dużo cukru, z którym kojarzona jest od razu glukoza – cukry proste błyskawicznie przenikają bowiem do krwi i są neutralizowane przez insulinę, a jeśli ich zapas jest większy niż potrzeby energetyczne organizmu, zamieniają się w tkankę tłuszczową. Ale już węglowodany złożone trawione są stopniowo!
Jeśli zaś chodzi o witaminy i minerały, najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania mózgu są te z grupy B (szczególnie cholina i niacyna), a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w tranie i tłustych rybach morskich. Ale dla prawidłowej pracy mózgu potrzebne są także:
- żelazo
- magnez
- potas
- fosfor
- cynk
- lecytyna
- kwas linolowy
Dieta dla mózgu – co jeść?
Jest wiele produktów, które są wspaniałym źródłem wymienionych wcześniej witamin i składników mineralnych, i których nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Przede wszystkim to ziarna zbóż, ziemniaki, fasola czy kasza (czyli węglowodany złożone), soja, fasola, groch, wątroba, tuńczyk (witaminy z grupy B), warzywa liściaste, rodzynki, orzechy (żelazo), winogrona, banany, pomarańcze, nektarynki, pomidory (potas), pestki dyni (cynk), a także tłuste ryby i siemię lniane (zawierające kwasy tłuszczowe omega-3).
Rzecz jasna, powinniśmy stosować się jeszcze do innych zaleceń – na przykład pić dużo wody mineralnej, która wspomaga biochemiczne procesy, zachodzące w mózgu. Dzięki diecie wzbogaconej w podobne produkty, nasz mózg będzie funkcjonował sprawniej.
Sprawdź 5 przepisów na niskokaloryczne sosy: guacamole, hummus, tzatziki