Dieta bezmleczna: jadłospis przeciwko niedoborom
Jak się okazuje, jest zupełną nieprawdą że dieta bezmleczna stanowi prostą drogę do niedoborów. Istnieje bowiem bardzo wiele produktów roślinnych, które stanowią doskonałą alternatywę dla zwierzęcego nabiału. Nawet więc osoby będące na diecie wegańskiej, absolutnie nie muszą się obawiać o własne zdrowie.
Przede wszystkim doskonałym źródłem białka jest soja, a także fasole, cieciorka i soczewica. Można je przyrządzać na różne sposoby, a najlepiej komponują się z pomidorem. W sprzedaży są dziś powszechnie dostępne zamienniki mleka krowiego takie jak mleko sojowe, kokosowe czy migdałowe. Nie zawierają one ani grama szkodliwej kazeiny, natomiast są pełne dobroczynnych składników odżywczych.
Dieta bezmleczna dla dziecka: czy jest bezpieczna?
Przed sporym dylematem stoją młode mamy, które zastanawiają się, czy mogą pozbawiać swojego dziecka dostępu do mleka. Warto więc wiedzieć, że korzystne zdrowotnie dla dorastającej pociechy będzie jedynie naturalne mleko z piersi matki. Zawiera ono wszelkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju witaminy i minerały, dlatego nie należy pozbawiać dziecka takiego pokarmu. Dieta bezmleczna dla dziecka w wieku niemowlęcym to raczej chybiony pomysł, natomiast już przedszkolak może bez obaw pić jedynie mleko roślinne.
Dieta bezmleczna: jadłospis dla osoby dorosłej
O ile należy zachować ostrożność w przypadku małych dzieci, dieta bezmleczna dla dorosłych nie stanowi już jakiegokolwiek zagrożenia. Możesz więc bez obaw przejść na restrykcyjną dietę wegańską z dużą ilością obfitujących w białko i/lub wapń roślin oraz owoców:
1. Jarmuż
2. Rzepa
3. Migdały
4. Soja
5. Fasole
6. Brokuł
7. Suszone figi i morele
8. Koper włoski
9. Aramantus
10. Sezam
11. Mak
Dieta bezmleczna: przepis na niebiańskie śniadanie
Pyszne danie na diecie bezmlecznej to chociażby płatki owsiane na mleku migdałowym z dodatkiem suszonych owoców.
Potrzebujesz następujących składników
1. Pół szklanki płatków owsianych
2. Kilka suszonych moreli oraz fig
3. Łyżka suszonych rodzynek
4. Jeden banan
5. Łyżka sezamu
Płatki owsiane najlepiej jest zamoczyć co najmniej na kilka godzin, dzięki czemu zneutralizujesz wiążący wapń w organizmie kwas fitynowy. Po namoczeniu płatki dokładnie przepłucz, po czym ponownie zalej szklanką czystej wody. Wstaw garnek na mały ogień i gotuj około 5 minut. Po tym czasie dodaj suszone owoce i pokrój banan. Na sam koniec zmiel w młynku do kawy obfity w wapń sezam i możesz już cieszyć się zdrowym i pysznym posiłkiem. Naprawdę krowie mleko nie jest Ci do niczego potrzebne!