Na czym polega dieta witariańska i kiedy warto ją zastosować?

Dieta witariańska to sposób żywienia oparty na ograniczeniu się do jedynie produktów owocowo-warzywnych niepoddanych obróbce termicznej. Jedzenie surowych potraw jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia, pozwalając zwalczać współczesne choroby cywilizacyjne.

Dlaczego warto przejść na dietę witariańską?

Dieta witariańska to przede wszystkim najlepszy sposób na to, aby zapewnić swojemu organizmowi stały dopływ niezbędnych witamin i minerałów. Owoce oraz warzywa w postaci surowej dostarczają ich ogromne ilości, o co trudno w przypadku gotowania, smażenia czy pieczenia. Tym bardziej, że wymagają dokładnego rozdrobnienia przed połknięciem, przez co unikamy jedzenia w stresie i pośpiechu.

Jest to także doskonała dieta oczyszczająca. Jej praktykowanie pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z organizmu, polipów czy złogów. Przynosi także niesamowite rezultaty w postaci redukcji poziomu złego cholesterolu. Powinni więc o jej rozpoczęciu pomyśleć zwłaszcza osoby z miażdżycą oraz nadwagą. Do pozytywnych efektów jej stosowania możemy zaliczyć także m.in:

1. Możliwość pozbycia się trądziku i innych zmian skórnych
2. Uregulowanie wartości ciśnienia tętniczego
3. Usprawnienie procesów trawiennych
4. Spowolnienie procesu starzenia
5. Pozbycie się stanów zapalnych z organizmu
6. Wzrost energii witalnej
7. Mniejsza potrzeba snu
8. Redukcja poziomu stresu
9. Trwałe wyeliminowanie objawów alergii
10. Wzrost odporności organizmu na bakterie i wirusy

Jak przejść na surową dietę warzywno-owocową?

Aby rozpocząć dietę witariańską należy przestrzegać kilku ważnych reguł. Przede wszystkim na początku problematyczne mogą okazać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie jest on bowiem przyzwyczajony do trawienia twardych, surowych produktów. Dlatego najpierw warto pobudzić jego pracę poprzez wypicie ciepłej wody, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny, po czym odczekać z jedzeniem co najmniej 30 minut.

Zwłaszcza surowe warzywa powinny być spożywane bardzo powoli, a każdy kawałek pożywienia dokładnie przeżuwany. Dzięki temu unikniemy poważnych problemów z układem trawiennym, a także lepiej przyswoimy cenne witaminy oraz minerały. Jeżeli wcześniej odżywialiśmy się niezdrowo, najprawdopodobniej wystąpią tzw. kryzysy ozdrowieńcze (bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy itd.). Nie trzeba się jednak nimi przejmować, gdyż zwykle po kilku dniach ustępują, po czym uzyskujemy niespotykaną dotąd energię i jasność umysłu.

Co jeść na diecie witariańskiej?

Ogromną zaletę surowej diety oczyszczającej stanowi to, iż przygotowywanie posiłków jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu (zwykle maksymalnie 30 minut). Jeżeli kupujemy warzywa z marketu, wówczas warto najpierw pozbyć się pestycydów i bakterii. W tym celu do litra wody dodajemy łyżkę sody oczyszczonej, a następnie dokładnie płuczemy warzywa.

Co będziemy zatem jeść na diecie witariańskiej? Przykładowy jadłospis musi składać się z miski sałatki spożywanej obowiązkowo każdego dnia. Nie może obyć się także bez świeżych soków owocowo-warzywnych.

Aby przygotować pyszną witariańską sałatkę potrzebujesz:

1. Jednego ząbka czosnku
2. Pół cebuli
3. Sałatę/rukolę lub roszponkę
4. Marchew
5. Korzeń selera
6. Kalarepę
7. Białą lub czerwoną kapustę
8. Por
9. Przyprawę ziołową do sałatek
10. Sól himalajską
11. Oliwę z oliwek
12. Siemię lniane lub sezam

Wszystkie składniki należy pokroić na małe kawałki lub przetrzeć na tarce. Warto połączyć warzywa ze zdrową oliwą z oliwek lub olejem lnianym, co pozwoli uniknąć niedoborów tłuszczu w diecie. Siemię lniane i niełuskany sezam mielimy powoli w młynku do kawy. Wszystkie produkty ze sobą mieszamy, dodajemy przyprawy i zdrowa sałatka jest już gotowa do spożycia.

Poznaj 5 przepisów na zdrowe obiady w 30 minut

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.