Dieta białkowa - czyli jak schudnąć 5 kilogramów w miesiąc!

Dieta białkowa, podobnie jak wiele innych diet tego typu - w tym na przykład dieta OXY czy dieta wysokobiałkowa - opiera się głównie na produktach białkowych. Jest to dieta pozwalająca na zrzucenie zbędnych kilogramów - przy tym jednak nie trzeba się głodzić i wyniszczać organizmu. Chodzi o to, by tak opracować jadłospis, żeby schudnąć, a jednocześnie zapewnić sobie uczucie sytości. Co i kiedy można jeść, i jakie efekty można uzyskać na diecie białkowej?

Jakie są opinie o diecie białkowej?

Większość osób stosujących dietę białkową bardzo ją zachwala. Informują, że dieta białkowa to dieta na masę, ale jednocześnie odchudzająca – zwiększamy zatem siłę mięśni i możemy później ładniej rzeźbić ciało, jednak także pozbywamy się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dieta białkowa polecana jest z tego powodu zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Efekty po miesiącu stosowania diety białkowej są u każdej osoby różne – zależy to od wielu czynników, w tym nawet od genów, czyli indywidualnych predyspozycji danej osoby. Jedna kobieta na diecie białkowej schudła 3 kilogramy, a inna nawet 6. Jednakże średnio chudnie się 4-5 kilogramów miesięcznie, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Idealne zastosowanie się do zasad tej diety znacząco wpływa na końcowy wynik. Pamiętajmy też, że ogólnie rzecz biorąc dieta białkowa i siłownia to bardzo dobre połączenie – możemy na bieżąco modelować swoją sylwetkę, ćwiczyć mięśnie i spalać tłuszcz. Dieta pozwala wzrastać tkance mięśniowej, ponieważ jej podstawą jest białko, które stanowi podstawowy budulec mięśni. Jednakże przy sporym wysiłku potrzebujemy również sporej ilości węglowodanów, ażeby mieć siły do treningu. Co ważne, dieta białkowa i Dukana to nie to samo – w pierwszym przypadku chodzi o wzbogacenie menu w białko, a ta druga nie jest polecana, bowiem prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Jakich efektów oczekiwać po diecie białkowej?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że dieta białkowa pozwala schudnąć szybko – co zaskakujące, im więcej ważymy, tym więcej możemy zrzucić. To około 10-11 kilogramów w 2 miesiące, ale niektórzy taki wynik uzyskują już po miesiącu. Jak już wspomniano wcześniej, wszystko zależy od wielu czynników i naszej własnej motywacji. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to dieta dla wszystkich i na pewno nie na całe życie – obciąża bowiem bardzo nerki oraz wątrobę, a zatem powinny jej unikać kobiety w ciąży, rozwijająca się młodzież oraz osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Najlepiej przed przystąpieniem do diety wykonać badania krwi oraz moczu. Również w trakcie jej trwania – a okres ten zależy jedynie od naszej konsekwencji, siły woli oraz ilości kilogramów, które chcemy zgubić – co około 3 tygodnie powinniśmy je powtarzać, by móc wykryć ewentualne nieprawidłowości lub upewnić się, że wszystko jest w porządku. Podobnie jednak warto postępować również w przypadku innych diet, zatem dieta białkowa nie jest wyjątkiem.

Dieta białkowa – jadłospis

Dieta białkowa rekomendowana jest osobom, które pragną zbudować masę mięśniową – i chciałyby to zrobić w miarę szybko. Nie chodzi tutaj jednak o podział na 4 fazy Dukana, w czasie których najpierw zjadamy tylko białko, lecz po prostu o położenie szczególnego nacisku w menu na ilość spożywanych protein. W przypadku tego rodzaju diet należy jednocześnie ograniczyć spożywanie węglowodanów, czyli przede wszystkim cukrów, przy czym jednak należy do wszystkiego podchodzić z rozsądkiem. W czasie trwania diety ograniczamy również spożycie tłuszczu, ale również wszystko dokładnie bilansując – chodzi wszak o schudnięcie i przyrost mięśni, ale również o zachowanie zdrowia.
Co warto jeść? Odpowiednie są takie produkty jak:
- chude mięso (gotowane na parze, w wodzie, grillowane, pieczone)
- ryby
- nabiał
- owoce morza
- migdały, orzechy nerkowca, siemię lniane
- warzywa, jak pomidory, ogórki, marchew, szpinak, brokuły oraz paprykę (najlepiej surowe lub ugotowane)
- czarna fasola, fasola, soja, soczewica
- owoce, lecz nie wszystkie (unikajmy na przykład bananów i winogron)

Dieta białkowa – jakie przepisy najlepsze?

W diecie białkowej jadłospis na cały tydzień powinien być na tyle zróżnicowany, aby człowiek nie miał już po krótkim czasie dosyć i nie pragnął jak najszybciej zrezygnować z diety. Warto zatem bawić się dostępnymi produktami, zestawiać je ze sobą, korzystać z istniejących pomysłów i wymyślać nowe. Na przykład na śniadanie możesz zjeść jednego dnia jajecznicę z 2 jajek i serek wiejski, następnego dnia omlet, a jeszcze kolejnego sałatkę z tuńczyka.

Co możemy zjeść? Na przykład 2 piersi kurczaka grillowane z ziołami. Prawda, że brzmi pysznie?

Składniki:
- 2 piersi kurczaka
- bazylia
- oregano
- tymianek
- sól (najlepiej morska)
- pieprz
- opcjonalnie szklanka letniej wody

Przygotowanie:
Tak naprawdę przepis jest prosty, a przygotowanie potrawy nie zajmuje dużo czasu. Suszone zioła należy ze sobą wymieszać, tworząc marynatę. Później nacieramy ziołami mięso. Warto połączyć zioła z wodą, by lepiej się do niego przylepiały. Mięso powinno poleżeć w marynacie około godziny, by ładnie przejść ziołami, jednak nie jest to konieczne. Można je jeszcze łączyć z cytryną i wówczas warto, by trochę odleżało, ażeby przejść cytrynowym aromatem. Mięso należy nałożyć na średnio rozgrzany ruszt i grillować aż do upieczenia.

Sprawdź, co jeść, żeby się pozbyć pomarańczowej skórki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.