Regularne spożywanie posiłków jest podstawą dbania o zdrowie i piękną sylwetkę. Dzięki temu zapobiegamy wahaniom cukru we krwi, podjadaniu i magazynowaniu tłuszczu przez nasz organizm. A to dopiero początek korzyści płynących ze zjadania kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia.
Nigdy nie pomijaj śniadania
Często słyszymy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i rzeczywiście tak jest. Śniadanie (zjedzone najpóźniej godzinę po przebudzeniu) chroni śluzówkę przed wzmożoną ilością soków trawiennych, jaka jest produkowana przez żołądek w godzinach porannych. Ponadto sprawia, że nasz metabolizm zaczyna pracować na właściwych obrotach i dodaje nam energii, które tak bardzo potrzebujemy z samego rana.
Bez śniadania, organizm, który po nocy ma niedobór glukozy, funkcjonuje gorzej, co odbija się na naszej sprawności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Warto też zaznaczyć, że niejedzenie śniadań skutkuje przyswajaniem większej ilości kalorii w ciągu dnia, co zostało dokładnie przebadane i udowodnione naukowo. Dlatego zawsze pamiętajmy o śniadaniu. W przeciwnym razie może ci grozić otyłość, problemy z pamięcią, a nawet cukrzyca.
Wypróbuj nasz przepis na przepyszne tosty z batata, które są bogactwem witaminy C, która zwiększa odporność i beta-karotenu, który upiększa naszą skórę!
Zobacz: Śniadania - smaczne i zdrowe do 300 kcal [5 PRZEPISÓW]
Przyjrzyjmy się teraz bliżej, co się dzieje z naszym organizmem, gdy opuszczamy posiłki.
1. Zmiany hormonalne
Opuszczanie posiłków może doprowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Poziom insuliny najpierw wzrasta, po czym drastycznie spada, co może jest jedną z głównych przyczyn przybierania na wadze.
2. Wahania nastroju
Rezygnujesz z kolejnych posiłków, a twoje hormony zaczynają wariować. Z tego powodu stajesz się nerwowa i rozdrażniona. Pamiętaj o tym, że dieta nie wpływa wyłącznie na wygląd naszej sylwetki. W dużym stopniu odpowiada także za nasz humor i samopoczucie.
3. Problemy z trawieniem
Jeśli jesz nieregularnie, także procesy trawienne zachodzące w twoim organizmie są zaburzone. Aby unormować i wspomóc metabolizm należy jeść najlepiej pięć posiłków dziennie - trzy większe posiłki i dwie zdrowe przekąski. Kluczowe jest spożywanie ich o stałych porach!
4. Magazynowanie tłuszczu
Gdy rezygnujesz z posiłków w ciągu dnia, twój organizm stara się zabezpieczyć i zamiast spalać tkankę tłuszczową, zaczyna magazynować tłuszcz.Jedząc o stałych porach łatwo i szybko można przyzwyczaić organizm do regularności, a po pewnym czasie już on sam zacznie się ich domagać o odpowiedniej godzinie. Dlatego zamiast się głodzić, warto zacząć jeść częściej, za to sięgać po mniejsze porcję. Postaw na niskokaloryczne, zdrowe i zbilansowane dania, która będziesz przygotowywać samodzielnie w domu.
5. Przewlekłe zmęczenie
Omijanie posiłków sprawia, że twój metabolizm zaczyna wolniej pracować, a ty czujesz się dużo bardziej zmęczona. Musisz dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych kalorii i składników odżywczych, aby cieszyć się energią i dobrym samopoczuciem.
6. Błędne myślenie o jedzeniu
Głodzenie się sprawia, że zaczynasz myśleć o jedzeniu w nieodpowiedni sposób. Jeżeli wychodzisz z założenia, że nie jedząc szybciej uzyskasz satysfakcjonujące efekty i smukłą sylwetkę - jesteś w wielkim błędzie! W rzeczywistości narażasz swoje zdrowie i możesz zapomnieć o szczupłej figurze.
7. Objadanie się
Zazwyczaj wygląda to tak samo - przez cały dzień unikasz jedzenia, a wieczorem, po powrocie do domu nie możesz się powstrzymać i zjadasz wszystko, co trafi w twoje ręce! To nigdy nie przyniesie dobrych efektów. Pamiętaj, że tylko zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli ci cieszyć się zdrowiem i smukłą, wymarzoną sylwetką!
Zobacz: Chcesz wyszczuplić talię? To nie takie trudne [PLAN]
Jak powinniśmy rozłożyć posiłki w ciągu dnia?
Jeżeli posiłki rozłożymy w taki sposób ograniczymy uczucie głodu w ciągu dnia, a jednocześnie ustabilizujemy gospodarkę energetyczną oraz procesy trawienne, dzięki czemu łatwo nam będzie zadbać o smukłą figurę.
Jak zadbać o regularne posiłki?
1. Planuj
Dokładnie planuj posiłki najlepiej na kilka dni. Zawsze, gdy wybierasz się na zakupy miej ze sobą listę potrzebnych ci produktów. Stawiaj na zdrowe i szybkie do przygotowania dania. Przykładowo, spaghetti z razowego makaronu i pesto np. ze szpinaku możesz zrobić w 10 minut. Jednocześnie pamiętaj, jak powinien wyglądać twój talerz. Staraj się, żeby:
- 40% stanowiły produkty pochodzenia roślinnego
- 30% białko (ryby, mięso, jaja, nabiał, orzechy, nasiona,itp.)
- 15-20% pełnoziarniste produkty zbożowe
- 10-15% tłuszcze (nienasycone i nasycone)
2. Gotuj na kilka dni
Postaw na dania, które możesz wykorzystać przez kilka dni. W ten sposób zapewnisz sobie zdrowy, odpowiednio zbilansowany posiłek bez konieczności spędzania każdego popołudnia w kuchni. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład warzywny gluasz, upieczona pierś z indyka czy zupa krem z ulubionych warzyw.
3. Rób lunchboxy
Przygotowuj sobie do pracy pudełka z jedzeniem. Po pierwsze - to samo zdrowie, a po drugie - to jest teraz bardzo modne. Głodzenie się w ciągu dnia jest passe, a my mamy kilka propozycji, które są nie tylko zdrowe i pożywne, ale także nie są nudne!
I Zielona sałata ze szpinakiem, pomidorkami koktajlowymi, zielonym ogórkiem i bułką grahamką, makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym i czarnymi oliwkami oraz winogrona
Pomimo tego, że oliwki są źródłem kwasów tłuszczowych, są niskokaloryczne (10 oliwek to jedynie 37 kalorii). Zawierają kwas oleinowy, który hamuje aktywność genu odpowiedzialnego za występowanie raka piersi oraz chroni serce i naczynia minimalizując ryzyko chorób krążenia. Są również bogate w witaminy z grupy B, prowitaminy A, witaminy C i E, fosfor, żelazo, miedź, potas oraz błonnik.
II Sałatka z pieczonymi burakami, orzechami włoskimi, zielonym ogórkiem, suszonymi morelami i sosem musztardowym
Buraki mają dużą zawartość kwasu foliowego, witaminy C oraz witaminy B1. Jest w nich dużo pierwiastków mineralnych: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz rzadko spotykane w warzywach rubid i cez. Najwięcej wartość mają buraki pieczone ze skórką, dlatego tak przyrządzona sałatka z pewnością dostarczy ci niezbędnych właściwości odżywczych.
III Chili con carne z mięsem z indyka i pieczoną brukselką
Brukselka ma właściwości antynowotworowe, dzięki zawartości sulforafanu - silnego przeciwutleniacza. Jest również źródłem witaminy K, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, sodu, potasu, które korzystnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych oraz ciśnienie krwi. Brukselka stanowi również uzupełnienie każdej diety odchudzającej, ponieważ 100 g surowej brukselki to 43 kalorie, jeszcze mniej ma brukselka gotowana - 36 kalorii.
Zobacz: Chcesz mieć płaski brzuch? Tak powinien wyglądać twój dzień