Schudnij bez efektu jo-jo [10 PORAD]

Zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów to połowa sukcesu. Największym wyzwaniem jest utrzymanie nowej figury i nie wracanie do starych nawyków. Jednak można schudnąć bez efektu jo-jo! Wystarczy trzymać się zasad zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia. Oto 10 porad, które sprawią, że zrzucone kilogramy nigdy już nie wrócą!

1. Regularne posiłki

Pamiętaj, by jeść regularnie! To jest podstawowa i najważniejsza zasada. Spożywając posiłki co 3-4 godziny, poziom glukozy w naszej krwi jest stały i prawidłowo funkcjonuje nasz żołądek. Ponadto nasz organizm nie odkłada tłuszczu, ponieważ jest przyzwyczajony, że o stałych porach dostaje pożywienie.

2. 5 posiłków dziennie

Nie omijaj posiłków. Powinnaś zjadać 5 dziennie - śniadanie, drugie śniadanie, obiad, lekki podwieczorek i kolację. Posiłki staraj się przygotowywać dzień wcześniej i zabierać ze sobą do pracy. Wtedy z pewnością nie zapomnisz, by je zjeść.

3. Śniadanie to podstawa

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dzięki niemu nakręca się metabolizm i masz energię na resztę dnia. Pierwszy posiłek nie powinien być ciężkostrawny, ale musi być wartościowy i odpowiednio zbilansowany.

Pamiętaj, że osoby, które jedzą śniadania, mają mniejszy apetyt i w ciągu dnia zjadają mniej.

4. Urozmaicaj posiłki

Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj o tym, by w twojej codziennej diecie znalazły się produkty ze wszystkich grup.

5. Wybieraj naturalne produkty

Stawiaj na, jak najmniej, przetworzone jedzenie. Czytaj uważnie etykiety i opakowania.

6. Woda to podstawa

Powinnaś wypijać minimum 2 litry wody dziennie! Woda oczyszcza organizm, przyspiesza spalanie tłuszczu i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Ponadto sprawia, że nasza cera jest promienna, a skóra jędrna i odpowiednio nawilżona.

7. Ogranicz sól

Zbyt częste sięganie po sól może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, kamieni nerkowych, a nawet raka żołądka! Zamiast soli wybieraj zioła - świeże lub suszone. Dziennie możesz maksymalnie sięgać po małą łyżeczkę soli, pamiętaj jednak, że wiele produktów i tak zawiera już sól!

8. Produkty pełnoziarniste górą

Produkty pełnoziarniste są źródłem tzw. węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego. Dają one energię na długi czas i sprawiają, że dłużej czujemy się syci. Regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

9. Zrezygnuj ze słodyczy

Cukier szkodzi i uzależnia. Nie zawiera witamin, ani potrzebnych naszemu organizmowi składników odżywczych. Słodycze składają się z cukrów prostych, które szybko dodają energii i sycą, ale na krótko. Równie prędko dopadnie nas głód i senność.

10. Ćwicz!

Jeżeli chcesz się cieszyć szczupłą figurą aktywność fizyczna jest niezbędna. Często wykręcasz się, że nie masz czasu na trening? Nic z tego! Pamiętaj, że ćwiczyć możesz w domu. Jeżeli rzeczywiście nie masz takiej możliwości, wprowadź kilka małych zmian. Zamiast windy wybieraj schody, wysiądź przystanek wcześniej z autobusu i się przejdź, albo postaw na rower. Z pewnością szybko zauważysz zmianę :)

WIĘCEJ PORAD ZNAJDZIESZ TUTAJ .

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.