5 najgorszych diet wszechczasów

Historia diet dowodzi, że ludzie często decydowali się na ryzykowne kuracje, by zyskać wymarzoną sylwetkę. O tym jaki miały one wpływ na zdrowie wolimy nie wiedzieć...

1. 1820 rok: dieta oparta na spożywaniu wody z octem

kk http://www.buzzfeed.com/

Popularyzatorem diety opartej na piciu wody z octem był poeta Lord Byron. Cierpiał on na bulimię i anoreksję, a spożywanie dużych ilości wody z octem jabłkowym spowodowało u niego poważne problemy żołądkowe. Bądź co bądź, można uznać jego pomysł za pierwszy w historii detoks. Niestety nieudany.

2. 1900 rok: Dieta tasiemcowa

cfcf healthforthewholeself.com healthforthewholeself.com

jj pasozyty.org.pl

Tabletki z tasiemcem były modne na początku XX wieku. Potem, w 2009 roku, w telewizyjnym talk show do stosowania tego kontrowersyjnego sposobu na utratę wagi przyznały się niektóre modelki, a "dietę" komentowała sama Tyra Banks. Taktyka diety wygląda następując: łykamy tasiemca, pasożyt stopniowo rozrasta się w naszym organizmie, a my szybko tracimy na wadze. Chudniemy nawet mimo zjadania 6 tys. kalorii dziennie! Ale spadek wagi to efekt choroby - pasożyt wyniszcza organizm, żywiąc się jego kosztem. Wprowadzenie do organizmu tasiemca jest więc jak igranie z ogniem. Sprzedaż tabletek z tasiemcem ze względu na wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia jest zakazana.

3. Lata 60-70: papierosy i słodycze

kk www.bloger.com

www.bloger.com

Firmy tytoniowe chcąc wykorzystać modę na odchudzanie przy pomocy papierosów dodały do nich substancje chemiczne tłumiące głód. Niektóre z nich to pochodne efedryny i amfetaminy...

kk www.diet.blog.com www.diet.blog.com

Jest to reklama z 1971 roku  promująca spożywanie cukru. W tym czasie pojawiły się spekulacje, że ludzie, którzy jedzą desery chudną szybciej niż ci, którzy sobie ich odmawiają. Tak powstały tak zwane diety deserowe, polegające na tym, że normalne posiłki zastępowano deserami. Była to jednak prosta droga do niedoborów składników odżywczych i wzrostu "złego" cholesterolu.

4. 1972 rok: dieta Atkinsa

ff www.etsy.com

english friend breakfastenglish friend breakfast diety.wieszjak.polki.pl

Dieta Atkinsa stała się ponownie modna w 2000 roku i zrodziła wiele podobnych diet, np. South Beach. Jest to dieta niskowęglowodanowa, która nadal ma swoich zwolenników (przekonały się do niej nawet Halle Berry i Beyonce). Polega na jedzeniu żywności o wysokiej zawartości tłuszczu. Stek, kiełbasa, golonka - to standardowe potrawy na tej diecie. Udowodniono, że takie odżywianie na dłuższą metę grozi niedoborem witamin i sprzyja chorobom serca.

5. 2010 rok: dieta z deserków dla dzieci

ff www1.pictures.zimbio.com

Trenerka Tracy Anderson rekomendowała spożywanie produktów dla niemowląt w celu redukcji masy ciała. Jej klientami były: Gwyneth Paltrow, Madonna i Lady Gaga. Dieta zakłada spożywanie ok. 14 słoiczków deserów dla dzieci dziennie. Podstawowy minus: ilość składników odżywczych nie odpowiada zapotrzebowaniu dorosłego człowieka. Dłuższa dieta może zatem grozić kompulsywnym obżarstwem.

Wiemy, że zbliża się Sylwester, ale prosimy o nie próbowanie żadnej z powyższych "diet" ;-)

Więcej historii znajdziesz TU .

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.