Ciasto naleśnikowe zdrowe i dietetyczne [PRZEPIS]

Ciasto naleśnikowe przygotowane w sposób tradycyjny jest bez wątpienia bardzo kaloryczne, tuczące, a dodatkowo pełne szkodliwego cholesterolu. Czy to jednak oznacza, że aktywne osoby powinny koniecznie zrezygnować z naleśników w swojej diecie? Absolutnie nie. Można przecież przygotować ciasto na naleśniki z samych zdrowych składników

Jak zrobić naleśniki dietetyczne?

Przepis na ciasto naleśnikowe opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu mąki . Pospolite naleśniki piecze się z bardzo kalorycznej i ciężkostrawnej mąki pszennej, która na dodatek została oczyszczona ze wszelkich dobroczynnych dla zdrowia składników odżywczych.

Oprócz tego biała mąka jest pełna glutenu , który podejrzewa się o powodowanie szeregu objawów chorobowych. Afty w jamie ustnej, niestrawność, bóle brzucha, ciągłe poczucie zmęczenia - to tylko kilka spośród najczęściej wymienianych skutków spożywania naleśników na pszennej mące. Oprócz tego do zwykłego ciasta naleśnikowego dodaje się sporą ilość niebezpiecznego dla zdrowia i szczupłej sylwetki cukru.

Gluten, nabiał, węglowodany - sprawdziłam, co mnie tuczy

Ciasto naleśnikowe będzie na szczęście fit, jeżeli przygotujemy je na mące bezglutenowej. Świetnie wychodzą naleśniki zarówno z mąki jaglanej, gryczanej , migdałowej oraz ryżowej . Pełnoziarniste naleśniki będą wybornie smakować, a jednocześnie dostarczą organizmowi cennych witamin i minerałów. Niezależnie od dokonanego wyboru bezglutenowej mąki na ciasto naleśnikowe, dostarczymy sobie poważną dawkę magnezu, potasu, żelaza, a także dobrych węglowodanów. Czy może być więc lepsza inspiracja na dietetyczny obiad po ciężkim treningu ?

Ciasto na naleśniki bez cukru

Naleśniki nie stracą ani trochę na smaku, jeżeli będą pozbawione białego cukru. Możesz przecież zastąpić go równie słodkim, a znacznie zdrowszym miodem, ksylitolem lub stewią. Zrezygnuj również z naleśników wypełnionych dżemem, ponieważ i do nich producenci dodają sporą ilość cukru. Jeśli natomiast zdecydujesz się na naleśniki z owocami, wtedy dodatkowy słodzik stanie się całkowicie zbędny! Zawiń więc w ciasto naleśnikowe świeże jagody, maliny czy truskawki i delektuj się chwilami przyjemnej słodyczy.

Nie znaczy to jednak, że musisz się ograniczać do naleśników z owocami. Dietetyczne ciasto na naleśniki warto także wypełnić grzybami i uzyskać wykwintne krokiety. Tego rodzaju naleśniki będą smakowały wybornie zwłaszcza wtedy, jeżeli przygotujesz je do obiadu razem z czerwonym barszczem. Od czasu do czasu nie zaszkodzi także zakosztować naleśników z białym serem od wiejskiej krowy. Najsmaczniejsze naleśniki powstaną natomiast w konsekwencji jednoczesnego dodania do ciasta naleśnikowego sera oraz owoców. Spróbuj takiego połączenia, a na pewno nie pożałujesz!

Dietetyczne desery [6 przepisów]

Pyszne i zdrowe naleśniki? Ciasto to nie wszystko!

Wiesz już jakie składniki wykorzystać, jednak to jeszcze nie wszystko, aby usmażyć zdrowe i smaczne naleśniki. Bardzo ważne jest zwłaszcza to, jakiej patelni użyjesz, a także co Ci posłuży do smażenia. Wybierz koniecznie teflonową patelnię nieprzywierającą, dzięki czemu swobodnie zdejmiesz z niej naleśniki. Oprócz tego patelnia powinna być nagrzana do odpowiednio wysokiej temperatury.

Musisz wiedzieć także, że ciasto do naleśników nie okaże się absolutnie dietetyczne, jeśli usmażysz je na roślinnym oleju trans. W takim przypadku narazisz się co najwyżej na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca. Wystrzegaj się szczególnie rafinowanego oleju słonecznikowego oraz palmowego. Zamiast tego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie masło klarowane, które nadaje się optymalnie do przygotowywania zdrowego ciasta na naleśniki. Ewentualnie możesz także zastąpić je oliwą z oliwek lub olejem kokosowym.

Nie jest więc prawdą, że w trakcie treningu sportowego trzeba koniecznie rezygnować z naleśników. Ciasto należy jednak koniecznie przygotować zgodnie z podanymi w artykule wskazówkami. Dietetyczne naleśniki bezglutenowe to bez wątpienia świetny posiłek dla aktywnej osoby, który dostarcza sporych pokładów energii, tak niezbędnej do podejmowania wytężonych ćwiczeń fizycznych.

Krótki trening całego ciała

10 produktów, których powinnaś unikać na diecie

Więcej o: