Spalanie tłuszczu - jak je przyspieszyć?

Spalanie tłuszczu to podstawa odchudzania i nabierania formy. Nie jest nigdy proste, jednak można je znacznie ułatwić, stosując odpowiednią dietę i wykonując właściwe ćwiczenia. Wówczas nasz metabolizm przyspiesza, więc łatwiej spalić również i tłuszcz. Jaki trening jest najlepszy i jak należy się odżywiać, by się to udało?

"Fat burning" - najlepszy spalacz tłuszczu

Nieco obco brzmiący termin " fat burning ", oznacza po prostu "spalanie tłuszczu". Pod tym pojęciem kryją się ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej, które wykonuje się przy akompaniamencie muzyki. To trening aerobowy (tlenowy), który umożliwia rozgrzanie ciała, wzmocnienie układu oddechowego, układu krążenia, jak również wzmocnienie mięśni całego ciała i poprawienie koordynacji ruchowej.

Zobacz 7 najtrudniejszych zajęć fitness [RANKING]

Przede wszystkim zaś "fat burning" pozwala na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej . Ćwiczenia sportowe połączone z krokami tanecznymi pozwalają wymodelować i wyrzeźbić ciało bez zbytniego obciążania stawów, co jest bardzo ważne dla zdrowia całego organizmu.

Aby rozpocząć trening na spalanie tłuszczu, wystarczy ubrać się w luźne ciuchy i sportowe obuwie, a następnie rozgrzać się tańcem. Ćwiczyć można na profesjonalnych zajęciach, albo po prostu we własnym domu - podczas tańca wplatając co jakiś czas ćwiczenia fitness, jak przysiady, pajacyki, podskoki, brzuszki, czy rowerek. Najistotniejsze jest dostosowanie treningu do własnych potrzeb (im więcej tłuszczu pragniemy spalić, tym więcej musimy się ruszać). Odpowiednimi porami do wykonywania ćwiczeń spalających tłuszcz są: wczesny poranek oraz wczesny wieczór. Oczywiście, ćwiczmy przed jedzeniem - a nie po nim.

Naturalne spalacze tłuszczu

Aby przyspieszyć przemianę materii, warto również spożywać odpowiednie produkty, będące naturalnym wrogiem tłuszczu. Należą do nich między innymi:

- Pestki dyni - są świetnym źródłem białka, a jednym ze składników dyniowych pestek jest cynk, będący naturalnym spalaczem tłuszczu.

- Grejpfrut - mimo że posiada fruktozę, jego spożywanie umożliwia uregulowanie poziomu cukru we krwi. Owoc ten pomaga również spalić tłuszcz.

- Kawa - sekretem spalania tkanki tłuszczowej poprzez spożywanie kawy, jest zawarta w niej kofeina. To ona działa pobudzająco na cały organizm - również na ludzki metabolizm . Dlatego też warto wypijać filiżankę kawy przed treningiem, co pozwoli na spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej.

- Pieprz cayenne - warto stosować go w swojej kuchni, ponieważ zawarta w nim kapsaicyna zwiększa zdolność do spalania tłuszczu. Właśnie dlatego pieprz cayenne jest częstym składnikiem tabletek na spalanie tłuszczu.

- Kurkuma - także ta przyprawa poprawia metabolizm, przyczyniając się do szybszego spalania tłuszczu. Ponadto zmniejsza prędkość jego magazynowania w komórkach wątroby, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale i nie tyjemy. Kurkuma pomoże także w regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym.

Kawa gotowana, zielona, Bulletproof coffee... czyli kawy do zadań specjalnych [PRZEPISY]

Dieta na spalanie tłuszczu

Jak szybko spalić tłuszcz? Oczywiście, oprócz ćwiczeń i jedzenia odpowiednich produktów, przed spożywaniem niektórych trzeba się powstrzymać! Spalanie tłuszczu nie będzie skuteczne, jeśli czyjś organizm posiada spowolniony metabolizm - celem diety jest zatem jedzenie z umiarem (aby nie utyć), a jednak właściwie (aby go przyspieszyć).

W poprzednim akapicie wyjaśniono, które produkty przyspieszają spalanie tłuszczu. A czego unikać?

- substancji oleistych (prócz oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego oraz arachidowego)

- cukru i gotowych deserów (zamiast tego należy wybierać warzywa i owoce, które zawierają zdrowy cukier)

- słodkich napojów (zamiast tego trzeba pić wodę mineralną)

Cukier, stewia, fruktoza, miód - czym słodzić?

Z wymienionych w nawiasie składników szczególną uwagę warto zwrócić na cytrusy - zawarta w nich witamina C jest bowiem doskonałym spalaczem tłuszczu. Efektywne spalanie tłuszczu powinno zatem opierać się również na przyjmowaniu witaminy C w opracowanej diecie. Pozwala ona także zregenerować uszkodzone mięśnie, stawy, ścięgna i więzadła - a przecież właśnie na tym polega trening!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.