Głodówki, niezdrowe przyzwyczajenia, nieregularne posiłki i 8 kilo do zrzucenia. Odchudzamy Olę!

Styczeń jest dla miesiącem wyzwań! Dlatego postanowiłam schudnąć. Tym razem nie dzięki dietom-cud z Internetu, ale z pomocą dietetyka, rozpisanego planu odżywiania - zdrowo i na długo.

Mam 23 lata i kilkanaście prób, podczas których usilnie próbowałam zgubić zbędne kilogramy. Z mniejszymi i większymi sukcesami ostatecznie zawsze kończyło się na tym samym - powrocie do niezdrowych nawyków i nieregularnych posiłków. Ostatecznie w 2013 roku, po zatrudnieniu w kolejnej firmie, pierwszy raz bez skupiania się na dodatkowych centymetrach w obwodzie swojego ciała, udało mi się zrzucić ok. 8 kg.

Oczywiście byłam zadowolona z efektów, jednak przypłaciłam to całodniowymi głodówkami , co oczywiście odbiło się na moim zdrowiu i samopoczuciu. Całymi dniami czułam się zaspana, zmęczona i ciągle marzyłam o łóżku. Pod koniec zeszłego roku postanowiłam wziąć się w garść i zrobić coś ze sobą.

Przejrzałam dosłownie setki opublikowanych w internecie diet i miałam jeden wniosek - każda z nich nastawiona jest na szybkie, co nie znaczy długotrwałe efekty. Większość z nich nie sprawiała wrażenia zdrowych, a ja nie miałam zamiaru po raz kolejny niszczyć swojego organizmu czymś w rodzaju diety kopenhaskiej (tzw. 13dniówki).

Postanowiłam wybrać się do Poradni Dietetycznej "halsa" przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Umówiłam się na wizytę z dietetyczką Anetą Łańcuchowską, która przeprowadziła ze mną "wywiad" na temat moich żywieniowych przyzwyczajeń. Rozmowę zaczęłyśmy od ważenia oraz analizy składu masy ciała . Następnie przedstawiłam swój plan dnia, uwzględniając godziny posiłków oraz produkty, które najczęściej jem.

Dietetyczka spytała mnie również o problemy zdrowotne, które trzeba by było uwzględnić przy komponowaniu diety. Na szczęście jestem całkowicie zdrowa, więc w moim przypadku nie było to konieczne.

Wnioski były następujące: jem za mało i w zbyt dużych odstępach czasu, przez co organizm musi odkładać tkankę tłuszczową, aby mieć energię do końca dnia.

Wśród ulubionych produktów brakowało przede wszystkim warzyw, owoców i ryb. Posiłki nie były poprawnie zbilansowane. Nie pomagały również sosy dodawane do mięsa.

Moje przyzwyczajenia, według mnie zdrowe, wcale takie nie były, zwłaszcza brak pieczywa i ziemniaków czy ograniczanie makaronów. Miałam rację natomiast w przypadku unikania słodyczy, jedzenia ostatniego posiłku do godz. 20 i picia wyłącznie napojów niegazowanych (wyjątkami są spotkania ze znajomymi, gdzie towarzyszyły nam kolorowe drinki).

Moja waga: 68 kg

Cel: 60 kg, nauczenie się zdrowych nawyków, jedzenie 5 posiłków dziennie i picie większej ilości wody

Dostałam dietę składającą się z 7 różnych zestawów, gdzie łączna ilość kalorii to 1200 kcal. Dieta jest różnorodna, 3 razy w tygodniu pojawia się w niej mięso, 3 razy w tygodniu ryby, najwiecej jest warzyw i owoców. Nacisk na spożywanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie.

Moje odchudzanie ma trwać 2 miesiące. Trzymajcie za mnie kciuki!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.