Dieta 3d chili, dieta 8h, dieta dobrego pH - dietetyczki komentują najpopularniejsze diety

Dieta 3d chili, dieta 8h, dieta dobrego pH. Najnowsze diety może i mają wiele zwolenniczek, ale co sądzą o nich dietetycy? Poprosiliśmy o komentarz Ewę Ceborską - Scheiterbauer (food-diet.pl) i Agatę Skonieczną (Poradnia Dietetyczna hälsa)

Dieta 8h

zegarzegar fot. mat. prasowe

Zasady: Jesz w ciągu 8 godzin, a pozostałe 16 godzin dajesz odpocząć swojemu układowi trawiennemu. Jesteśmy w stanie zrzucić 5 kg w tydzień, a w skali miesiąca spadek może sięgnąć 10 kg (docelowo nawet 30 kg!). Najważniejsze jest to, ze nie musisz trzymać się żadnego konkretnego jadłospisu. Jesz to, na co masz ochotę, ale musi się to odbyć w czasie wyznaczonych 8 godzin dziennie (np. w przedziale między 9-17 lub 11-19). Poza tym przedziałem nie można podjadać - nawet warzyw i owoców. Wytłumaczenie? Głównym winowajcą zaburzenia naturalnego rytmu trawienia jest sztuczne oświetlenie, bowiem to właśnie przy nim zjadamy ostatni posiłek (a w naturalnych warunkach to słońce było wyznacznikiem pór jedzenia). Autorzy diety chcą zachęcać do tego, żeby nie jeść przez cały czas, stąd wyznaczenie sobie odpowiednich godzin.

Ewa Ceborska: Zaletą diety jest brak jedzenia tuż przed snem. Wady to dość pokrętne wyjaśnienie. Czyli w dni wakacyjne np. w czerwcu można zacząć jeść ok. 3 w nocy aż do 22 wieczorem - wtedy jest już jasno....? Dieta sama w sobie bardzo niejasna. Poza tym, jak ktoś idzie spać o godz. 23, a o 17 je ostatni posiłek to przemiana materii może ulec obniżeniu, co tylko utrudni odchudzanie. Wg zasad tej diety można zatem jeść bardzo kalorycznie i niezdrowo w ciągu dnia. To się mija z celem.

Agata Skonieczna: Do zdrowego i skutecznego odchudzania, konieczna jest zbilansowana dieta, dostarczająca niezbędnych składników odżywczych. Jedzenie tego, na co mamy ochotę, bez żadnych ograniczeń, to najgorsze z możliwych zaleceń. Nawet gdyby wierzyć autorom "Diety 8 h", iż schudniemy 5 kg w tydzień, to taka gwałtowna zmiana wagi dodatkowo zaburza funkcjonowanie organizmu. Śniadanie powinno być zjedzone do godziny po przebudzeniu, dostarcza nam ono energii na cały dzień, dlatego też powinno być odpowiednio kaloryczne. Spożywanie pierwszego posiłku parę godzin po przebudzeniu, jak i długie okresy niejedzenia w trakcie dnia, bardzo spowalniają metabolizm. Dieta 8h ma niewiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem i nie jest godna polecenia, a jedynym jej wartościowym zaleceniem jest niepodjadanie w godzinach wieczornych oraz nocnych.

Dieta dobrego pH

Warzywa to zdrowa i szybka przekąskaWarzywa to zdrowa i szybka przekąska fot. Shutterstock

Zasady: W diecie dobrego pH chodzi o utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Do takiego wniosku po latach badań doszła amerykańska dermatolog Jeannette Graf. Według niej duże znaczenie dla zdrowia ma pH płynów ustrojowych (osocza i krwi). Ważne jest, żeby było neutralne (ok. 7) lub delikatnie zasadowe. Zbyt kwaśne pH odpowiada za powstawanie wielu chorób, osłabia mięśnie i powoduje przedwczesne starzenie się organizmu. Należy więc ograniczyć jedzenie kwasotwórcze (powoduje obniżenie pH płynów ustrojowych, należy do niego cukier, alkohol, napoje gazowane i przetworzone węglowodany) i wprowadzić do diety więcej potraw o odczynie zasadotwórczym. Dziel każdy posiłek na cztery części, na trzy z nich będą składać się produkty zasadowe, a tylko na jedną - te kwasowe.

Ewa Ceborska: Dieta ma sens pod warunkiem, że wprowadzi się do niej dużą ilość świeżych warzyw, owoców i zadba o odpowiednią podaż wapnia (który jest dostępny w produktach bardziej zakwaszających bądź obojętnych). Nie widzę wad tej diety.

Agata Skonieczna: Codzienna dieta nie powinna naruszać równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu, którego pH powinno być neutralne bądź lekko zasadowe. Z tego właśnie względu dietę dobrego pH śmiało można uznać za zdrową i próbować wprowadzać w życie. Wpływa ona korzystnie na naszą kondycję, zdrowie oraz dobre samopoczucie. Zbyt wysokie spożycie produktów kwasotwórczych (alkohol, tłuste mięso, kawa, herbata, produkty przetworzone, słodycze oraz napoje typu cola), a zbyt niskie zasadotwórczych (głównie mleko, warzywa i owoce), zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, takich jak nowotwory, cukrzyca, osteoporoza czy choroby układu krążenia. Stosując dietę gwarantującą zachowanie odpowiedniego poziomu pH, zmniejszymy szansę rozwoju tych schorzeń oraz poprawimy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Dieta OMG Fultona

EspressoEspresso Fot. Paweł Kiszkiel / Agencja Wyborcza.pl

Zasady: Nie jedz śniadania - Fulton uważa, że bez śniadania będziesz szybciej spalała tłuszcz. "Po obudzeniu twój organizm prawie nie ma paliwa. Dlatego jest zmuszony do podjęcia radykalnych działań. Żeby mieć energię do działania, musi zacząć pobierać ją z tkanki tłuszczowej. Pij czarną kawę, ona zmniejsza uczucie głodu. Najlepiej pij ją na pusty żołądek (ale nie więcej niż dwie filiżanki dziennie). Trzymaj się z daleka od owoców. Może i są bogate w witaminy, ale też zawierają fruktozę, która podobnie jak inne rodzaje węglowodanów prostych jest odkładana w postaci tłuszczu.

Bierz zimne kąpiele Według Fultona zimna woda przyspiesza metabolizm i pomaga spalić zbędne kalorie. Nie podjadaj, jedź trzy porządne posiłki. Dłuższe przerwy między nimi pozwolą organizmowi spalać tłuszcz, kiedy będzie odczuwał niedobór energii. Jedz więcej protein, unikaj cukru, ogranicz ilość węglowodanów. Dzięki temu twoja waga zacznie szybko spadać. Uwaga! Węglowodany to nie tylko pieczywo i kluski, ale także warzywa. Fulton radzi też, żeby zacząć zażywać L-glutaminę, suplementu, który zmniejsza łaknienie na słodycze.

Ewa Ceborska: Śniadanie to podstawa. Od tego zaczyna się każde odchudzanie. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe także są niezbędne w diecie. Jedyna zaleta to ograniczenie wypijania kawy do dwóch dziennie, bez cukru.

Agata Skonieczna: Dieta OMG Fultona zawiera szereg błędów żywieniowych. Śniadanie, jako najważniejszy posiłek, daje nam energię na cały dzień i powinno być spożyte do godziny po przebudzeniu. Jeżeli rano nie dostarczymy sobie odpowiedniej dawki kalorii, będziemy odczuwać osłabienie oraz wzmożoną chęć na słodkie przekąski. Z punktu widzenia zdrowego odżywiania istotne znaczenie ma spożywanie pięciu posiłków dziennie, w regularnych, niezbyt długich ostępach czasu. Zapobiega to atakom głodu oraz podjadaniu. Dieta OMG Fultona sugeruje ograniczenie spożycia warzyw i owoców, co jest ogromnym błędem z punktu widzenia dietetyczno-zdrowotnego. Owoce i warzywa to źródła niezbędnego błonnika, witamin oraz składników mineralnych, dlatego powinno być ich jak najwięcej w naszej diecie. Ponadto owoce, gdy nie są spożyte w godzinach wieczornych, nie wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dieta OMG Fultona nie powinna być stosowana nawet przez krótki okres, a jej jedyną zaletą jest unikanie cukrów oraz zwiększenie ilości produktów białkowych przyspieszających metabolizm.

Dieta grejpfrutowa

grejpfrutgrejpfrut fot. Shutterstock

Zasady: Dieta grejpfrutowa jest bardzo skuteczna, ale nie można jej stosować dłużej niż 2 tygodnie. Podczas jej stosowania dostarczamy organizmowi zaledwie 1300-1700 kcal dziennie, przedłużanie tak restrykcyjnego sposobu odżywiania może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Mięsa nie wolno smażyć na tłuszczu, musi być gotowane lub pieczone. Do posiłków nie wolno dodawać nawet odrobiny soli. Trzeba pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Dzień pierwszy:

I śniadanie: pół banana, szklanka mleka 2% z miodem i z odrobiną płatków owsianych oraz kukurydzianych

II śniadanie: szklanka soku grejpfrutowego bez cukru

Obiad: średni kawałek pieczonego pstrąga, 100 g makaronu, pomidor, pół opakowania szpinaku (gotowany)

Podwieczorek: grejpfrut

Kolacja: pół grahamki, średni kawałek rostbefu z rusztu, kilka liści sałaty z winegretem

Ewa Ceborska: Zalety to regularność jedzenia i dobra energetyczność diety w odniesieniu do odchudzania. Zbyt mała dawka nabiału, a przez to wapnia to duża wada.Tę dietę łatwo pomylić z dietą grejpfrutową polegającą na jedzeniu samych cytrusów. Po II śniadaniu i podwieczorku pojawia się głód - to utrudnia prowadzenie diety.

Agata Skonieczna: Wprowadzenie zdrowych technik kulinarnych, pięciu posiłków dziennie oraz wykluczenie dodatku soli do potraw, to niewątpliwe zalety diety grejpfrutowej. Codzienne spożycie niskokalorycznych, bogatych w antyoksydacyjną witaminę C grejpfrutów zapobiega nowotworom, zmniejsza ryzyko chorób krążenia, przyśpiesza metabolizm, a przede wszystkim znacznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Tutaj jednak kończą się "plusy" diety grejpfrutowej, bowiem nie dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a w szczególności witamin, składników mineralnych oraz węglowodanów złożonych. Jej dłuższe stosowanie może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu, powodując osłabienie organizmu, a w konsekwencji różne schorzenia oraz efekt jo-jo.

Dieta 3D Chili

Zasady: Dieta 3d Chili opiera się na dobroczynnym oddziaływaniu wybranych grup przypraw na przemianę materii. Są to przyprawy czerwone, żółte i zielone (chili, pieprz, kardamon, cynamon, bazylia, oregano, mięta, szałwia, tymianek) - one dodawane są do każdego posiłku. Jemy wszystko, oprócz fast foodów i słodyczy - sporo w diecie jest białka (chude mięso, jajka) i błonnika (pełnoziarniste produkty, płatki owsiane). Dietę zamawiamy na stronie internetowej. Dzięki temu możemy mieć dietę zawsze przy sobie, trzymać się przepisów i harmonogramu bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Ewa Ceborska: Zaletą jest poprawienie smaku potraw - dania doprawione przyprawami są smaczniejsze i zdrowsze. Łatwiej zatem utrzymać dietę odchudzającą. Na plus jest też rezygnacja z fast foodów i słodyczy. Same przyprawy w sobie nie spowodują spadku masy ciała - szczególnie, że łączy się je dowolnie z różnymi daniami, które nie muszą być wcale zdrowe i dietetczne.

Agata Skonieczna: Dieta 3d chili to skuteczny, a co najważniejsze zdrowy sposób odchudzania. Z dodawania przypraw do każdego posiłku płynie wiele korzyści. Niektóre, takie jak chili, pieprz czy ostra papryka przyspieszają metabolizm i pomagają walczyć z tkanką tłuszczową, natomiast cynamon, bazylia, oregano czy tymianek pobudzają wydzielanie soków żołądkowych oraz regulują pracę żołądka. W diecie znajdziemy duże ilości składników odżywczych niezbędnych w odchudzaniu - błonnik zawarty w produktach pełnoziarnistych oraz białko pochodzące z chudego mięsa i ryb. Dietę 3d chili można śmiało polecić osobom bez żadnych problemów zdrowotnych, jednak jest grupa osób, które nie powinny jej stosować. Nie jest zalecana dla osób z problemami skórnymi, bądź cierpiących na choroby układu pokarmowego lub wątroby oraz dla kobiet w ciąży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.