Jak przyspieszyć metabolizm?

Metabolizm to obecnie bardzo modne hasło. Wierzymy, że to od niego zależy nasze odchudzanie, że podkręcają go przyprawy, a spowalniają tłuste dania. Jak jest naprawdę? Odpowiada dietetyk Ewa Ceborska z poradni dietetyczne food-diet.pl

Dlaczego metabolizm spada wraz z wiekiem?

Związane jest to głównie z tym, że masa mięśniowa człowieka zmniejsza się z upływem lat. Tkanka mięśniowa natomiast napędza w bardzo dużym stopniu nasz metabolizm.

Kiedy następuje spowolnienie metabolizmu?

Nie ma jednoznacznie określonego wieku, od którego przemiana materii zaczyna się obniżać, ale można oszacować, że pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Jest to jednak zależne od wielu czynników i można ten proces opóźnić bądź przyśpieszyć.

Dlaczego łatwiej schudnąć w młodym wieku?

Bo mamy za sobą mniej prób, udanych bądź zakończonych fiaskiem, odchudzania. Każda taka próba ma wpływ na nasz organizm! Poza tymosobie młodszej łatwiej wprowadzić jest intensywniejszą aktywność fizyczną, a co za tym idzie - zwiększyć wydatkowanie energetyczne.

Od czego zależy tempo metabolizmu?

PPM zależna jest w głównej mierze od składu ciała - im więcej mięśni bądź im szybszy wzrost (u dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży) tym szybszy metabolizm. Osoby dorosłe i starsze mają z reguły mniejszą aktywność fizyczną, a co za tym idzie - mniejszą masę mięśniową. Poza tym proces wzrostu mają już za sobą. Wszystko to wpływa na spowolnienie metabolizmu.

Co spowalnia metabolizm?

Przede wszystkim głodówki, duże odstępy pomiędzy posiłkami, np. jedzenie tylko dwa razy dziennie, nie jedzenie śniadania w krótkim czasie od przebudzenia, brak aktywności fizycznej.

Co robić, kiedy tempo metabolizmu spada? Jakie są sposoby, żeby go przyspieszyć?

Sposoby są proste: jeść regularnie co 3-4 godziny, ale małe porcje. Ćwiczyć 30 minut każdego dnia, aby stymulować mięśnie do prac. Dużo pić wody i wysypiać się.

Czy metabolizm ma duży wpływ na odchudzanie?

To czy chudniemy zależy w głównej mierze od tego ile dostarczamy energii z pożywieniem lub napojami oraz ile wydatkujemy. Im większy deficyt energii tym szybszy proces chudnięcia. Przemiana materii to drugorzędna sprawa.

Czy to prawda, że niektóre przyprawy podkręcają metabolizm?

Niestety nie ma pokarmów, które by w zdrowy sposób i znacząco podkręcały nasz metabolizm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.