Chudnij i wygrywaj
The Biggest Loser to program reality show, w którym otyli uczestnicy (każdy ważący ponad 100 kilogramów) walczą o nagrodę zrzucając wagę. Wygrywa ten, który zrzuci najwięcej. Program wystartował w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory cieszy się dużą popularnością, dorobił się 14 serii w Stanach i edycji w innych państwach - m.in. w Norwegii, Hiszpanii, Brazylii i Polsce (pod tytułem: Co masz do stracenia?)
Uczestniczy, podzieleni na dwuosobowe zespoły ćwiczą przez 2 miesiące pod okiem trenera, są na specjalnej diecie, opiekują się nimi lekarze. Trenerzy to popularni w Stanach eksperci od ćwiczenia z gwiazdami i sportowcami, autorzy książek i "twarze" wielu kampanii promujących ruch: Jillian Michaels, Bob Harper i Dolvett Quince.
Na początku każdego sezonu odbywa się ważenie, podczas którego określa się początkową wagę każdego zawodnika. Ważenie odbywa się także pod koniec każdego tygodnia. Cotygodniowe ważenie decyduje o tym, która z drużyn podczas całego tygodnia schudnie procentowo mniej. Grupa ta musi podczas głosowania wybrać swojego uczestnika, który odpadnie z rozgrywki. O podejściu do eliminacji decyduje także odstąpienie od diety, a no to uczestniczy są narażeni podczas "kuszenia". Polega ono na tym, że podsuwane są uczestnikom kaloryczne potrawy typu fast food lub słodycze, które kiedyś były stałym elementem menu. Jeśli uczestnik odmówi zjedzenia dostaje nagrodę, immunitet, możliwość wskazania innego uczestnika do eliminacji czy kontakt z rodziną (uczestnicy podczas kręcenia programu są odizolowani od rodziny i znajomych, mieszkają razem np. na ranczo czy w ośrodku odchudzającym).
Dieta The Biggest Loser
Dietetyczny program obejmuje 12 tygodni i opiera się na piramidzie 4-3-2-1 (4 porcje warzyw i owoców, 3 porcje białka, 2 porcje pełnoziarnistych produktów, 1 porcja "extra"). Zakłada jedzenie często małych porcji posiłków. Unikanie przetworzonego jedzenia, prostych węglowodanów, alkoholu. Zakazane są też fast foody i słodycze. "Zależy nam na jakości dostarczanych kalorii, dzięki temu możesz zaspokoić głód naturalnym, pełnym wartości odżywczych posiłkiem, składającym się z pełnoziarstych produktów i białka" - mówi dietetyczka i szef kuchni Cheryl Forberg, która razem z Jillian Michaels i Bobem Herperem stworzyła dietę.
Na dietę The Biggest Loser składają się z 3 programy dietetyczne: 1200, 1500 lub 1800 kalorii. 40% powinno pochodzić z węglowodanów, 30% z białek, 25% z tłuszczu. Pozostałe 5% to tak zwane dodatki, którymi można "zgrzeszyć" - słodycze, fast food, alkohol. One jednak nie mogą przekroczyć 200 kcal. Produkty pełnoziarniste powinny być bogate w błonnik. Białko powinno być przede wszystkim dostarczane w postaci ryb lub chudego mięsa (drobiu), a także produktów wegetariańskich i niskotłuszczowego mleka.
Unikanie białego chleba, makaronu czy ziemniaków ma jeszcze jedną zaletę - te pokarmy mają wysoki indeks glikemiczny, który powoduje skok cukru we krwi sprawiając, że nie najadamy się zdrowo, ale mamy ochotę na niezdrowe przekąski.
Wszystkie posiłki powinne być przygotowane w prosty sposób, grillowane lub pieczone bez tłuszczu lub z dodatkiem zdrowych tłuszczy. warzywa i owoce powinny być spożywane surowe, najlepiej nie w postaci soków.
Główne zasady diety The Biggest Loser
1. Codziennie jedz zdrowe śniadanie
2. Każda przekąska i każdy posiłek powinien zawierać białko
3. Do każdego posiłku zjedź porcję warzyw lub owoców
4. Ruszaj się
5. Planuj posiłki, przekąski i ćwiczenia (pomocny w tym jest dziennik, gdzie zapisuje, co zjedliśmy i jak ćwiczyliśmy)
Przykładowy jadłospis
Śniadanie: pół porcji białka, porcja pełnego ziarna, porcja owoców
Przekąska: pół porcji białka, porcja owoców
Obiad: porcja białka, pół porcji pełnego ziarna, porcja warzyw
Przekąska: pół porcji białka, porcja owoców
Kolacja: pół porcji białka, pół porcji pełnego ziarna, dwie porcje warzyw
Zalety odchudzania w programie:
- wprowadzenie elementu konkurencji i odpowiedzialności - konkurowanie z partnerem czy całą grupą działa motywująco na zawodników. Podobnie odpowiedzialność - zawodnicy są odpowiadają przed sobą, przed partnerami, przed całą grupą i przed widzami
- dawanie nadziei - jeśli widzisz, że komuś się udało, to wierzysz, że tobie też się uda. Zwłaszcza jeśli widzisz, że ktoś zrzucił tak znaczącą wagę, jak np. 80 kilogramów.
- pokazywanie, że ciężka praca się opłaca - widzisz realne rezultaty treningu i diety. Wiesz, że nie było łatwo, a nowa sylwetka uczestników została okupiona ciężką pracą
Minusy The Biggest Loser:
- patrzenie na liczbę zrzuconych kilogramów, a nie na to, jak ich ciało się zmieniło - wiadomo, że w taki krótkim czasie, uczestnicy tracą głównie wodę.
- szybka utrata wagi może powodować problemy zdrowotne i psychiczne, intensywny trening dla kogoś, kto nigdy nie ćwiczył niesie ryzyko kontuzji
- producenci stworzyli idealne środowisko do odchudzania, nie ma to jednak przełożenia na realne życie widzów
Chcecie wypróbować trening The Biggest Loser? Poniżej godzinne ćwiczenia z Jillian Michaels.