Dieta - cud. Ostatnia deska ratunku przed urlopem?

Urlop zbliża się coraz większymi krokami, a ty wciąż nie jesteś zadowolona z tego, jak twoje ciało prezentuje się w bikini? Myślisz o głodówce lub innej diecie-cud, którą właśnie znalazłaś w kolorowym magazynie? Zanim zaczniesz, przeczytaj, co radzą dietetycy z Poradni Dietetycznej halsa.

5 zdrowych, oczyszczających produktów, które warto włączyć do diety

Czy jest jakiś zdrowy sposób na to, by szybko (np.: w dwa tygodnie) nieco poprawić naszą sylwetkę?

Spalanie tkanki tłuszczowej to długotrwały proces. Nie istnieje dieta, dzięki której możliwe byłoby zrzucenie kilku kilogramów np. w dwa tygodnie. Gwałtowne obniżenie kaloryczności diety zaowocuje jedynie obniżeniem ilości wody w organizmie i spowolnieniem metabolizmu. Dlatego, jeśli potem wrócimy do poprzedniego sposobu odżywiania, utracone kilogramy wrócą i to z nawiązką. Optymalne tempo odchudzania, gwarantujące trwałe efekty, to 3-4 kg na miesiąc. Jednak wprowadzenie pozytywnych zmian do swojej diety, takich jak regularne spożywanie 5 posiłków dziennie o stałych porach, czy dołączenie warzyw i owoców do każdego posiłku, może sprawić, że w kilka dni poczujemy się lżejsi i pełni energii.

Herbaty ziołowe zapewniają zdrowy detoks

Czy różnego rodzaju diety oczyszczające to dobre rozwiązanie przed urlopem?

Diety oczyszczające są złym pomysłem bez względu na stopień naszego zdeterminowania odnośnie do zrzucenia zbędnych kilogramów. To, co dla większości osób znane jest jako "dieta oczyszczająca", czyli "kuracja" polegająca na jedzeniu np. wyłącznie warzyw, piciu tylko herbat, lub nie jedzeniu w ogóle, prowadzi do rozregulowania metabolizmu i zaburzenia homeostazy układu pokarmowego. Nie można w kilka dni naprawić miesięcy zaniedbań w sposobie odżywiania. Znacznie lepsze efekty przyniesie wprowadzenie stałych zmian do swojej diety, na długo przed urlopem. Jeśli naprawdę chcemy się "oczyścić" lepiej zrezygnować z tego co nas "zanieczyszcza" na co dzień, czyli alkoholu, słodyczy, tłustych przekąsek, fast-foodów i papierosów. Taka zmiana na pewno wyjdzie nam na dobre.

Joga oczyszcza organizm

Czy jest jakiś sposób na to, aby przy pomocy diety, widocznie zredukować cellulit?

Cellulitis powodowany jest przez szereg czynników genetycznych, hormonalnych, metabolicznych, a także środowiskowych. Niewłaściwa dieta może przyczynić się do pogłębienia tego problemu, natomiast dobre zwyczaje żywieniowe sprzyjają jego ustępowaniu. Nie należy jednak oczekiwać spektakularnych efektów odstawiając jakiś konkretny produkt spożywczy lub włączając go do naszej diety. Na pewno warto regularnie spożywać owoce cytrusowe, choćby dlatego, że są źródłem witaminy C, która stymuluje syntezę kolagenu - zwiększa elastyczność skóry.

Zielony koktajl oczyszcza. Zobacz, jak go zrobić?

Czy warto zastosować głodówkę przed wyjazdem?

Stosowanie drastycznych diet to bardzo zły pomysł, a szczególnie przed wyjazdem wakacyjnym, który przecież często wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Głodówki dodatkowo rozregulowują pracę układu pokarmowego, dlatego po powrocie do naszego zwyczajowego sposobu odżywiania, możemy się spodziewać komplikacji np. biegunki. Przed wyjazdem, zamiast wprowadzać radykalne zmiany w naszym sposobie odżywiania, lepiej zadbać o utrzymanie niezbędnej równowagi w organizmie.

Wyjazdy wakacyjne zwykle wiążą się ze stresem i działaniem na podwyższonych obrotach, co również wywiera niekorzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Lepiej go w tym czasie "odciążyć", jedząc regularnie niewielkie posiłki, składające się z lekkostrawnych produktów.

Niebezpieczne metody na odchudzanie

Jakie są zagrożenia związane z przeprowadzoną na własną rękę głodówką?

Jedną z konsekwencji drastycznego ograniczenia kaloryczności diety jest spowolnienie metabolizmu. Oznacza to, że organizm przechodzi na wolniejsze obroty, zaczyna oszczędzać energię wydatkowaną na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych.

Nadwyżkę gromadzi w formie zapasów, czyli tkanki tłuszczowej. Na tym właśnie polega efekt jo-jo. A więc, jeśli bardzo nam zależy, aby zastosować "dietę oczyszczającą" lub "głodówkę", liczmy się z problemami żołądkowymi i dodatkowymi kilogramami w niedalekiej perspektywie. Ludzki organizm ceni stałość, regularność i równowagę. Spektakularne, szybkie efekty mają poparcie jedynie w sloganach reklamowych, z rzeczywistością mają niewiele wspólnego.

Artykuł przygotowali: Aneta Łańcuchowska i Rafał Hornberger, Poradnia Dietetyczna "hälsa" .

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.