Otyłość źle wpływa na pamięć!

O tym, że otyłość bardzo niekorzystnie wpływa na stan zdrowia fizycznego, wiemy od dawna. Najnowsze badania pokazują jednak, że dodatkowe kilogramy szkodzą nie tylko naszemu sercu czy stawom, ale także głowie

Dołącz do nas na Facebooku

Przez 5 lat naukowcy z Seoul National University w Południowej Korei dokładnie przyglądali się 250 osobom w wieku od 60 do 70 lat. W latach 2004-2009 pobierano takie pomiary jak BMI czy obwód w pasie. Okazało się, że nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa bardzo niekorzystnie nie tylko na ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu, ale także na zdolności umysłowe.

Osoby, które wzięły udział w badaniu, zostały poddane mini-testom, składających się z 30 prostych zadań m.in z arytmetyki oraz ćwiczeń sprawdzających pamięć i orientację. Okazało się, że ci, którzy cierpią na otyłość, mają gorsze wyniki od pozostałych uczestników badania - podaje Daily Mail.

- Nasze odkrycie ma bardzo duże znaczenie. Jeśli pokażemy kolejne problemy wynikające z otyłości, może wreszcie zostaną wyciągnięte konsekwencje. Warto zapobiegać nadwadze, szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest gromadzenie się tłuszczu w okolicy brzucha. Jeśli nie chcemy w przyszłości zmagać się z demencją starczą, powinniśmy dbać o to, by utrzymać odpowiednią wagę ciała - mówi Dae Hyun Yoon, jeden z autorów badania.

A problem wydaje się być poważny, bo ze statystyk prowadzonych przez Alzheimer's Society wynika, że jedna na trzy osoby powyżej 65. roku życia umrze z powodu demencji. Dobrze przemyślana dieta, kontrolowanie wagi, regularne ćwiczenia oraz troska o to, by ciśnienie tętnicze krwi i cholesterol pozostawały na odpowiednim poziome, może znacznie zminimalizować ryzyko.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.