Ślub wzmocni twoje serce!

Małżeństwo kojarzy ci się, z kłótniami, wyrzeczeniami i obowiązkami? Od dziś warto do tej listy dorzucić zdrowe serce. Najnowsze badania dowodzą, że ludzie, którzy mają męża lub żonę znacznie lepiej sobie radzą po poważnej operacji.

Dołącz do nas na Facebooku

Związek małżeński może być korzystny dla zdrowia, a w szczególności dla serca. Naukowcy z dwóch uniwersytetów: Emory i Rutgers w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzili badania na 500 osobach (część z nich to małżeństwa, a cześć to single). Wszyscy uczestnicy testu byli po ciężkiej operacji serca (bajpasy). Okazało się, że szanse na przeżycie w ciągu pierwszych trzech miesięcy po zabiegu wzrastają aż trzykrotnie w porównaniu do szans, jakie mają single! - podaje Huffington Post.

Co może być przyczyną? Zdaniem Ellen Idler, która przeprowadzała badania, osoby pozostające w związkach małżeńskich mają bardziej pozytywne nastawienie podczas operacji.

- Na pytania dotyczące tego, czy będą w stanie znieść ból, który pojawi się zaraz po operacji, ci, którzy mają żonę czy męża znacznie pewniej odpowiadają: tak - mówi.

Nie są to pierwsze badania, które dowodzą, że małżeństwo może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia. Wcześniej potwierdzono, że te osoby rzadziej chorują na grypę, a prawdopodobieństwo demencji starczej zmniejsza się u nich o połowę. Nawet choroby tak poważne jak rak, rzadziej kończą się śmiercią u osób, które są po ślubie i żyją ze sobą przez lata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.