Majsterkowanie przedłuża życie mężczyzn

O tym, że zajęty mężczyzna, to zdrowy mężczyzna, wiadomo od dawna. Facet w domu na urlopie jest po prostu nie do zniesienia. Dlatego warto znaleźć mu zajęcie. Najnowsze badani pokazują, że dzięki majsterkowaniu czy innym podobnym czynnościom, którym panowie oddają się w samotności, można obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, poprawić samopoczucie, a nawet podnieść samoocenę.

Dołącz do nas na Facebooku

Nie lubisz, gdy Twój ukochany zbyt długo siedzi w domu bez konkretnego zajęcia? A może pamiętasz jak Twoja matka czy babka za wszelką cenę starała się coś zlecić drugiej połówce, by weekendy czy święta były milsze? Okazuje się, że jest w tym sporo racji, bo facet oddany jakiejś czynności, to facet szczęśliwy i pewny siebie - podaje Daily Mail.

-    Mężczyźni mają wówczas poczucie dążenia do celu, lubią widzieć efekty swojej pracy i różnego rodzaju wyzwania - mówi autor badań, profesor Alan White z Leeds Metropolitan University.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich lat zaobserwowano spory wzrost zainteresowania wsią, różnego rodzaju starymi szopami czy innymi tego typu domkami. Okazuje się, że coraz więcej mężczyzn docenia pozytywne skutki majsterkowania, grzebania w śrubkach czy deskach, a nawet ogrodnictwa. W Anglii jest około 11.5 miliona takich szop - najwięcej na całym świecie. Brytyjczycy spędzają w nich 60 milionów godzin rocznie. Niektóre z nich służą jako forma relaksu i rekreacji, a część jest przerabiana na ale gier czy klimatyczne puby.

Z badań prowadzonych przez profesora White'a wynika, że aktywni zawodowo mężczyźni w Wielkiej Brytanii są narażeni dużo bardziej na przedwczesne zgony niż kobiety (ryzyko wzrasta dwukrotnie!). Statystyki wskazują, że mężczyźni w każdym wieku znacznie częściej zapadają na różnego rodzaju choroby niż kobiety. Na terenie Unii Europejskiej aż dwukrotnie wyższa jest liczba zgonów rocznie wśród mężczyzn niż kobiet między 15 a 64 rokiem życia.

Profesor White twierdzi, że spędzanie czasu poza miastem i oddawanie się takim czynnościom jak majsterkowanie, mogłoby zmieć kolej rzeczy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.