Spadek libido? Mamy 13 powodów [Co To Jest Libido]

Ty albo Twój partner tracicie zainteresowanie seksem? Poznaj psychologiczne i fizjologiczne przyczyny spadku libido.

Czujesz, że nie masz już takiej ochoty na seks jak wcześniej? Naukowo potwierdzono, że namiętność spada z czasem trwania związku. Ale nie ma powodu do obaw. Rodzi się za to silniejsza więź, bliskość, większa intymność, a to oznacza, że seks może być jeszcze lepszy niż na początku. Trzeba też przyznać, że jesienna aura nie musi sprzyjać popędowi seksualnemu. Częściej mamy ochotę na przytulanie i delikatne pieszczoty, a nie dzikie harce do białego rana. Jak widać, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, warto zgłębić temat.

Spadek libido ma przyczyny psychologiczne ( stres , konflikty czy rodzicielstwo) i fizjologiczne, np. brak snu czy przyjmowanie niektórych leków.

Stres

Nawet jeśli jesteś osobą, która doskonale pracuje pod presją czasu i świetnie sobie radzi w stresujących sytuacjach, to nie znaczy, że wszystkie aspekty twojego życia wychodzą z takich opresji obronną ręką. Problemy w pracy, kłopoty finansowe, czy opieka nad ciężko chorym członkiem rodziny to czynniki, które bardzo często odbijają się niekorzystnie na pożyciu seksualnym. Aby temu zaradzić, warto nauczyć się technik panowania nad stresem, albo zasięgnąć pomocy specjalisty.

Zobacz, jak sobie radzić w stresujących sytuacjach. Mamy sposoby na odstresowanie!

Konflikty

Nierozwiązane problemy, z którymi boryka się para mogą obniżać apetyt na seks . Dla kobiet bardzo ważne jest, aby czuć emocjonalną bliskość z partnerem. Kłótnie, niewyjaśnione wątpliwości, szwankująca komunikacja podkopują zaufanie do partnera i mogą stać się przeszkodą na drodze do satysfakcjonującego pożycia seksualnego.

Rodzicielstwo

Sam fakt zostania rodzicem nie obniża ochoty na seks , ale nieprzespane noce albo świadomość, że dzieci jeszcze (albo już) nie śpią - tak. Aby odpocząć, warto postarać się o pomoc opiekunki albo dziadków. Znajdźcie czas tylko dla siebie, wyślijcie dzieci raz po raz na noc do przyjaciół lub rodziny.

Brak akceptacji swojego wyglądu

Trudno czuć się sexy, gdy doskwiera ci brak pewności ciebie i przekonanie o tym, że twoje ciało nie jest atrakcyjne. Często zdarza się, że partner nadal uważa cię za osobę atrakcyjną, a problem istnieje tylko w twojej głowie. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z taką sytuacją jest regularna aktywność fizyczna, bo nie tylko poprawia wygląd ciała, ale też samopoczucie, dodaje pewności siebie i podnosi libido.

Zobacz, jak zacząć ćwiczyć i wytrwać!

Depresja

Osoby cierpiące na depresję są w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo ich zaburzenia same w sobie odbierają apetyt na seks, a leki antydepresyjne dodatkowo potrafią obniżyć libido. Czasami unikanie współżycia jest jednym z pierwszych objawów depresji. Dlatego pogorszone samopoczucie i unikanie intymnych zbliżeń powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty.

Zbyt mało intymności

Brak intymności to zagrożenie dla relacji seksualnych między partnerami. Nie chodzi tylko o brak odpowiedniej atmosfery do seksualnego zbliżenia, ale i o brak czasu i spokoju do bycia tylko we dwoje. Rozmowa, wspólne oglądanie telewizji, masaż ... Wygospodarowanie jednego lub dwóch wieczorów w tygodniu tylko dla was dwojga potrafi zdziałać cuda.

Alkohol

Jeden czy dwa drinki mogą zmniejszyć opory przed uprawianiem seksu , ale zdarza się i tak, że bardzo skutecznie odbierają ochotę na fizyczne zbliżenie. Widok podpitego partnera skutecznie potrafi ostudzić ochotę na seks. Warto pamiętać, że podobne działanie może mieć nawet okazjonalne stosowanie innych środków odurzających.

Alkohol nie tylko odbiera ochotę na seks, ale także powoduje tycie! Zobacz, ile kalorii jest w alkoholu.

Zbyt mało snu

Spadek libido może być także spowodowany niewyspaniem. Wczesne wstawanie, późne chodzenie spać, zaburzenia snu - wszystko, co nie pozwala Ci się wyspać jest wrogiem udanego pożycia seksualnego. Mechanizm jest prosty: niewyspanie wywołuje zmęczenie, a zmęczenie osłabia libido.

Sposoby na wysypanie się. Zobacz!

Leki

Pewne lekarstwa mogą obniżać libido. Należą do nich

- antydepresanty

- leki obniżające ciśnienie krwi

- leki antyhistaminowe

- doustne środki antykoncepcyjne

- chemioterapia

- syntetyczny progesteron

W rozwiązaniu problemu często pomaga zmiana leku na inny. Zawsze gdy po zastosowaniu nowego medykamentu obserwujesz spadek ochoty na seks , porozmawiaj o tym z lekarzem.

Duża nadwaga i otyłość

Wyraźny nadmiar ciała to nie tylko kłopot estetyczny. U osób z dużą nadwagą często pojawia się problem z czerpaniem radości z seksu, z odczuwaniem pożądania i techniczne trudności w uprawianiu seksu . Specjaliści nie są przekonani, czy problemy te mają tylko psychologiczne podłoże.

Zobacz jak schudnąć. Zaskakujące sposoby, rady dietetyków.

Problemy z erekcją

To nieco inna sprawa niż niedostatek libido, bo mężczyzna cierpiący na te dolegliwości może mieć apetyt na seks, ale może nie móc go zaspokoić. Jednak kłopoty z erekcją bardzo często pogarszają samopoczucie i mogą skutkować spadkiem ochoty na seks, wynikającym z obawy przed niesprawdzeniem się w roli kochanka.

Niski poziom testosteronu

Testosteron to hormon, który i u mężczyzn i u kobiet odpowiada za libido. U mężczyzn spadek jego ilości następuje wraz z wiekiem i może, choć nie musi, objawiać się zmniejszeniem apetytu na seks. U kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana, bo na damskie libido ma wpływ nie tylko poziom testosteronu, ale i innych hormonów.

Menopauza

Około połowy kobiet w trakcie menopauzy odczuwa zmniejszony apetyt na seks. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być wiele - świadomość starzenia się, pogarszający się wygląd ciała, problemy z naturalnym nawilżeniem pochwy, spadek poziomu hormonów, przyjmowane leki. O swoich problemach warto porozmawiać z lekarzem i poprosić go o pomoc w odzyskaniu ochoty na seks .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.