Cała prawda o kaloriach - część 2.

Nie możesz schudnąć? Poznaj podstawowe fakty dotyczące kalorii - bez tego twoja waga i gabaryty wciąż będą wpędzać cię w kompleksy.

Czytaj też: Cała prawda o kaloriach - część 1. >>

6. Czy dieta odchudzająca powinna redukować ilość tłuszczu, czy liczbę kalorii? Najlepiej ograniczyć zarówno jedno, jak i drugie. Ilość tłuszczu zredukować jest stosunkowo najłatwiej, bo to składnik diety dostarczający najwięcej energii (9 kcal w 1 g), jednak by schudnąć, trzeba zmniejszyć ogólna pulę kalorii w codziennym menu. Tłuszcz nie powinien dostarczać więcej niż 24 proc. dziennego zapotrzebowania na energię - oznacza to, iż w jadłospisie zawierającym np. 1600 kcal powinno go być najwyżej 43 g, a w tym mieszczącym 2000 kcal - nie więcej niż 59 g.

7. Czy kalorie z tłuszczów nasyconych tuczą bardziej niż te z nienasyconych?

Z badań wynika, iż kwasy tłuszczowe jednonienasycone (obecne m.in. w oliwie i orzechach) organizm przetwarza w energię nieco szybciej niż kwasy nasycone (np. z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, w praktyce nie wpływa to znacząco na tempo odchudzania. Spożywanie tłuszczy nienasyconych jest jednak istotne z innego powodu: chronią one organizm przez chorobami układu krążenia (m.in. miażdżycą), są niezbędne do prawidłowej pracy układu hormonalnego i wzroku, wpływają też pozytywnie na nastrój i łagodzą objawy alergii. Te dobre tłuszcze znajdziesz nie tylko w oliwie i orzechach - obfitują w nie także oleje (głównie rzepakowy), pestki i nasiona (dynia, siemię lniane) oraz morskie ryby.

8. Które kalorie tuczą bardziej: te zjedzone rano czy wieczorem? Wprawdzie spożycie posiłku o późnej porze zwiększa nieznacznie skłonność organizmu do magazynowania tłuszczu, ale w praktyce nie ma to większego znaczenia - jeśli wieczorne biesiadowanie nie odbywa się regularnie. Przy odchudzaniu oraz utrzymaniu właściwej wagi kluczowe znaczenie ma, czy nie przekracza się dziennego limitu kalorii. Pamiętać jednak trzeba, że na spalenie obfitego śniadania ma się cały dzień, zaś ostatni posiłek w ciągu dnia - gdy jest suty - zdążysz spalić tylko wtedy, gdy między nim a położeniem się do łóżka minie parę godzin (i to pod warunkiem, że nie będzie ciężkostrawny).

Dodatkowym zagrożeniem jest to, iż do obiadu i kolacji wiele osób ma zwyczaj pić alkohol, a ten nie dość, że jest bardzo kaloryczny (niemal tak jak tłuszcz), to jeszcze zaostrza apetyt... Wieczorne napady wilczego głodu skutecznie likwiduje spożywanie kilku posiłków w ciągu dnia, np. trzech głównych plus dwie przekąski.

9. Czym są "puste" i "ukryte" kalorie? Te pierwsze to kalorie z produktów, które oprócz energii nie zapewniają korzystnych dla organizmu składników odżywczych lub dostarczają je w minimalnej ilości. Im bardziej przetworzony jest produkt, tym mniej jest w nim w witamin, minerałów, białka, błonnika i aktywnych biologicznie związków. Królem "pustych" kalorii jest alkohol, a jego najbliżsi dworzanie to biały cukier, biała mąka, oczyszczony ryż i zwierzęcy tłuszcz.

Kalorie "ukryte" to te niewidoczne na pierwszy rzut oka, zawarte np. w dosładzanym karmelem pieczywie, keczupie czy mlecznym deserze albo w daniach gotowych (np. mrożonej pizzy) czy tych serwowanych "na mieście", zwłaszcza w fast foodach. Najłatwiej kontrolować kalorie, przygotowując swe posiłki samodzielnie albo kupując produkty, które na opakowaniu mają wyszczególnioną wartość odżywczą (w 100 g lub podanej porcji).

10. Czy produkty o obniżonej kaloryczności pomagają schudnąć? Choć po to właśnie zostały stworzone, to ich spożywanie może wywołać skutki odwrotne od oczekiwanych. Np. zjadanie produktów, w których zredukowano ilość cukru, powinno w teorii "zaoszczędzić" setki kalorii - w praktyce jednak zaostrza apetyt na słodki smak i skłania do sięgania po kolejną niskocukrową porcję albo wzbudza pociąg do "prawdziwych" słodkości. I tak zjedzone kalorie mnożą się niemal niedostrzegalnie... Poza tym pamiętaj, iż produkty oznaczone jako light mogą mieć mniej tłuszczu od swych tradycyjnych odpowiedników, ale w jego miejsce producent nierzadko dodaje - dla uatrakcyjnienia smaku - tuczące węglowodany (lub odwrotnie: mniejsza dawkę cukru "rekompensuje" tłuszcz). Dlatego zawsze trzeba sprawdzać faktyczną kaloryczność i wartości odżywcze "lajtów".

Z pewnością nie wolno traktować produktów o zmniejszonej ilości kalorii jako pretekstu do objadania się nimi, bo chudną skutecznie i zdrowo tylko ci, którzy zmienili nie tylko menu, lecz przede wszystkim codzienne nawyki - nie tylko żywieniowe. Bez regularnej - najlepiej codziennej - dawki ruchu zgubione kilogramy prędzej czy później powrócą.

Super sylwetka na wakacje!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA