Cała prawda o kreatynie

Kreatyna jest popularnym suplementem stosowanym przez kulturystów i sportowców trenujących siłowo. Związek ten zwiększa masę mięśniową i siłę. Kreatyna występuje głównie w mięśniach. Służy do gromadzenia i uwalniania energii niezbędnej do wielu procesów chemicznych zachodzących w komórkach, w tym do syntezy białek mięśniowych.

Dla kogo jest kreatyna? Suplementy i ich reklamy mogą sprawiać mylne wrażenie o tym, że dany środek w cudowny sposób odwali za ciebie trening; o prawidłowej diecie już nie będę wspominał... Zatem zadaj sobie pytanie:czy twoje treningi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, bo plan treningowy jest do poprawienia albo twoja dieta nie jest najlepsza? Jeśli trenujesz minimum pół roku i dbasz o dietę, możesz sięgnąć po kreatynę.

Jak się przyjmuję kreatynę? Oczywiście jak zawsze według zaleceń producenta. Ale najczęściej w dni treningowe 1.5 g rano na czczo 30 minut przed posiłkiem oraz 5 g od razu po treningu. Jeśli trenujesz rano to weź porcję na czczo wieczorem w dzień poprzedzający trening. W dni bez treningu tylko 1.5 g rano na czczo. Jeśli słyszeliście kiedyś o okresie ładowania kreatyną to zapomnijcie o tym. Nie przynosi pożądanych rezultatów, a bardzo obciąża nerki. Kreatynę należy przyjmować w cyklach 6-8 tygodni. Okres przerwy pomiędzy cyklami powinien być równy okresowi w jakim była przyjmowana.

Jaką kreatynę wybrać? Wiele badań dowodzi, że najprostsza forma kreatyny sprawdza się wciąż tak samo, a jej "lepsze" formy dają podobne efekty, ale są o wiele droższe. Dlatego na początek polecam monohydrat kreatyny, inne możliwości tylko wymienię: cytrynian, pirogronian, jabłczan, kre-alkalyn, ethyl ester, orotan, fosforan.

Jakie formy? Wygoda sugeruje kapsułki, ale wszelkie informacje o sposobie przyjmowania najczęściej podawane są w gramach. W związku z tym, jeśli chodzi o wszelkie wyliczenia, wygodniej przeprowadzić je na gramach i dlatego ja raczej polecam proszek.

Przykładowe produkty: Dymatize Creatine Monohydrate, Bio tech USA Creatine Monohydrate, MHP Creatine i wiele wiele innych. Każda szanująca się firma posiada w swojej ofercie monohydrat.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.