Białko - odżywki typu bulk i gainery

Są osoby, których metabolizm i warunki genetyczne powodują duże problemy z nabieraniem masy mięśniowej. Zwykle z pozytywnym rezultatem sięgają one po odżywki białkowe typu gainer albo bulk. Pokrótce postaram się opisać czym one są i do czego służą.

Gainery/bulki to odżywki węglowodanowo-białkowe. W ich skład wchodzą składniki mogące zastąpić posiłek. Pomagają przede wszystkim w łatwym dostarczeniu do organizmu dodatkowych kalorii niezbędnych do budowania sylwetki. Dla osób nie mających czasu jeść sześciu posiłków dziennie są idealnym źródłem węglowodanów oraz białek.

Gainery najczęściej zawierają na 100 gram produktu:

- od kilkunastu do nawet trzydziestu kilku gram białka

- od sześćdziesięciu kilku do nawet dziewięćdziesięciu gram węglowodanów

- do kilkunastu gram tłuszczu.

Białko Główne źródło białek to białko serwatkowe. Może być jednak różnie przetworzone np. hydrolizat, izolat, koncentrat czy peptydy. Warunkuje to długość działania białka oraz jego szybkość wchłaniania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest mieszanie różnego rodzaju białek w jednym produkcie. Rzadko w tego typu odzywkach spotyka się kazeinę bądź białko sojowe.

Węglowodany Są to głównie dekstroza i maltodekstryny. Zwykle zestawia się węglowodany o różnym indeksie glikemicznym. Dzięki temu dostarcza się organizmowi energii przez dłuższy czas. Zbyt duża, jednorazowa dawka cukrów szybko przyswajalnych nie zostanie w całości wykorzystana przez organizm. Na dodatek zostanie odłożona pod postacią tłuszczu. Podanie węglowodanów o różnym czasie przyswajania daje organizmowi więcej czasu na ich wykorzystanie.

Tłuszcze Tłuszcze dodawane do gainerów są specyficzne. Są to zazwyczaj: MCT i CLA.

MCT są źródłem szybko przyswajalnej energii, podobnie jak węglowodany, jednak mają jedną kluczową zaletę - nie odkładają się pod postacią tkanki tłuszczowej.

CLA to sprzężony kwas linolowy. Posiada wiele zalet: wzmacnia układ odpornościowy, jest antykatabolikiem, wspomaga odchudzanie, obniża we krwi poziom cholesterolu i cukru.

Przykładowe produkty: MHP Up Your Mass, Muscletech Mass-tech, Interactive Mammoth, Universal Gain Fast, Olimp Gain Bolic, Gaspari Real Mass, Weider Giant Mega Mass, PVL Mutant Mass

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.