Uwaga, rewolucja! Zamiast piramidy kolorowy talerz!

Amerykańscy specjaliści z USDA odsyłają piramidę żywieniową do lamusa i zastępują ją zupełnie innym, prostszym i bardziej praktycznym schematem.

Talerz podzielony na cztery kolorowe sektory plus niewielkie błękitne kółko - oto schemat mający zastąpić piramidę żywieniową, która od 19 lat wyznaczała zasady zdrowego odżywiania. Nowy diagram nosi nazwę "Mój talerz". Widać na nim cztery obszary, a każdy odpowiada innej grupie produktów. Obszary te pokazują, ile każda grupa produktów powinna zajmować miejsca na talerzu w czasie pojedynczego posiłku - kolorem czerwonym oznaczono miejsce dla owoców, zielonym dla warzyw, pomarańczowym dla produktów zbożowych, a fioletowym dla produktów białkowych. Obok talerza znajduje się jeszcze niewielkie błękitne kółko, które symbolizuje produkty mleczne.

Schemat ten to coś więcej niż symbol zaleceń dietetycznych. To praktyczne narzędzie, dzięki któremu każdy może w prawidłowy sposób komponować swoje posiłki. To też szansa na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych wielu ludzi - taka nadzieję mają naukowcy, którzy opracowali ten schemat.

"Nareszcie mamy przejrzysty, łatwy do zrozumienia symbol, który wyraźnie pokazuje z czego składa się zdrowy posiłek" - tak komentuje się opublikowanie "Mojego talerza". Można go wykorzystać do robienia zakupów, szykowania obiadu, czy pakując dziecku drugie śniadanie do szkoły. Schemat daje jasno do zrozumienia, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę każdego posiłku, podczas gdy białko stanowić powinno mniej niż jego czwartą część, wyraźnie mniejszą od tej przeznaczonej na produkty zbożowe. Dietetycy radzą, aby połowę części przeznaczoną na produkty zbożowe wypełniać produktami pełnoziarnistymi. To jedyny punkt, z którym nie wszyscy specjaliści się zgadzają. Część w nich twierdzi, że zalecenie to pozostawia zbyt dużo miejsca na mniej zdrowe produkty - np. biały ryż, białe pieczywo.

Do nowego schematu dołączono komentarz, który nie budzi już żadnych kontrowersji:

1. Jedz tak, aby posiłek zaspokajał głód, ale unikaj jednak zbyt dużych porcji. 2. Jedz więcej zdrowych produktów: połowę posiłku powinny stanowić warzywa i owoce; sięgaj po odtłuszczone mleko lub to z obniżoną zawartością tłuszczu. 3. Ogranicz w diecie ilość mniej zdrowych produktów: zupek z proszku, białego pieczywa, gotowych, mrożonych dać; pij więcej wody zamiast słodzonych napojów.

I co wy na to?

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.