Syrop glukozowo-fruktozowy odpowiada za tycie

Syrop glukozowo-fruktozowy pojawia się w większości produktów spożywczych. Dlaczego tak jest? Bo syrop glukozowo-fruktozowy jest tani w produkcji, bardzo słodki i łatwy w przechowywaniu. Konsumpcja tego kukurydzianego syropu wzrosła od lat 70. tysiąckrotnie. Co to oznacza dla naszych sylwetek?

Syrop glukozowo-fruktozowy siedzi w twoich ulubionych słodyczach. Sprawdź!

Syrop glukozowo-fruktozowy odpowiedzialny za epidemię otyłości

Przeciętny człowiek, jedząc produkty "ulepszane" syropem glukozowo-fruktozowym, zjada dziennie aż 300 dodatkowych kalorii. Co to oznacza w skali roku? Jeśli te 300 kcal wykracza poza dzienne zapotrzebowanie człowieka na energię, w ciągu roku utyje on 14 kg!

Opublikowany na łamach American Journal of Clinical Nutrition raport jednoznacznie łączy zwiększone spożycie kukurydzianego syropu glukozowo-fruktozowego z epidemią otyłości. Naukowcy odkryli też, że substancja ta negatywnie wpływa na poziom hormonów odpowiedzialnych za regulację apetytu. Dwie małe puszki napoju zawierającego syrop glukozowo- fruktozowy wyraźnie obniżają poziom leptyny. Leptyna odpowiada za pojawianie się uczucia sytości, gdy jest jej zbyt mało, pojawia się uczucie głodu. Zbyt niski poziom leptyny wiąże się z podwyższeniem poziomu greliny, która "namawia" cię do jedzenia.

Słodkie przekąski, które nie poszerzą bioder. [5 PROPOZYCJI]

Syrop glukozowo-fruktozowy zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy

Syrop glukozowo-fruktozowy podnosi poziom trójglicerydów we krwi, zwiększając ryzyko chorób serca. Potwierdzają to badania na szczurach. One żyją przeciętnie 5 lat. Szczury, które "potraktowano" dietą zawierającą syrop glukozowo-fruktozowy przeżyły tylko 5 tygodni. Badań wpływu tej substancji na ludzkie zdrowie nie udało się ukończyć, gdyż część osób biorących w nich udział na skutek tego eksperymentu nabawiła się (4 na 24 osoby) problemów z pracą serca.

Jakby tego było mało, dieta obfitująca w syrop fruktozowy sprzyja także rozwojowi cukrzycy. Naukowcy z The Human Nutrition Research Center odkryli, że fruktoza zmniejsza zapasy chromu w organizmie, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie insuliny. Fruktoza niszczy też wątrobę, powodując jej stłuszczenie, a jest to jedyny organ zdolny do jej metabolizowania.

Jak się uchronić od negatywnego wpływu syropu glukozowo-fruktozowego? Czytaj etykiety na produktach spożywczych, bo te kilka chwil poświęconych w sklepie na dokonanie dobrego wyboru, może ocalić twoje zdrowie i figurę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.