Niedoceniane zalety szpinaku

Znany i niestety mało lubiany. Często pomijany w diecie. Szpinak - rozsławiony przez bohatera z kreskówki Popey'a - jest warzywem, którego dobroczynnych właściwości dla zdrowia i urody wciąż nie doceniamy.

Kiedy w 1933 roku dwóch rysowników - Dave i Max Fleicher - stworzyło legendarną dziś postać marynarza Popey'a zajadającego się szpinakiem nie mogli nawet przypuszczać, że spożycie szpinaku w USA wzrośnie o 33%. Wciąż jednak nie należy on do naszych ulubionych przysmaków warzywnych. A szkoda, bo to zielone, liściaste warzywo jest przede wszystkim źródłem wielu witamin oraz makro i mikroelementów, zwłaszcza chlorofilu i przeciwutleniaczy. Zdrowa dieta powinna zawierać chlorofil - związek bardzo podobny swoim składem chemicznym do hemoglobiny. W szpinaku znajdują się również dwa silnie działające przeciwutleniacze - luteina i betakaroten. Szpinak zawiera łatwo przyswajalne żelazo, ma również dużo wapnia, jodu, magnezu i potasu. Szpinak mrożony lub z puszki traci niestety część ze swych właściwości, dlatego warto zaopatrzyć się w jego świeże liście.

Zanim szpinak przywędrował na europejski rynek był znany i lubiany w Persji. Na nasz kontynent trafił w średniowieczu. Spożywano go głównie na surowo. Musiało minąć jednak dużo czasu, aby warzywo upowszechniło się w naszych domach i ogródkach. Stało się to w XIX wieku za sprawą pielęgniarek św. Wincentego a Paolo. Ze szpinaku przyrządzały one dla chorych specjalny napój. Regularne spożycie wywaru skutkowało szybszym powrotem do zdrowia i dobrej kondycji. Z kolei w latach 30. XX wieku szpinak został rozsławiony wśród amerykańskich farmerów. Warzywo okazało się być tak dużym odkryciem, że zaczęto je reklamować. Szpinak zaczął pojawiać się w reklamach tak często, jak wchodząca w tym czasie na rynek coca-cola.

Dobroczynne właściwości szpinaku i jego składników:

- witamina A odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowej kondycji skóry oraz włosów,

- witamina PP - poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów; reguluje poziom cholesterolu, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra jest lepiej ukrwiona,

- witamina C - silny przeciwutleniacz odpowiada również za wytwarzanie kolagenu, podnosi odporność organizmu,

- szpinak zawiera także cholinę, która zapobiega otłuszczeniu wątroby i reguluje odkładanie tłuszczu w organizmie.

- witamina B1 - przyspiesza gojenie ran, działa również przeciwbólowo,

- witamina B2 - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, współdziała w przemianie aminokwasów i lipidów,

- jest to jedno z warzyw o najsilniejszych właściwościach przeciwnowotworowych,

- zmniejsza ryzyko wystąpienia zaniku mięśni,

- dobrze wpływa na trawienie, poleca się go także jako środek pomagający w leczeniu zaparć i nadciśnienia.

Szpinak zawiera bardzo dużo wody i jest niskokaloryczny: 100 gramów szpinaku to zaledwie 20- 32 kalorii.

Istnieje również kilka przeciwwskazań do spożywania szpinaku. Ponieważ zawiera dużo kwasu szczawiowego (około 3 g w 1 kg), podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, nie powinniśmy z jego pożyciem przesadzać (choć domyślam się, że znalazłoby się znacznie więcej osób, które jedzą szpinak zdecydowanie za rzadko). Zbyt dużych ilości powinny wystrzegać się też osoby w podeszłym wieku, ponieważ zbyt duża zawartość żelaza może być dla nich szkodliwa. Ograniczyć konsumpcję szpinaku powinni też chorzy na artretyzm, cierpiący na reumatyzm, osoby ze schorzeniami nerek, ludzie z chorą wątrobą oraz osoby z chorobami układu pokarmowego.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.