Jak opanować apetyt na słodycze (wszystko o cukrze, cz.4, ostatnia)

Pisaliśmy o szkodliwości nadmiaru cukru we krwi i o tym, czym grozi przesłodzona dieta. Teraz nadszedł czas na przepis na rozstanie z cukrowym nałogiem. Postępuj zgodnie z naszymi radami, a niepohamowane napady ochoty na słodycze przestaną cię dręczyć, zatruwać i tuczyć.

Opanowanie apetytu na słodycze polega na opanowaniu insulinowej huśtawki. Jak tego dokonać? To proste, ale początki bywają bolesne. Cały sekret polega na wyrzuceniu z diety produktów, które błyskawicznie podnoszą poziom cukru we krwi i zastąpieniu ich produktami, które sprawiają, że poziom cukru we krwi rośnie powoli. Dzięki temu trzustka będzie produkowała mniejsze ilości insuliny, a więcej glukagonu, o których zbawiennym działaniu dla figury i zdrowia pisaliśmy we wcześniejszych artykułach z tego cyklu. Menu obfitujące w węglowodany złożone, trafiające do żołądka w towarzystwie białka i błonnika, to idealny sposób na zapobieganie gwałtownym wahaniom poziomu insuliny, a tym samym gwałtownym napadom apetytu na słodycze.

Sześć sposobów na opanowanie ochoty na słodycze 1. Jedz prawdziwe posiłki zamiast przekąsek i dbaj, aby zawierały błonnik, białko i umiarkowane ilości skrobi. Zwróć uwagę, aby produkty, które wybierasz jako składniki posiłków były jak najmniej przetworzone.

2. Jedz owoce, ale tylko jako składnik posiłku zawierającego także białko i błonnik. Unikaj soków owocowych, zwłaszcza tych dosładzanych.

3. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie posiłku, możesz poratować się szykując koktajl białkowy. Zmiksuj porcję białkowego proszku z mrożonymi lub świeżymi owocami i wodą. Nie sięgaj po batoniki białkowe, bo poza białkiem zawierają zwykle bardzo dużo cukru.

4. Zadbaj o znaczącą ilość błonnika w diecie.

5. Pozbądź się z domu ciastek, białego pieczywa i wszelkich innych słodkich przekąsek. Zadbaj o to, by zawsze mieć pod ręką różne warzywa i produkty zawierające białko. Sałatki i omlety to dobre posiłki!

6. Żyj zdrowiej, łącząc zdrowe posiłki z ćwiczeniami kardio i siłowymi. Dzięki temu organizm będzie lepiej gospodarował energią i spalał tłuszcz.

Rady dodatkowe: 1. Porozmawiaj z lekarzem i jeśli to możliwe, wykonaj testy krwi na poziom cukru, tempo jego opadania po podaniu glukozy oraz sprawdź tzw. odpowiedź insulinową.

2. Możesz korzystać z glukometru, którym będziesz mierzyć poziom cukru we własnej krwi po odpoczynku nocnym i po posiłkach. W jego uzyskaniu pomoże ci lekarz. optymalny poziom cukru we krwi, to ok. 80-90. Jeśli jest wyższy, wywołuje wzrost poziomu insuliny, jeśli jest niższy, może pojawić się ochota na słodycze.

Trzy dni walki z cukrem Każda ofiara cukrowego nałogu ma szansę z nim zerwać. Proces ten zajmuje zwykle tylko trzy dni, ale mogą to być trudne trzy dni... Pierwszego dnia po odstawieniu słodyczy i słodzonych produktów oraz po rozpoczęciu aktywności ruchowej, każdy uzależniony od cukru może czuć się zirytowany. Drugiego dnia mogą pojawić się bóle głowy i bezsenność. A trzeci dzień może być jeszcze gorszy! Czwartego dnia zwykle następuje zwrot w funkcjonowaniu trzustki, która zaczyna "rozumieć", co się dzieje. Poziom insuliny zaczyna się stabilizować, co owocuje zastrzykiem energii i lepszego samopoczucia.

Jak się przygotować do zerwania z cukrem? Pierwszy dzień bez słodyczy powinien nastąpić po dobrze przespanej nocy. Dobrze jest każdego dnia rano zrobić kilka prostych ćwiczeń siłowych i wybrać się na szybki spacer - szybki, czyli w szybkim tempie, a nie krótki. Przez cały dzień należy jadać zdrowe posiłki obfitujące w węglowodany złożone, białko i błonnik. Po trzech takich dniach masz duże szanse poczuć, że odzyskujesz kontrolę nad swoim ciałem. Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: