9 najmniej zdrowych produktów

Jeśli robiąc zakupy w sklepie dokonasz złego wyboru, twoja dieta będzie mało wartościowa. W tym materiale podpowiadamy, czego nie warto kupować, co szkodzi zdrowiu i figurze. W kolejnym materiale p.t. 10 najzdrowszych produktów pokażemy, na co warto wydać pieniądze.

myfitness.pl

1. Napoje słodzone, słodzone i gazowane Największym szkodnikiem w menu są słodzone napoje. Zawierają rafinowany cukier i to zwykle w dużych ilościach. Słodzone napoje gazowane nie zawierają żadnych wartości odżywczych, za to są bardzo kaloryczne. Po ich wypiciu poziom cukru we krwi bardzo szybko podnosi się, wzrasta też poziom insuliny, a to z kolei sprawia, że organizm włącza tryb magazynowania tłuszczu. W jednej, półlitrowej butelce tego rodzaju napoju może być nawet 50 g cukru.

2. Słodzone płatki śniadaniowe bez błonnika Płatki śniadaniowe to główne źródło cukru w diecie dzieci. Większość płatków, które nie składają się z naturalnych ziaren, ale z fabrycznie ulepionych kulek, czy płatków zawiera dużo za dużo rafinowanego cukru. Jeśli na opakowaniu cukier zajmuje pierwsze lub drugie miejsce na liście składników, to takiego produktu lepiej unikać. Tak słodkie śniadanie nie dostarczy ani dziecku, ani dorosłemu energii na cały poranek, gdyż w bardzo szybkim tempie cukier zostanie z krwi wychwycony i zmagazynowany.

3. Ciasteczka Większość ciasteczek zawiera trzy składniki, których powinniśmy unikać: białą mąkę, cukier, nasycony tłuszcz. Trzy ciasteczka w czekoladzie zawierają nawet 5 g nasyconego.

4. Maślany popcorn do mikrofali Ta smaczna przekąska to przepis na nadwagę, nadciśnienie i choroby układu krwionośnego. Trzy łyżki niepodgrzanego popcornu to aż 2,5 g nasyconego tłuszczu i 5 gramów tłuszczu trans. Porcja gotowego popcornu dla jednej osoby to też ok. 300 mg sodu.

5. Czipsy Przygotowywane są z dodatkiem sporej ilości soli i tłuszczu, a nierzadko też białej mąki. 55 gramów czipsów to nawet 300 kcal, 20 g tłuszczu i 450 mg sodu. Problem z czipsami polega też na tym, że mała ich paczka nie jest w stanie zaspokoić apetytu, więc zwykle jak już ktoś zacznie po nie sięgać, zjada ich więcej niż 55 g.

6. Gotowe babeczki, muffiny, batoniki zbożowe Mała objętość - góra cukru - tak można podsumować tego typu produkty. Niewinnie wyglądający zbożowy batonik może zawierać nawet 16 g cukru. Niektóre muffinki to aż 30 g cukru. Nawet muffinki polecane przez Weight Watchers zawierają 20 g cukru w 60 g ciasta. Dostępne też w Polsce batoniki Nutri Grain, reklamowane jako jeden z najlepszych produktów w swojej kategorii, to aż 13 cukru w sztuce.

7. Krakersy z białej mąki Po krakersy sięga się jak po czipsy - gdy zjesz jeden, ręka sama wyciąga się po kolejny. Do niedawna produkowano je z dodatkiem tłuszczu trans. Obecnie większość z nich nie zawiera tego rodzaju tłuszczu, ale nadal są ubogie w błonnik i bogate w sód.

8. Białe pieczywo Im bielsze i delikatniejsze tym bardziej szkodliwe. Zawiera białą mąkę i dużo soli.

9. Zupy w puszce, zupy instant Jedna porcja takiej zupy zaspokaja aż połowę dziennego zapotrzebowania na sól. Jeśli masz nadciśnienie, cukrzycę lub chorobę nerek, jedna porcja zupy wyczerpuje limit soli, jaki powinieneś dziennie przyjmować (1500 mg).

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: