Ile kalorii zmieści się w szklance?

Wiele osób przystępując do programu odchudzającego zwraca szczególną uwagę na to, co trafia na ich talerze, ale zapominają o tym, że zawartość szklanki też może służyć szczupłej figurze lub jej szkodzić.

Które napoje nie stanowią bomby kalorycznej, a które są nią? Oto krótki przewodnik.

Nie służą figurze: 1. Słodzone napoje gazowane Każda butelka tego typu płynu to setki pustych kalorii. Sięganie po dietetyczne zamienniki popularnych napojów też może nie wystarczyć do tego, aby skutecznie rozstać się z nadwagą. Jeśli codzienne spożycie kalorii przekracza dzienny wydatek energetyczny - nieważne co pijesz, i tak będziesz tyć.

2. Niektóre soki owocowe Szklanka soku może zawierać podobną liczbę kalorii jak szklanka słodzonego napoju gazowanego. Jednak w przeciwieństwie do niego, sok obfituje w cenne witaminy i minerały.Co zatem zrobić? Wybierać sok bez dodatku cukru i syropu glukozowo-fruktozowego.

3. Napoje dla sportowców Napoje dla osób intensywnie uprawiających sport są tak samo kaloryczne jak słodzone napoje gazowane, a zawarte w nich substancje odżywcze można znaleźć w wielu innych, mniej kalorycznych produktach spożywczych. Chcesz schudnąć? Przed treningiem, w czasie jego trwania i po nim pij wodę.

4. Wyrafinowana kawa Im więcej dodatków do czarnej kawy, tym większa kaloryczność całego napoju. Niektóre kawy serwowane w kawiarniach - ze śmietaną, karmelem i posypką czekoladową mogą zawierać nawet 570 kcal!

5. Lekkie napoje z dodatkiem alkoholu Napoje gazowane z dodatkiem alkoholu - pyszne, ale kaloryczne! Butelka takiego orzeźwienia może zawierać 315 kcal.

6. Koktajle Mała porcja likieru jest mniej kaloryczna niż kieliszek wina, ale... uważaj. Zamów w barze White Russian a dostaniesz szklankę napoju :o wartości" nawet 715 kcal! Mniej kaloryczne napoje z dodatkiem alkoholu: rum lub wódka z dodatkiem dietetycznego napoju.

Napoje przyjazne szczupłej sylwetce 1. Woda Zamiana gazowanych napojów na zwykłą wodę pozwala zmniejszyć kaloryczność diety o kilkaset kalorii dziennie. Wypijanie dwóch szklanek wody przed posiłkiem skutecznie chroni przed przejadaniem się i pozwala utrzymać metabolizm na wysokich obrotach.

2. Sok warzywny Sok z warzyw jest tak samo wartościowy jak owocowy, ale zawiera o 50% mniej kalorii. Szklanka soku pomidorowego ma tylko 41 kcal, a taka sama ilość soku pomarańczowego aż 122 kcal. Wybieraj soki przecierowe, które zawierają także służący figurze błonnik.

3. Smoothie, owocowe koktajle Wlej do blendera mleko, wrzuć mrożone lub świeże jagody i maliny, a otrzymasz pyszny, zdrowy i lekki koktajl. Uważaj jednak na tego typu napoje serwowane w barach i restauracjach - jeśli zawierają dodatek lodów, miodu lub innych słodkości, ich kaloryczność poszybuje w górę.

4. Mleko Niektórzy naukowcy twierdzą, że zawarty w nim wapń ułatwia spalanie tłuszczu. Aby mleczny napój zawierał jak najmniejszą liczbę kalorii, sięgaj po mleko odtłuszczone. Poszukując wapnia, jedz jogurty i sery i serki - też niskotłuszczowe i niesłodzone.

5. Czarna kawa Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i zero kalorii. Trzy-cztery filiżanki czarnej kawy poprawiają koncentrację i samopoczucie, zmniejszaja ryzyko zachorowania na cukrzycę.

6. Zielona herbata Więcej na jej temat przeczytasz w materiale p.t. Zielona odchudza .

7. Piwo bezalkoholowe Zwykłe piwo nie służy figurze. Idąc z przyjaciółmi na piwo właśnie, sięgnij po bezalkoholowe (tak, to nie to samo, ale kto powiedział, że odchudzanie nie wymaga wyrzeczeń?).

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.