Groźne preparaty odchudzające?

Amerykańskie stowarzyszenie Public Citizen żąda wycofania z rynku dwóch preparatów ułatwiających odchudzanie. Jego członkowie twierdzą, że ryzyko związane z ich stosowaniem (uszkodzenie wątroby, nerek, trzustki) przewyższa potencjalne korzyści, które obiecują producenci specyfików.

Amerykańskie stowarzyszenie Public Citizen żąda wycofania z rynku dwóch preparatów ułatwiających odchudzanie - Alli i Xenical (oba dostępne też w Polsce).

Oba preparaty blokują wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, a Alli jest o 50% słabszy od Xenicalu. W maju 2010 roku FDA (Foood and Drug Administation) otrzymała oficjalną informację o obserwowanych skutkach stosowania preparatów zawierających orlistat, w tym także Alli i Xenical. Informacja bazowała na 12 zagranicznych raportach, w których wykazywano negatywne działanie na wątrobę tych preparatów - odnotowano dwa przypadki śmiertelne, trzy osoby wymagały przeszczepu wątroby.

Zaobserwowano także bezpośrednio związane z używaniem powyższych "leków" przypadki kamieni nerkowych (73 przypadki z czego 23 osoby wymagały hospitalizacji) i zapalenia trzustki (47 przypadków).

W zeszłym roku, mimo otrzymanych raportów FDA nie wycofała Xenicalu z rynku. Obecnie do instytucji skierowana została kolejna petycja.

Odchudzanie bez wspomagania farmakologicznego nie jest wiele trudniejsze, zajmuje tylko nieco więcej czasu. Amerykańskie stowarzyszenie Public Citizen, będące autorem petycji kierowanej do FDA ocenia, że  na przestrzeni roku, różnica w utracie wagi między osobami stosującymi dietę i ćwiczenia fizyczne, a tymi, którzy poza dietą i aktywnością fizyczną stosowali preparaty z orlistatem wyniosła jedynie 2,5 kg.

Producenci preparatów odparowują ataki twierdząc, że na poparcie nieszkodliwości swoich produktów zgromadzili wyniki badań trwających ponad 10 lat. Niezależni amerykańscy specjaliści przekonują, że liczba przypadków niekorzystnych efektów stosowania preparatów z orlistatem jest znikoma w porównaniu do liczby osób je zażywających, a więc ryzyko poniesienia uszczerbku na zdrowiu jest znikome.

Jeśli używasz któregoś z wyżej wymienionych preparatów, będziesz czekać na oficjalną i ostateczną decyzję w tej sprawie? Wybór należy do ciebie.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.