Rzuć to!

Palisz? Poproś, aby ktoś z bliskich zrobił ci zdjęcie. Obejrzyj je spokojnie. Jeśli jesteś młody (masz 20-30 lat) większych zmian pewnie jeszcze nie zauważysz. Jeśli jesteś po trzydziestce, dokładnie się sobie przyjrzyj...

Obejrzyj skórę wokół ust i oczu. Jeśli widzisz tam drobne zmarszczki, to wiedz, że mogłoby ich tam nie być, gdyby nie pociąg do papierosów. Osoby po czterdziestce i palące od lat z pewnością zauważą już głębsze zmarszczki i szarawy koloryt cery. A to jeszcze nie wszystko.

Cera Palenie papierosów odbiera skórze tlen. Dlatego palacze są bladzi, pozbawieni naturalnie różowego kolorytu cery. Zmiany te może być widać nawet u młodych palaczy. Na skutek nałogu papierosowego skóra traci też jędrność, co staje się bardziej widoczne wraz z upływem lat. Pewnie, że każdy się starzeje i każdy z czasem dorobi się zmarszczek, ale skóra palaczy starzeje się dużo szybciej.

Biust i ramiona Papierosy szkodzą nie tylko skórze twarzy. Piersi palących kobiet szybciej tracą jędrność, podobnie jak skóra ramion. Naukowcy twierdzą wręcz, że palenie jest głównym powodem wiotczenia biustu.

Przebarwienia Ciemne plamy na twarzy i dłoniach także mogą być skutkiem palenia. A palenie i częste wystawianie się na działanie słońca to już niemal gwarancja wystąpienia przebarwień.

Zęby Pożółkłe szkliwo zębów to najbardziej widoczna oznaka wieloletniego palenia papierosów. Niestety to nie wszystkie zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej pod wpływem dymu z papierosów. Cierpią na kontakcie z nim także dziąsła, pojawia się brzydko pachnący oddech i problemy z higieną. W związku z tym palacze są aż dwukrotnie bardziej narażeni na przedwczesną utratę zębów.

Dłonie Skóra dłoni palaczy, zwłaszcza palców między którymi trzymany jest papieros, żółknie. Zażółceniu ulegają też płytki paznokciowe.

Włosy Z wiekiem włosy stają się cieńsze, ale palenie znacznie przyspiesza ten proces. Naukowcy twierdzą, że nałóg zwiększa też ryzyko utraty włosów, szczególnie u mężczyzn.

Oczy Palenie zwiększa ryzyko zaćmy. Soczewka mętnieje, uniemożliwiając promieniom światła docieranie do wnętrza oka. Chorobę tę leczy się jedynie operacyjnie.

Kurze łapki Zmarszczki powstające po bokach oczu to normalne zjawisko, ale u palaczy pojawiają się one szybciej i są głębsze. Są skutkiem wiotczejącej skóry ale i mrużenia oczu, które pomaga unikać drażniącego działania dymu.

Serce Palacze prędzej czy później dorabiają się zwężonych tętnic i podwyższonego ciśnienia krwi, które podnoszą ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. U mężczyzn, palenie może być przyczyną problemów z uzyskaniem pełnej erekcji lub jej utrzymaniem.

Płodność Kobiety palące papierosy mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Palenie w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub niskiej masy ciała dziecka.

Młodość Palenie przyspiesza menopauzę, średnio o 1,5 roku. Im dłużej kobieta pali, tym szybciej wejdzie w okres menopauzalnej burzy hormonalnej.

Nowotwory U osób palących znacznie wzrasta ryzyko rozwoju raka w obrębie jamy ustnej. Osoby jednocześnie palące i nadużywające alkoholu są aż 15 razy bardziej narażone na te chorobę.

Co zyskasz rzucając palenie? Już 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa twoje ciśnienie krwi wróci do normy. Po upływie 24 godzin zacznie spadać ryzyko zawału serca. W pierwszym tygodniu zaczną pracować rzęski w płucach, oczyszczając je z zanieczyszczeń. Po roku ryzyko zapadnięcia na choroby kładu krwionośnego zmaleje o połowę. Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc zmaleje do poziomu obserwowanego u osób zdrowych.

Z czasem twoje włosy, oddech i ubrania przestaną śmierdzieć papierosami. Twoje otoczenie odetchnie i przestaniesz narażać najbliższych na problemy wynikające z biernego palenia.

Rzucenie palenia zwykle nie jest proste. Tylko część palaczy raz na zawsze rzuca nałóg i tylko ok. 7% z nich radzi sobie bez żadnej pomocy. Zanim podejmiesz decyzję o rzuceniu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Wspólnie zastanówcie się, jakich środków użyć, jeśli rozstanie z nałogiem okaże się dla ciebie trudne.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.