Badania opublikowane na łamach pisma Neurolgy polegały na ocenie objętości mózgu i jej korelacji z poziomem witaminy B12 we krwi. Badanych podzielono na trzy grupy, w zależności od poziomu witaminy we krwi i obserwowano przez pięć lat, co roku wykonując rezonans magnetyczny ich mózgów. Po tym czasie stwierdzono, że mózgi osób z najniższym poziomem witaminy B12 we krwi straciły na objętości dwa razy bardziej niż mózgi osób, których krew zawierała nawięcej tej witaminy.
Prawidłowe stężenie witaminy B12 w surowicy krwi wynosi 118-664 pmol/l.
Witamina B12 (kobalamina, cyjanokobalamina) jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu i całego układu nerwowego. Bierze też udział w produkcji czerwonych krwinek, a każda komórka ciała potrzebuje jej, aby składniki odżywcze zamienić w energię. Bez obecności witaminy B12 zaburzeniu ulega proces syntezy DNA, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych, podnosi się poziom homocysteiny, zwiększając ryzyko powstania chorób układu krążenia.
Niedobór witaminy B12 może wywołać anemię, chroniczne zmęczenie, zaburzenia pracy układu nerwowego, kłopoty z pamięcią i biegunki.
Oto najlepsze naturalne źródła witaminy B12: łosoś, pstrąg, łupacz, tuńczyk, wątróbka, małże, chuda wołowina, mleko.