Narzędziem do walki z wolnymi rodnikami są przeciwutleniacze. Im więcej ich przyswoisz, tym lepiej będzie funkcjonował mózg. Istnieje wiele źródeł przeciwutleniaczy i substancji, które zwiększają poziom neurotransmiterów.
1. ALC - acetyl-L-karnityna. Poprawia samopoczucie i pamięć. Poprawia krążenie krwi w mózgu, ułatwia regenerację komórek nerwowych i przywracanie im ich funkcji. ALC zwiększa wydzielanie acetylocholiny, która jest neurotransmiterem. Dowiedziono także, że ALC potrafi chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem w sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu na pewien czas zaburzone zostaje krążenie krwi. Zalecana dzienna dawka ALC to 250 mg dziennie.
2. Cholina To podstawowa jednostka budulcowa acetylocholiny, czyli substancji odpowiedzialnej za komunikację między komórkami nerwowymi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pamięci, procesu myślowego, snu i do sprawnego poruszania się - acetylocholina przenosi sygnały wzdłuż nerwów - od mózgu do mięśni. Oznacza to, że bez jej odpowiedniej ilości zaburzeniu ulega poczucie równowagi i zdolność do wykonywania precyzyjnych, kontrolowanych ruchów. Dzienne zapotrzebowanie na cholinę wynosi 425 mg dla kobiet i 550 mg dla mężczyzn. Najlepszymi źródłami acetylocholiny są jajka, mięso kurczaka, indyka i wieprzowina.
3. DMAE Naturalny składnik o stymulującym działaniu na mózg, znajdujący się w tłustych rybach. Badania naukowe dowiodły, że podnosi poziom acetylocholiny. Choroby Alzheimera i Parkinsona wywoływane są przez wymieranie komórek mózgu, które są zdolne wyprodukować acetylocholinę. DMAE potrafi łagodzić objawy obu chorób. Pozytywnie wpływa też na samopoczucie i zmniejsza objawy problemów z nauką i behawioralne. W badaniu przeprowadzonym na 50 nadaktywnych dzieciach stwierdzono znaczne ograniczenie nadaktywności po 10 tygodniach podawania DMAE. Badania nad dziećmi mającymi problemy z nauką także udowodniły pozytywne działanie DMAE - dzieci zdolne były do większej koncentracji i poprawiały swoje umiejętności. Nie stwierdzono przy tym żadnych skutków ubocznych, które występują podczas podawania leków stosowanych w tych zaburzeniach. Dzienne zapotrzebowanie na DMAE wynosi 35 mg dziennie. Najlepszym źródłem DMAE są tłuste, dziko żyjące ryby - łosoś i sardynki.
4. Witamina B12 To substancja kluczowa do prawidłowego działania mózgu i całego systemu nerwowego. Od jej prawidłowej ilości w organizmie zależą zdolności krwiotwórcze organizmu. Witamina B12 tworzy ochronną otoczkę wokół komórek nerwowych, bez której nie są zdolne prawidłowo funkcjonować. Bardzo ciekawe wyniki badań naukowych nad witaminą B 12 opublikowano na łamach jednego z najbardziej prestiżowych, amerykańskich biuletynów naukowych dla neurologów. Stwierdzono w nich, że że osoby z najniższym poziomem witaminy B 12 narażone są na najbardziej spektakularne zmniejszanie się objętości mózgu. Zalecana dzienna dawka witaminy B 12 wynosi 500 mg dziennie.
5. PS - fosfatydyloseryna Skomplikowana nazwa, ale i funkcja - odpowiada za prawidłowe działanie mózgu, regulując ilość uwalnianych z komórek neurotransmiterów. Z wiekiem, jej działanie może zostać osłabione. Na szczęście badania naukowe dowiodły, że uzupełnianie jej ilości wraz z pożywieniem może przywrócić zdolności poznawcze. Ludzie ją przyjmujący lepiej radzili sobie z rozpoznawaniem twarzy, zapamiętywaniem imion, pamiętaniem numerów telefonów, wykazywali też lepszą zdolność koncentracji. Zmiany te następowały po 3-6 tygodniach przyjmowania PS.Dzienna zalecana dawka PS wynosi 100-200 mg dziennie. Dobrym źródłem tej substancji jest mleczko sojowe i móżdżek.
6.SAM-e Jest to koenzym, czyli związek chemiczny, którego obecność jest konieczna do różnych procesów zachodzących w żywym organizmie. SAM-e stymuluje produkcję neurotransmiterów, m.in. dopaminy. Dopamina jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania pamięci, procesów uczenia się, motywacji, koncentracji i snu. Jest też kluczowym neurotransmiterem odpowiadającym za uczucie przyjemności. Przez ponad 20 lat w Europie stosowano SAM-e do leczenia depresji. W 2002 roku opublikowano amerykańskie badania, potwierdzające jej antydepresyjne działanie. Nie stwierdzono przy tym żadnych skutków ubocznych jej działania. Zalecana dzienna dawka to 200-400 mg dziennie. Niestety na polskim rynku suplementy zawierające tę substancję nie są niedostępne.
7. Koenzym Q 10 Koenzym Q 10 to najlepszy przyjaciel serca (wspomaga procesy energetyczne mięśnia sercowego) i mózgu. Chroni go przed utratą dopaminy i wolnymi rodnikami. Po 20 roku życia ilość koenzymu w organizmie maleje. Najmniej mają go ofiary zawałów i osoby dotknięte zaburzeniami pracy mózgu - chorobą Parkinsona i Huntingtona. Najlepszym źródłem koenzymu Q 10 jest czerwone mięso z bydła wypasanego na łąkach. Chów przemysłowy zmniejsza zawartość tego koenzymu w mięsie, dlatego warto zadbać o odpowiednią suplementację diety (50 mg dziennie).
8. Kreatyna Kulturyści dobrze znają jej zalety, bo dzięki niej ich mięśnie rosną szybciej. Zwykli śmiertelnicy, łącząc kreatynę z koenzymem Q 10, mogą uzyskać znaczną poprawę funkcjonowania mózgu. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły, że podawanie obu tych składników zapobiega utracie dopaminy, chroni otoczki komórek nerwowych i minimalizuje skutki działania wolnych rodników. Organizm potrafi sam wytwarzać kreatynę (to zadanie wątroby). Można ją także dostarczać organizmowi z czerwonym mięsem, rybami i jabłkami. Każdy kilogram czerwonego mięsa dostarcza 5 g kreatyny.