Szare komórki - instrukcja obsługi, cz. 1

Gdy jesteś młody, twój umysł jest bystry, potrafisz szybko myśleć i się koncentrować. Jednak z upływem lat, albo pod wpływem silnego stresu, sprawność intelektualna spada. Są sposoby aby temu zapobiegać i niezależnie od sytuacji i wieku, mieć sprawnie działające szare komórki.

Dbać o intelekt można na trzy sposoby: gimnastykować umysł, odpowiednio się odżywiać i gimnastykować ciało. W tym materiale zajmiemy się dwoma pierwszymi sposobami.

Sieć połączeń We wczesnym dzieciństwie nasze mózgi potrafiły relatywnie niewiele - nie umieliśmy liczyć ani zawiązać sznurowadeł. Jednak szare komórki posiadają fantastyczną umiejętność - zdolność uczenia się. Mózg składa się z niezliczonej liczby komórek (neuronów), które łączą się z innymi podobnymi sobie siecią połączeń nerwowych. Zdolne są także wytwarzać nowe połączenia, a ten proces to właśnie uczenie się. Noworodek ma stosunkowo niewiele taki połączeń. W miarę poznawania świata i nabywania różnych umiejętności, powstają coraz to nowe połączenia między neuronami. Im jest ich więcej, tym sprawniej działa mózg. Jeśli uda się zachować powstałe połączenia i ciągle tworzyć nowe, mózg pozostanie w dobrej kondycji.

Jak tego dokonać? Po pierwsze trzeba zmusić się intelektualnego wysiłku. W 1956 roku w Seatlle rozpoczęto badania obejmujące ponad 5 tysięcy ludzi. Co siedem lat sprawdzano ich zdolności poznawcze. Wyniki badań są bardzo interesujące. Ponad 2/3 badanych stosujących gimnastykę mózgu stale poprawiało swoje zdolności poznawcze. Pozostali wykazywali ich spadek. Usprawnianie działania mózgu może być tak łatwe, jak granie w gry. Gry to nie tylko zabawa, wiele z nich aktywizuje pracę mózgu, zachowując lub wręcz poprawiając jego sprawność. Specjaliści szczególnie polecają krzyżówki jako skuteczny i prosty sposób uruchamiania komórek mózgu. Dobrze sprawdzają się także gry słowne (np. scrabble) i matematyczne (np. sudoku). W internecie znaleźć można strony z grami logicznymi, matematycznymi i słownymi. Zabawa w nie pomaga tworzyć nowe połączenia w mózgu i dbać o zachowanie jego sprawności. Tego typu gry znajdują się także na Facebooku. Znajdziesz je pod hasłem Mind Jolt games. Z angielskojęzycznych stron warto polecić: SharpBrains, Brainist, MindTools.

Wprowadź mózg na wyższy poziom Mózg jest strasznym głodomorem i potrzebuje stałych dostaw energii nawet wtedy, gdy reszta ciała śpi. Jeśli nie będziesz zaspokajać jego potrzeb, przestanie tworzyć nowe połączenia między komórkami, a ty nie będziesz mógł się skoncentrować, ani szybko myśleć. Z pewnością wiesz, że jajka, ryby i jagody to sprzymierzeńcy prawidłowego funkcjonowania mózgu. My jednak mamy na myśli produkty, które pomagają poprawiać jego sprawność i przenieść ją na wyższy poziom. Żeby do tego doprowadzić należy zrobić dwie rzeczy: - podnieść poziom neurotransmiterów - substancji chemicznych, których używają szare komórki do przesyłania sygnałów. - zwalczyć nadmiar wolnych rodników poprzez podniesienie poziomu przeciwutleniaczy. Wolne rodniki są produktami procesu zwanego utlenianiem. Utlenianie zachodzi w komórkach i dzięki niemu organizm dysponuje energią. Wolne rodniki, jeśli nie zostaną wykorzystane lub ujarzmione przez organizm mogą atakować zdrowe komórki. Przypuszczając szturm na mózg potrafią wyrządzić wiele szkód. To właśnie wolne rodniki posądza się o powodowanie niekorzystnych zmian w mózgu osób starszych.

Część druga: kliknij tutaj .

Więcej o:
Copyright © Agora SA