Tatuaż - przeczytaj zanim ozdobisz nim ciało

Popularność tatuaży rośnie, co nie zmienia faktu, że trwałe zdobienie ciała nie jest niewinnym zabiegiem. Czy wiesz, jakie ryzyko ze sobą niesie i jak dbać o miejsce, w którym został wykonany?

Dumnym posiadaczem tatuażu można zostać w ciągu kilku godzin. Nie warto jednak podejmować decyzji o jego posiadaniu pod wpływem impulsu. Zanim nadstawisz skórę pod zamoczoną w tuszu igłę poznaj fakty, o których nie usłyszysz od mistrza tatuażysty.

Jak powstaje tatuaż Tatuaż to trwały rysunek na skórze, stworzony z wykorzystaniem pigmentów wprowadzanych pod naskórek specjalnymi igłami. Zwykle tatuażyści używają do pracy urządzeń, które działają jak maszyna do szycia, szybko nakłuwając skórę. Igła tatuażysty może być z jednym albo z wieloma ostrzami. Z każdym ukłuciem igła umieszcza pod skórą kropelkę pigmentu. Proces ten zwykle odbywa się bez znieczulenia i trwa od kilkudziesięciu minut nawet do wielu godzin. Tatuowanie powoduje drobne krwawienie i ból o różnym stopniu nasilenia.

Ryzyko i skutki Wykonywanie tatuażu przerywa ciągłość skóry, co zwiększa ryzyko powstania infekcji i innych dolegliwości. Należą do nich: - reakcja alergiczna. Barwniki stosowane w pigmentach do tatuowania, a szczególnie barwnik czerwony, mogą uczulać, wywołując swędzenie skóry, które może, ale nie musi utrzymywać się całymi latami. - zakażenia skóry. Miejsce w którym wykonano tatuaż może zostać zakażone bakteriami. Gdy do tego dojdzie, skóra wokół rysunku może ulec zaczerwienieniu, może spuchnąć, boleć i się "ślimaczyć', czyli z zakażonego miejsca może się sączyć ropna wydzielina. - inne problemy skórne. Czasami w miejscu wykonania rysunku dochodzi do przerostu tkanki bliznowatej lub powstaje ziarniniak, czyli wyraźne zgrubienie. - zakażenie krwi. Gdy igła użyta do wykonania tatuażu nie była sterylna, może dojść do skażenia krwi chorobotwórczymi drobnoustrojami. W ten sposób można zarazić się żółtaczką typu B i C, tężcem i HIV. - zakłócenia w obrazie rezonansu magnetycznego. Rzadko, ale jednak zdarza się, że pigmenty stosowane do tatuowania zakłócają obraz wykonywany w celach diagnostycznych.

Gdy dojdzie do jakichkolwiek problemów skórnych w okolicy świeżego tatuażu, należy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej do ich usunięcia wystarczy leczenie farmakologiczne, choć czasami konieczne jest usunięcie pigmentu spod skóry. Pomimo że pigmenty stosowane przez tatuażystów wprowadza się do organizmu, klasyfikowane są jako kosmetyki i dlatego do ich stosowania nie są niezbędne pozwolenia dotyczące ani leków, ani substancji spożywczych.

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, sprawdź, czy salon w którym masz zamiar poddać się zabiegowi spełnia kilka ważnych warunków.

1. Kto będzie robił tatuaż? Zostaw pieniądze w renomowanym salonie tatuażu, nie w przypadkowym. Tylko wtedy zyskasz pewność, że pracujący tam artyści znają się na rzeczy i zrobią rysunek nie tylko ładnie, ale i w bezpieczny sposób.

2. Czy tatuator używa przy pracy rękawiczek jednorazowych? Przed przystąpieniem do pracy, tatuator musi umyć ręce i założyć świeże rękawiczki.

3. Czy sprzęt został odpowiednio przygotowany? Przed rozpoczęciem nakłuwania skóry aparat musi zostać wyposażony w rozpakowane igły i inne jednorazowe elementy. Także pojemniki z pigmentem powinny być świeże i czyste.

4. Czy elementy wielokrotnego użytku zostały zdezynfekowane lub wysterylizowane? Po każdym kliencie pewne fragmenty urządzenia i akcesoria powinny zostać odkażone. Do tego celu można używać autoklawu (urządzenia do sterylizacji) lub powszechnie dostępnych, płynnych środków dezynfekujących.

Dobrze się zastanów, gdzie chcesz mieć tatuaż. Nigdy nie podejmuj decyzji o jego wykonaniu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Jak zadbać o świeży tatuaż Sposoby postępowania z nowym tatuażem bywają różne w zależności od jego rozmiaru i typu. Najczęściej postępuje się w następujący sposób: 1. Zdejmij opatrunek po 24 godzinach od jego założenia i stosuj maść z antybiotykiem do czasu wygojenia się rany. 2. Wytatuowaną skórę utrzymuj w czystości, stosując zwykłe mydło i wodę. Myj skaleczone miejsce bardzo delikatnie i osusz (nie wycieraj!) ręcznikiem. 3. Stosuj balsam nawilżający. Kilka razy dziennie smaruj nim miejsce wykonania tatuażu. 4. Nie opalaj gojącej się okolicy przez nie mniej niż kilka tygodni. 5. Wybieraj ubrania, które nie przylgną do strupka. 6. Gojenie się potrwa nie krócej niż 2 tygodnie. Przez ten czas nie zdrapuj strupa, bo możesz zniszczyć rysunek lub narazić się na infekcję.

Co zrobić, gdy tatuaż się znudził? Zasięgnij porady dermatologa, który doradzi najlepszy zabieg usuwania pigmentu ze skóry.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.