Co ci leży na wątrobie?

Jedno jest pewne: okazjonalny kieliszek wina przynosi więcej korzyści niż szkody!

Naukowcy z Copenhagen City Heart Study badając na przestrzeni 12 lat ponad 13 tysięcy kobiet i mężczyzn odkryli, że smakosze wina o połowę, w stosunku do osób niepijących wina, obniżyli swoje ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową lub udar. Częste picie wina może co prawda w 6% uszkodzić wątrobę, ale otyłość uszkadza ją aż w 52%!

Wątroba odgrywa znaczącą rolę. Jej głównym zadaniem jest odtruwanie organizmu. Jeśli żyjesz jak większość ludzi w cywilizowanym świecie, twoja wątroba ma mnóstwo pracy.

1. Wychwytuje wszystkie toksyczne substancje, z jakimi ma kontakt. Przetwarza toksyny rozpuszczalne w tłuszczach na substancje rozpuszczalne w wodzie, czyniąc je łatwiejszymi do usunięcia z organizmu. Część toksyn zamienia w żółć, którą wykorzystuje układ trawienny.

2. Odtruwa organizm z toksyn pochodzących ze środowiska, które krążą w naszej krwi. Gdyby tego nie robiła, każdy z nas byłby martwy w ciągu kilku godzin.

3. Codziennie filtruje prawie 380 litrów krwi, pozwalając substancjom odżywczym docierać do komórek ciała.

4. Produkuje ponad 13 tysięcy ważnych substancji chemicznych i hormonów, w tym cholesterol, testosteron i estrogen. Kontroluje ponad 50 tysięcy enzymów od których zależy zdrowie.

5. Reguluje poziom cukru, zapobiega jego gwałtownym spadkom i wzrostom.

6. Magazynuje ważne witaminy i minerały - witaminy A, D, K, B12, które pomagają utrzymać kości w należytym stanie.

Gdy organizm jest przeładowany toksynami (alkoholem, lekami, chemikaliami pochodzącymi z gospodarstwa domowego, przetworzoną żywnością) wątroba włącza tryb awaryjny. Tworzy wtedy grudki tłuszczu, w których magazynuje szkodliwe substancje. Grudki te zatrzymywane są w wątrobie, ale czasami mogą być uwalniane do krwi pod postacią trójglicerydów, które przyczyniają się do powstawania chorób serca. Nadmiar szkodliwych substancji wątroba potrafi także "wysłać" w inne rejony ciała, np do skóry. To dlatego wypryski skórne mogą świadczyć o tym, że wątroba ma kłopoty. Chroniczne zmęczenie, podwyższone ciśnienie krwi i zaburzenia systemu odpornościowego także mogą być sygnałami, jakie wysyła wołająca o pomoc wątroba.

Jak dbać o wątrobę? 1. Jedz pożywienie w jego naturalnej postaci. Smażone, mocno przyprawione, pełne skrobi jedzenie zawiera wiele toksyn i szkodliwych chemikaliów ukrytych pod postacią konserwantów i substancji aromatycznych.

2. Pij wodę , bo ona pomaga wątrobie wypłukiwać z organizmu szkodliwe substancje.

3. Ćwicz . Wystarczy 10 minut wysiłku o różnej intensywności. Nawet jeśli tak mała dawka ruchu nie pozwoli ci schudnąć, to z pewnością wspomoże działanie enzymów wątrobowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.