• Link został skopiowany

Co mają wspólnego hantle z metabolizmem?

Trening siłowy to określenie używane jako synonim terminów "podnoszenie ciężarów", "trening oporowy". Wzmocnienie układu mięśniowo - szkieletowego, poprawa napięcia mięśniowego i wytrzymałości to nie jedyne zalety tego rodzaju ćwiczeń.

Fizjologiczne korzyści wynikające z uprawiania treningu siłowego obejmują wzrost masy mięśniowej, napięcia mięśni, siły mięśni, oraz poprawę wytrzymałości więzadeł, ścięgien, stawów i kości. Trening siłowy poprawia też kondycję psychiczną, poprawia pewność siebie, zwiększając poczucie własnej wartości. Większa masa mięśniowa to szybszy metabolizm. Tymczasem najczęściej popełnianym błędem, jaki można zrobić walcząc z nadwagą, jest ograniczanie walki z tłuszczem wyłącznie do treningu kardio i diety. Jest to złe posunięcie, bo ograniczając liczbę spożywanych kalorii i poddając się jedynie treningowi aerobowemu, wraz ze stratą tkanki tłuszczowej traci się też tkankę mięśniową. A przecież każdy kilogram tkanki mięśniowej powoduje większe o około 75 kcal dzienne zapotrzebowanie na energię! Zatem regularne dźwiganie ciężarów wyraźnie wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia na siłowni są idealnym sposobem na odreagowanie stresu, którego nie oszczędza nam ani praca, ani domowe obowiązki. Trening pobudza wszystkie układy naszego ciała, to dzięki niemu zwiększa się w organizmie ilość hormonu szczęścia (endorfin), redukując objawy stresu i niepokoju.

Każdy marzy o idealnej sylwetce, a tylko trening z ciężarami pozwala skupić się na tych partiach ciała, które w naszym odczuciu są najsłabiej rozwinięte. I tak na przykład zwiększając wielkość - szerokość barków - zmieniamy proporcję ciała, dzięki czemu biodra wydają się węższe, a sylwetka zyskuje atrakcyjny wygląd. Większa masa mięśniowa to jednocześnie mniejsze prawdopodobieństwo "złapania" kontuzji. Mięśnie pracują jak amortyzatory. Gdy są dobrze wytrenowane pomagają zredukować ryzyko przeciążenia podczas licznie wykonywanych wyskoków i lądowań wtedy, gdy gramy w koszykówkę, siatkówkę, czy uprawiamy jogging.

Trening siłowy jest doskonałym uzupełnieniem treningu sportowego w każdej dyscyplinie sportu i to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie przełamywać kolejne bariery w biciu własnych rekordów.

Badania wykazują, że z ciężarami powinniśmy się zaprzyjaźnić jak najwcześniej, gdyż jak udowodniono, po 25 roku życia sportowo bierna postawa powoduje, że w każdym kolejnym roku tracimy około 0,25 kg masy mięśniowej. Trening siłowy zapobiega tym zmianom, pozwalając zachować sprawność przez całe życie.

Więcej o: