I ty możesz być szczupłą mamą

Ze zbędnymi kilogramami, które zostają po porodzie można się pożegnać. To łatwiejsze niż myślisz.

Bądź rozsądna. Żadna kobieta zaraz po porodzie nie wygląda tak jak przed ciążą. Zaakceptuj to, a kurację odchudzającą i ćwiczenia zabierz się dopiero po upływie 6 tygodni od porodu i po otrzymaniu zgody lekarza.

Nie spiesz się. Ciąża zmieniała twoje ciało 9 miesięcy, więc to, czego dokonała nie zniknie w 4 tygodnie. Wystarczy, że zastosujesz dietę i zaczniesz się ruszać, a nadwaga będzie znikać. Niech powrót do zgrabnej figury trwa nawet rok zwłaszcza, jeśli ciąża bardzo cię zaokrągliła.

Nie siedź bezczynnie . Pierwsze, proste ćwiczenia możesz robić już w pierwszej dobie po porodzie. Wykonuj krążenia stóp na leżąco, spaceruj po szpitalnym korytarzu, napinaj brzuch na leżąco, spoglądając na pępek. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu zakrzepów i zmobilizujesz rozciągnięte mięśnie brzucha obkurczania się. W domu, jak zaczniesz poruszać się swobodniej, wychodź na spacery z dzieckiem w wózku. Spalisz w ten sposób nadmiar kalorii, poprawisz samopoczucie i kondycję.

Wybieraj mądrze. Zamiast na siedząco oglądać serial, poświęć czas na ćwiczenia, albo chociaż na stojąco obserwuj losy serialowych bohaterów, kołysząc dziecko w ramionach. Usypiając malca w wózku, rób wypady, przysiady, wspięcia na palce, skłony tułowia do przodu i na boki. Gdy dziecko będzie samodzielnie siedzieć, kup fotelik i wspólnie wybierajcie się na wycieczki rowerowe. Kup wózek spacerowy na dużych kołach i zacznij biegać pchając wózek przed sobą.

Karm piersią. Nie istnieje lepszy pokarm dla twojego dziecka (choć reklamy mogą sugerować coś innego), więc karm je tym, co dla niego najlepsze. Produkcja pokarmu jest dla organizmu matki dużym wysiłkiem. Całodzienne wyżywienie twojej pociechy oznacza wydatek aż 500 kcal!

Ćwicz tak, jak trzeba. Wysiłek kardio: pływanie, taniec, wędrówki, jogging, skoki na skakance, itp. kiepsko wzmacnia i ujędrnia ciało. Potrzebujesz więc ćwiczeń siłowych. Możesz trenować w domu lub w fitness klubie, ale tylko wtedy poprawisz swój wygląd, gdy będziesz to robić regularnie.

Startuj powoli. Daj sobie czas na rozruch zarówno w treningu kardio, jak i ćwiczeniach siłowych. Na początek wystarczą wysiłki krótkie i dość spokojne. Z czasem zacznij z siebie dawać coraz więcej.

Nie wstydź się. Nie kryj się w domu, ukrywając wystający brzuch, duże piersi i biodra. Na trening albo spacer ubierz się tak, by czuć się swobodnie. Ćwicząca młoda mama powinna być z siebie dumna, a nie zakłopotana.

Postaw na odmianę. Znudził cię aerobik? Spróbuj jogi. Gdy masz dość spacerów, idź na nordic walking. Częste zmiany uprawianych sportów, jak i ćwiczeń w treningu siłowym to gwarancja szybszego spalania kalorii i ujędrniania się ciała.

Dbaj o samopoczucie. Dopadła cię chandra? Idź na trening, albo chociaż na szybki spacer. Zły humor zniknie i spalisz dodatkową liczbę kalorii.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: