Jeśli widmo zapadnięcia na chorobę Alzheimera nie spędza ci snu z powiek, nie rezygnuj z czytania tego materiału. Nasze rady potrafią bowiem u zdrowych i niezagrożonych chorobami otępiennymi osób znacząco poprawić sprawność mózgu: pamięć, kojarzenie i koncentrację. Nie trzeba każdego dnia stosować się do wszystkich z nich. Wystarczy regularnie korzystać z kilku pomysłów na pobudzanie pracy mózgu, aby poczuć jak szare komórki budzą się z letargu.
1. Pisz lewą ręką Jeśli jesteś leworęczna, złap długopis w prawą rękę, a jeśli zwykle posługujesz się prawą ręką, spróbuj pisać ręką lewą. Warto spróbować, bo używanie niedominującej ręki (pisanie, posługiwanie się myszą komputerową) pozwala uaktywnić części mózgu, które zwykle pozostają w uśpieniu. Każde działanie, które wymaga dużej koncentracji przy wykonywaniu zautomatyzowanych czynności, stymuluje wzrost komórek nerwowych w mózgu.
2. Ucinaj drzemki Sen pomaga poprawić koncentrację i pamięć, jednak tylko jego pierwsza faza tak działa. Dlatego aby odświeżyć umysł, wystarczy wpaść w objęcia Morfeusza nawet na 15-30 minut.
3. Siłuj się Trening siłowy, albo choćby spacer z obciążnikami na kostkach pomaga zwalczać skutki działania wolnych rodników i wspomaga wzrost nowych komórek nerwowych w mózgu.
4. Plotkuj Zamiast przynosić z wypożyczalni kolejny film, chwyć za telefon i pogadaj z przyjaciółką, mamą, dawno nie widzianym kolegą. Rozmowy wyrwą cię z rutyny i dostarczą bodźców, które zapobiegają pogarszaniu się pamięci.
5. Nie wrzeszcz Zamiast głośno demonstrować światu swoją złość, weź kilka głębokich oddechów i opanuj się. Zadbaj o to, by regularnie odreagowywać stres, bo częste wybuchy złości obkurczają ośrodki pamięci w mózgu.
6. Weź się za języki Uczenie się obcych języków stymuluje różne ośrodki w mózgu. Są to m.in.: ośrodek mowy i pamięci. Gimnastykuj je za młodu, a pozostaną sprawne do późnej starości.
7. Muzykuj Regularna gra na instrumentach muzycznych i doskonalenie tych umiejętności zapobiega kłopotom z pamięcią. Pozwala też walczyć z nudą, która jest wrogiem sprawnego myślenia.
8. Bądź na bieżąco Czytaj gazety, słuchaj wiadomości i orientuj się, co się dzieje w kraju oraz na świecie. To stymuluje ośrodki pamięci w mózgu i daje tematy do rozmowy w gronie znajomych i rodziny, a udane kontakty towarzyskie stymulują wzrost liczby neuronów w mózgu.
9. Śpij dobrze Jeśli chcesz mieć sprawnie działający umysł, nocny odpoczynek nie jest luksusem, jest koniecznością. Podczas snu mózg przetwarza informacje, porządkuje je i szykuje się na przyjmowanie następnych bodźców. Gdy cierpisz na bezsenność, albo śpisz za krótko, przez dłuższy czas mózg pracuje mniej sprawnie.
10. Jeśli w twojej okolicy budują się domy, sklepy, osiedla i drogi, koniecznie regularnie chodź na rekonesans i sprawdzaj, co się zmienia. Eksploracja otoczenia pozwoli ci stworzyć w umyśle mapę okolicy i wytworzyć w ten sposób nowe połączenia między różnymi obszarami mózgu.
11. Wyłącz telewizor Spędzanie czasu przed ekranem, zwłaszcza, gdy w programie nie ma nic naprawdę interesującego, zakłóca sprawne przesyłanie informacji w obrębie mózgu. Zamiast telewizora włącz radio albo odtwarzacz muzyki, bo muzyka potrafi zmniejszać poziom hormonów stresu, a więc poprawiać pamięć i koncentrację.
12. Sprawdź tarczycę Ten mały gruczoł znajdujący się w klatce piersiowej ma ogromny wpływ na sprawność układu nerwowego i tworzenie się nowych połączeń między neuronami. Niedoczynność tarczycy wywołuje depresję, zmęczenie i obniża sprawność intelektualną.
13. Zakładaj kask Wybierając się na rower, narty lub motor zawsze wkładaj na głowę kask, który w razie upadku ochroni nie tylko skórę głowy, ale sam mózg. Nawet jednorazowe wstrząśnienie mózgu może bowiem zwiększać ryzyko demencji w późniejszym wieku.
14. Medytuj Wybierz słowo, które wpływa na ciebie uspokajająco. Gdy poczujesz, że tracisz nad sobą kontrolę lub bardzo się denerwujesz, wymawiaj je cichutko. Ta prosta forma medytacji redukuje poziom hormonu stresu - kortyzolu - usprawniając działanie pamięci, oddalając widmo depresji i likwidując uczucie niepokoju.
15. Uważnie słuchaj Gdy przyjaciółka opowiada ci o swoich przeżyciach, zwracaj uwagę nie tylko na treści jakie przekazuje. Wsłuchuj się w zmiany modulacji jej głosu, zwracaj uwagę na każdy szczegół jej wypowiedzi, nawet nieistotny dla głównego wątku monologu. Wyobrażaj sobie jej uczucia i wizualizuj przebieg wydarzeń. Dzięki temu uruchomisz wiele różnych ośrodków w mózgu i poprawisz pamięć.
16. Patrz, słuchaj, wąchaj Budząc się rano, albo robiąc przerwę w pracy zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, jakie dźwięki cię otaczają, ile jest światła w pokoju. Otwórz okno. Czy w powietrzu wisi jakiś zapach. Wyjrzyj na zewnątrz, zobacz ile widzisz różnych kolorów. Czy jest ci ciepło, czy zimno? Świadomie odbierając bodźce z otoczenia i opowiadając o nich jeszcze komuś, wspomagasz tworzenie się nowych komórek w ośrodkach wzroku, słuchu, mowy i pamięci.
17. Zdejmij klapki z oczu Idąc ulicą, nie spoglądaj tylko pod nogi albo na wprost. Rozglądaj się, obserwuj, podziwiaj. W ten sposób pobudzisz rzadko używane rejony mózgu i przyspieszysz tworzenie się nowych połączeń nerwowych.
18. Patrz na boki Patrz przed siebie i nie poruszając oczami na boki, zobacz to, co znajduje się na granicy pola widzenia. Ćwicz zmysł wzroku w ten sposób regularnie, nawet kilka razy dziennie, a zapobiegniesz, postępującemu z wiekiem, pogarszaniu się zmysłu orientacji w przestrzeni.
19. Dziel obowiązki Masz rodzinę, pracę, starzejących się rodziców i... wszystko jest na twojej głowie? Uzgodnij z partnerem nową taktykę radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, zdejmując ze swoich barków choć część obowiązków. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz żyć w nieustającym stresie, który dosłownie zrujnuje twoją pamięć.
20. Graj Gry komputerowe nie muszą ogłupiać! Jest wiele gier, które wymagają nie lada wysiłku intelektualnego: poszukiwanie drogi w labiryncie, zadania logiczne, testy spostrzegawczości i wiele innych. Poświęcając im czas nie tylko się bawisz, ale i rozwijasz sprawność mózgu - poprawiasz pamięć, kojarzenie i czas reakcji.
21. Zmieniaj zainteresowania Jesteś mistrzynią w rozwiązywaniu krzyżówek? Świetnie, czas zająć się sudoku! Zajęcia i gry sprawnościowe oraz logiczne tak długo rozwijają sprawność twojego mózgu, jak długo się doskonalisz. Gdy zaczynasz coś "mieć w małym palcu", przestajesz stymulować mózg. Dlatego gimnastykuj go na różne sposoby. Jesteś talentem lingwistycznym? Spróbuj gier logicznych. Lubisz cyferki i świetnie liczysz? Zacznij rysować.
22. Tańcz Sala baletowa to nie tylko miejsce, gdzie pracujesz nad ciałem, ale i intelektem! Jakim cudem? Nauka panowania nad ruchami ciała, zapamiętywanie i wykonywanie określonej choreografii aktywuje mózg, który tworzy nowe połączenia między neuronami, konstruując ściężkę, po której wędrują impulsy elektryczne, wprawiające ciało w ściśle określony ruch.
23. Spaceruj Zabierz psa, albo samą siebie na spacer. Nawet 20-minutowy marsz obniża poziom cukru we krwi i poprawia krążenie krwi w mózgu, natychmiast poprawiając jego sprawność.
24. Dyskutuj Temat i dziedzina nie są ważne. Najważniejsze jest, aby znaleźć przeciwnika i wdać się z nim w szermierkę słowną. Jeśli dyskusja nie przerodzi się w awanturę (wściekłość szkodzi mózgowi!), będzie uczyła twój mózg szybkiego myślenia, kojarzenia i jasnego formułowania myśli.
25. Łącz słowa z obrazami Mówiąc o kimś, albo zapamiętując czyjeś imię i nazwisko, łącz je z obrazem twarzy tej osoby. Zapamiętuj kolor włosów, fryzurę, oczy, owal twarzy. Dzięki temu programujesz mózg na lepsze zapamiętywanie.
26. Czytaj Jak najczęściej sięgaj po lekturę, bo czytanie książek nie pozwala mózgowi się nudzić i utrzymuje pamięć w dobrej formie.
27. Kup gry planszowe i baw się Spotykaj się ze znajomymi i wspólnie grajcie w kości, ryzyko albo scrabble'a. W ten sposób zapobiegać będziecie demencji, dbając o sprawność strategicznego myślenia, wyobraźnię przestrzenną i pamięć.
28. Przeżywaj Ludzie obdarzeni doskonałą pamięcią, do zapamiętywania używają wielu zmysłów, bo pamięć jest uzależniona od sprawnego współdziałania różnych ośrodków mózgu. Dlatego warto pobudzać mózg na wiele sposobów, gotując aromatyczne, pełne smaku potrawy, odwiedzając wystawy artystyczne, wędrując po lesie, słuchając muzyki.
29. Porozmawiaj z lekarzem Niektóre leki, np. starszego typu antydepresanty, antydiuretyki czy leki przeciwhistaminowe potrafią blokować działanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie mózgu. Jeśli przyjmujesz tego typu medykamenty i zauważasz u siebie pogorszenie sprawności intelektualnej, koniecznie powiedz o tym specjaliście.
30. Kołysz się Nie masz czasu na poranną przebieżkę, która zwykle wyostrza twój intelekt? Nie szkodzi. Wstań i sprężynuj całym ciałem w górę i w dół, lekko uginając i prostując kolana. Dodaj do tego potrząsanie rękami, a następnie raz jedną, raz drugą nogą. To proste zadanie obniża poziom stresu, relaksuje i wyostrza koncentrację. Powtarzaj to ćwiczenie także przed snem.