Co przygotować na wigilię? Jakie potrawy najlepiej sprawdzą się na świątecznym stole, a czego w tym roku unikać?

Jakie potrawy na stół wigilijny? Te propozycje zasmakują zarówno amatorom tradycyjnych dań, jak i poszukiwaczom nowych smaków. Co warto przygotować, by całej rodzinie smakowało?

Co przygotować na wigilię? Jest kilka propozycji, które sprawdzają się co roku. Oczywiście, warto czasem zaryzykować, jednak my tym razem stawiamy na znane przepisy. Sprawdź, co przygotować na tegoroczną wigilię, by zadowolić wszystkich zebranych przy stole gości. 

Co przygotować na wigilię?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który spędzamy zazwyczaj w gronie rodziny. Jak to w życiu bywa, wiele osób ma zupełnie odmienny gust i zupełnie inne potrawy wigilijne im smakują. Niektórzy uwielbiają smak karpia, inni go po prostu nie przełkną. Podobnie jest ze smakiem galarety, makowca lub sernika. Co więc przygotować na wigilię, by smakowało - jeśli nie wszystkim, to chociaż większości. 

Warto przygotować w tym roku uwielbiane przez wszystkich pierogi z kapustą i grzybami. Przepis na ciasto na pierogi wcale nie jest skomplikowany, a masa jest znacznie mniej tucząca od tej z tradycyjnego przepisu. Pierogi z kapustą i grzybami uwielbia chyba każdy. Ich smak jest niepowtarzalny i kojarzy się własnie ze świętami Bożego Narodzenia. 

Podobnie jest z czerwonym barszczem. Przepis według Magdy Gessler jest uniwersalny i zawsze wychodzi. Wystarczy przygotować jedynie podstawowe składniki. Restauratorka dokładnie wszystko opisała. Ten przepis po prostu musi wyjść. 

I na koniec - dietetyczne sałatki na wigilię to "must have" każdych świąt. Wersje dietetyczne sprawdzają się najlepiej. Zazwyczaj są odchudzone i pozbawione na przykład bardzo kalorycznego majonezu. Wystarczy go zastąpić na przykład jogurtem i doprawić odpowiednimi przyprawami. 

Wigilijna wieczerza powinna składać się z wyłącznie postnych potraw. Cały dzień pościmy, aby wieczorem zasiąść do stołu wraz z rodziną i uroczystą kolacją rozpocząć święta Bożego Narodzenia. Tradycyjne postne, wigilijne dania unikały składników pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkiem były oczywiście ryby. Potrawy nie zawierały więc masła, śmietany, mleka, słoniny, smalcu i oczywiście mięsa.

Potrawy wigilijne warto także dostosować do smaku i gustu gości. Słodko, słono, a nawet i nieco na ostro - na wigilijnym stole znajdzie się miejsce na wszystkie te dania. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.