Naleśniki - pyszne, ale niestety kaloryczne. Ile kalorii mają naleśniki?

Naleśników nikomu nie trzeba przedstawiać. To pyszne placki - zazwyczaj bardzo cienkie - które przekładamy słodkim lub wytrawnym farszem. Z dzieciństwa doskonale pamiętamy smak naleśników z truskawkowym dżemem, którym słodyczy dodawała jeszcze bita śmietana lub polewa jogurtowa. W takiej wersji naleśniki to bomba kaloryczna. Ale można je odchudzić! Ile kalorii mają naleśniki?

Naleśniki - skąd się wzięły? Odrobina historii

Naleśniki, jak wszyscy bardzo dobrze wiemy, to bardzo cienkie placki, które smażymy z rzadkiego ciasta. Przyrządzamy je na patelni, smarujemy farszem i zawijamy na różne sposoby. Najczęściej zwijamy je w ruloniki lub układamy w trójkąty. Najpopularniejsze naleśniki to te z dżemem i serem. Słodka potrawa coraz częściej jednak ustępuje wersji wytrawnej. Często spotykane są także naleśniki ze szpinakiem, fetą czy przekładane tuńczykiem z pesto. Dzieci natomiast szaleją za naleśnikami ze słodkimi czekoladowymi kremami, na przykład z Nutellą.

Czy naleśniki są zdrowe? I skąd pochodzi ciasto naleśnikowe? Pierwszy raz przygotowano je już w starożytności! Podobno starożytni Rzymianie woleli naleśniki od tradycyjnego chleba. Z Włoch powędrowały do Francji, a stamtąd do Chin W każdym kraju są oczywiście przyrządzane nieco inaczej. I tak właśnie w Chinach ciasto na naleśniki przygotowuje się z mąki ryżowej.

Jeśli chodzi o skład naleśników, to tradycyjnie są one przyrządzane z mąki pszennej, mleka i jajek. Z dodatkiem wody gazowanej zyskują na puszystości. Wystarczy wszystkie składniki (w odpowiednich proporcjach) zmiksować na gładką masę i smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Po przewróceniu na drugą stronę, chwilkę przypiekamy i już gotowe. Możemy nakładać na naleśniki dowolny farsz. Samo ciasto na naleśniki jest zdrowe. Nie zawiera sztucznych dodatków. O ile nie mamy alergii na gluten czy celiakii, możemy spokojnie włączyć je do jadłospisu. To, co może być dla nas niezdrowe, to farsz. Im słodszy, tym niestety gorszy. Szczególnie dla naszej linii! Jeśli chcesz utrzymać stałą wagę, lepiej wybierać domowej roboty konfitury czy dżemy. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest także wybieranie naleśników wytrawnych.

Rodzaje naleśników

Wyróżniamy kilka rodzajów naleśników. Wymieńmy choć kilka z nich. Wyróżniamy naleśniki francuskie, włoskie, amerykańskie, holenderskie, egipskie, skandynawskiej oraz bliny. Naleśniki francuskie przygotowujemy z mąki pszennej, mleka, masła, jaj. Niekiedy można dodać do ciasta odrobinę cydru lub piwa. Francuzi serwują naleśniki z konfiturą i likierem z pomarańczy.

Natomiast naleśniki włoskie choć także przygotowywane z mąki pszennej, mleka i jaj, najczęściej podawane są w wersji wytrawnej. Włosi upodobali sobie naleśniki z ricottą, warzywami, a nawet z mięsem.

Naleśniki amerykańskie, czyli popularne pankejki to naleśniki przygotowywane z gęstego ciasta naleśnikowego. Zazwyczaj uzyskuje się taki efekt przez dodanie do nich proszku do pieczenia lub sody. Różnią się także kształtem - zazwyczaj są niewielkie. Podajemy je z syropem klonowym lub miodem. Te holenderskie są bardzo zbliżone do wersji Amerykanów. Różnią się dodatkiem drożdży zamiast proszku do pieczenia lub sody. Często podaje się je z cukrem pudrem lub w wersji na słono z bekonem.

Naleśniki egipskie także mają w swoim składnie proszek do pieczenia lub drożdże. Smaży się je tylko z jednej strony, a następnie po uzupełnieniu farszem, całość jest składana i klejona wodą i ponownie smażona w głębokim tłuszczu.

Z kolei naleśniki skandynawskie są bardzo podobne do naleśników francuskich i włoskich. I tego, co my dobrze znamy jako domowe naleśniki. Podawane są oczywiście najczęściej z dżemem, bitą śmietaną, lodami.

Ostatnim rodzajem są bliny. To charakterystyczny dla Rosji i Ukrainy wyrób cukierniczy. Do ciasta dodajemy bardzo dużo drożdży, a dodatkowo oprócz mąki pszennej dodajemy jeszcze mąkę gryczaną.

Naleśniki - kalorie

Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, ile kalorii mają naleśniki. Naleśniki z serem - 242 kcal w 100 g produktu. Jeden naleśnik waży około 110 g. Popularne wśród dzieci naleśniki z Nutellą mają około 159 kcal w 100 g. Przykładowa porcja ma więc około 300 kcal. Naleśniki z dżemem kryją w sobie 199 kalorii w 100 g.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.