Ile kalorii ma pierś z kurczaka? Lepiej jeść gotowany czy pieczony drób?

Pierś z kurczaka to jedno z najchętniej i najczęściej wybieranych mięs w Polsce. Czy na pewno jest zdrowe? Co kryje pierś z kurczaka? Ile ma kalorii filet z kurczaka, a ile pierś gotowana? Poznaj właściwości piersi z kurczaka.

Kurczak - kalorie a popularność

Drób to najpopularniejsze mięso w Polsce. Wybieramy je najchętniej zarówno jako dodatek do zup, jak i główny składnik drugiego dania. Na jego bazie gotujemy buliony, serwujemy je w tortilli czy w sałatkach. Jest to bardzo wdzięczne do przyrządzanie mięso, ponieważ jest możliwa praktycznie każda obróbka termiczna. Kurczaka możemy piec, gotować, smażyć czy dusić. Równie dobrze smakuje gotowany na parze, jak i grillowany.

Warto wiedzieć, że kurczak choć popularny, nie zawsze jest zdrowy. Niestety mięso, które kupujemy w supermarketach czy niewielkich sklepach może być z masowej hodowli. Lepiej więc robić zakupy w sprawdzonych mięsnych sklepach. Zapłacimy więcej, ale mamy pewność, że kurczak pochodzi z hodowli ekologicznej. Gdzie nie wykorzystuje się hormonów czy sztucznych karm, aby przyspieszyć wzrost kurczaków. Te sztuczne dodatki niestety przenikają do mięsa i wpływają niekorzystnie na nasz organizm.

Kurczaka z jednej strony zawiera niewiele kalorii, a z drugiej uchodzi za najlepsze mięso w diecie kulturystów, którzy potrzebują solidnej dawki białka. Jakie jeszcze wartości odżywcze kryje mięso z kurczaka?

Właściwości odżywcze piersi z kurczaka – witaminy i minerały

Mięso kurczaka to, tak jak wspominaliśmy, przede wszystkim pełnowartościowe białko. Kurczak zawiera wiele niezbędnych do prawidłowego rozwoju naszego organizmu, aminokwasów. Także tych egzogennych, które muszą zostać dostarczone do organizmu z jedzeniem. Sami ich nie wytwarzamy. Z tego powodu jest to mięso pożądane w każdej diecie. Nie obciąża ono układu pokarmowego. Może więc być elementem diety lekkostrawnej, a także najmłodszych dzieci, które dopiero rozszerzają swoją dietę. Sprawdzi się także w jadłospisie osób starszych, które potrzebują delikatnego, chudego mięsa.

Mięso kurczaka, zwłaszcza to z piersi, zawiera niewiele tłuszczu. Dzięki temu możemy jeść je bez obaw o podwyższenie złego cholesterolu - frakcji LDL. Oczywiście takie korzystne właściwości ma tylko mięso przygotowane w odpowiedni sposób. Nie powinniśmy dodawać do niego żadnego tłuszczu. Niewskazane jest więc smażenie na głębokim tłuszczu czy podlewanie tłuszczem podczas pieczenia.

Najzdrowsze będą piersi z kurczaka gotowane, duszone na parze lub pieczone w piekarniku. Takie mięso zawiera wiele witamin. Choćby witaminę B3, witaminę B6. Dzięki nim może dojść do prawidłowych procesów metabolicznych w naszym organizmie. Zachodzi właściwy metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów.

Warto wiedzieć, że witamina B6 należy także do budulców enzymów i hormonów. Jest także elementem tworzącym hemoglobinę. Dzięki niej więc wyrównuje się ciśnienie krwi i właściwie pompuje się krew do serca.

Kalorie – ile kalorii ma pierś z kurczaka?

Jeśli zastanawiasz się nad włączeniem piersi z kurczaka do codziennej diety, pewnie zastanawiasz się, ile kalorii ma filet z kurczaka – pieczony czy gotowany. Wyjaśnijmy na początek, 100 g piersi z kurczaka zawiera około 99 kalorii. Kaloryczność produktu może jednak rosnąć. Wszystko zależy od sposobu przyrządzenia drobiu.

Ile kalorii ma filet z kurczaka? W wersji gotowanej nie zmieni się jego kaloryczność. Pierś z kurczaka gotowana w 100 g będzie miała 99 kcal. Natomiast pierś z kurczaka smażona w 100 g będzie kryła już 240 kcal.

Jak nie trudno się domyślić, najlepiej więc gotować mięso z kurczaka w wodzie lub na parze. Ta smażona wersja dania zdecydowanie jest bardziej tucząca. Pamiętajmy, że po przyrządzeniu mięso z kurczaka powinno być delikatnie różowe i bardzo jędrne. Soczyste i o delikatnym zapachu. Jeśli potrawa tak nie wygląda, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieświeżym mięsem lub zdecydowanie przesadziliśmy z czasem gotowania lub smażenia mięsa. Mięso z kurczaka sprawdzi się w różnych sosach, jak i solo, bez dodatków.

Więcej o:
Copyright © Agora SA