Serek wiejski - kalorie i wartości odżywcze. Wzmacnia odporność i smakuje obłędnie

Serek wiejski to produkt, który warto uwzględnić w swoim codziennym jadłospisie. Jest zdrowy, niskokaloryczny i po prostu smaczny. Możemy jeść go solo na śniadanie, możemy dodawać do farszu na przykład w naleśnikach. Ciekawym pomysłem są też placki z serka wiejskiego! Co trzeba wiedzieć o serku wiejskim? Ile kalorii ma serek wiejski?

Serek wiejski - wartości odżywcze

Serek wiejski to nic innego jak twarożek o bardzo delikatnym smaku. Jest lekko ziarnisty. Ten produkt należący do serów twarogowych niedojrzewających powinien być produkowany z mleka krowiego. W sklepach możemy znaleźć wiele gatunków serków wiejskich. Dla przykładu są klasyczne, z ziołami, ze szczypiorkiem czy z miodem. W jego składzie (podstawowym) znajdziemy jednak tylko twaróg ziarnisty, białko mleka, śmietankę i sól. Niekiedy możemy trafić na serek wiejski w wersji light. To odtłuszczony produkt, który zawiera około 40 proc. tłuszczu mniej niż jego klasyczna odmiana. Jednak pamiętajmy, że serek wiejski musi zawierać choć minimalną dawkę tłuszczu. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przyswajać witaminy.

Serek wiejski to przede wszystkim cenne źródło witamin. Ale nie tylko! Znajdziemy w nim także wiele składników mineralnych. Przykładem może być wapń, pełnowartościowe białko i aminokwasy. Taki zdrowy, nasycony cennymi składnikami, skład zapewnia nam poprawę przemiany materii. Serek wiejski łagodzi też wszelkie problemy ze strony układu pokarmowego. Ewentualne zaparcia, biegunka, wzdęcia znikają dość szybko. Jest to produkt lekkostrawny, który zaleca się osobom stosującym specjalną dietę. Oznacza to, że jest to wskazany składniki menu wszystkich, którzy wracają do zdrowia po operacjach czy wychodzą z nietolerancji pokarmowych.

Cenną informacją jest także to, że naturalny serek wiejski posiada niski indeks glikemiczny. Z tego powodu serek wiejski jest zalecany dla osób, które chorują na cukrzycę.

Warto wspomnieć, że serek wiejski jest produktem naturalnym. Nie zawiera składników sztucznych, czyli barwników, zagęszczaczy i konserwantów. Ma krótki termin ważności. Jest to spowodowane właśnie brakiem jakichkolwiek ulepszaczy.

Serek wiejski lekki – kalorie

Ile kalorii ma serek wiejski? Jeśli ty też zastanawiasz się na tą kwestią, służymy pomocą. Serek wiejski kalorii w 100 g ma 97. W wersji odtłuszczonej, tak zwany serek wiejski light to około 81 kcal. Serek wiejski - łyżka – kalorii zawiera około 19. To więc naprawdę niewiele! Warto włączyć go do swojej diety.

Serek wiejski – na śniadanie i nie tylko

Serek wiejski sprawdzi się jako pyszne uzupełnienie śniadania. Jest to świetny pomysł na pierwszy posiłek dla osób, które żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu celebrować śniadania. Można bez problemu wrzucić go do torebki czy plecaka i zjeść w wolnej chwili, choćby podczas czytania wiadomości e-mail w pracy.

Do serka wiejskiego świetnie pasuje pieczywo pełnoziarniste lub wersji dietetycznej wafle ryżowe. Serek wiejski będzie smakował jeszcze lepiej, gdy połączymy go ze świeżymi warzywami. Z plasterkiem pomidora czy ogórka będzie komponował się doskonale. Posypany szczypiorkiem i wymieszany z drobno pokrojoną rzodkiewką pozwoli nam cieszyć się nowalijkami.

Niewiele osób wie, że serek wiejski to także świetny pomysł na deser! I to nie tylko w prostej wersji. W takim najprostszym wydaniu możemy serwować go ze świeżymi owocami, musem owocowym, miodem lub garścią ulubionych orzechów – choćby włoskich, migdałów czy nerkowców. Polecamy także wypróbować nasz przepis na pyszne placki z serka wiejskiego!

Placki z serka wiejskiego – przepis

Składniki: 250 g serka wiejskiego, jedno jajko, dwie-trzy łyżki mąki ryżowej, dwie łyżeczki cukru trzcinowego, miód lub konfitura do podania, olej kokosowy do smażenia

Przygotowanie: Serek wiejski mieszamy z rozmieszanym jajkiem. Dodajemy mąkę, cukier trzcinowy. Mieszamy porządnie. Masa nie będzie ścisła. Wylewamy porcje na rozgrzany na patelni tłuszcz kokosowy. Smażymy z obu stron na złoty kolor. Serwujemy placuszki polane miodem, z dodatkiem konfitury lub nawet z kleksem czystego serka wiejskiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.