Płatki owsiane - kalorie i właściwości. Ile kalorii ma owsianka na wodzie, a ile na mleku?

Owsianka to świetny sposób na szybkie i smaczne śniadanie. Na dodatek bardzo zdrowe! Płatki owsiane są syte, a przy tym lekkostrawne. Pobudzają przemianę materii i działają kojąco na układ pokarmowy. Co musisz wiedzieć o płatkach owsianych zanim włączysz je na stałe do swoich śniadań? Ile kalorii ma owsianka na mleku? A ile kalorii ma owsianka na wodzie?

Płatki owsiane – kalorie, właściwości, wartości odżywcze

Płatki owsiane to zboże znane człowiekowi od tysiącleci. Są różnej grubości, mają różny stopień oczyszczenia i prażenia, jednak należą do najpopularniejszych przetworów z owsa. Tak często je spożywamy – znajdują się nie tylko w owsiankach, lecz także ciastkach, deserach, zdrowych produktach – a tak mało o nich wiemy!

Zobacz wideo Owsianka na dwa sposoby - sycące śniadanie, które doda ci energię na resztę dnia [HAPS FIT] Wybierz serwis

Warto więc wspomnieć o tym, że płatki owsiane to cenne źródło aminokwasów egzogennych, czyli tych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Do tej grupy aminokwasów należą choćby: walina, leucyna, izoleucyna, metionina i treonina. Jest ich znacznie więcej w płatkach owsianych niż w jakimkolwiek innym zbożu.

Ponadto płatki owsiane zawierają bardzo dużo cynku, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo poprawia kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Owies to także cenne źródło sodu, który jest wskazany dla wszystkich tych, którzy mają problem z układem krążenia. W płatkach owsianych znajdziemy także wiele witamin. Najwięcej tych z grupy B – B1, B5 – oraz E. Co ciekawe, już 100 g płatków owsianych może pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę E dorosłego człowieka.

Jeśli mamy cukrzycę, zwróćmy jednak uwagę na to, że indeks glikemiczny płatków owsianych rośnie podczas obróbki termicznej. Początkowo – w surowych płatkach – wynosi 40. Podczas gotowania wzrasta jednak do 60. Choć to mniej niż przy produktach pszennych, także należy spożywać płatki w rozsądnych ilościach. Warto wiedzieć, że grube płatki owsiane mają niższy indeks glikemiczny.

Płatki owsiane wyróżnia także bardzo duża zawartość błonnika. W 100 g płatków owsianych to aż 10 g. Taka dawka wpływa na nasz układ pokarmowy. W zupełności wystarczy, aby poprawić perystaltykę jelit i wspomóc usuwanie resztek pokarmowych zalegających w jelitach. Z tego powodu płatki owsiane są także zalecane w dietach odchudzających. A skoro mówimy o spalaniu tkanki tłuszczowej i zbawiennej pomocy płatków owsianych w odchudzaniu, warto dowiedzieć się, ile kalorii mają płatki owsiane.

Ile kalorii mają płatki owsiane?

100 g płatków owsianych dostarcza nam 366 kcal. To dużo. Jednak płatki owsiane są bardzo lekkie! Taka porcja produktu starczy nam na wiele owsianek. Lepiej zastanowić się nad tym, ile kalorii ma łyżka płatków owsianych? W średniej łyżce znajdziemy zaledwie 37 kalorii. To już całkiem niewiele. Najczęściej przyrządzamy owsiankę na wodzie, owsiankę na mleku i owsiankę z bananem. Przyjrzymy się zawartości kalorycznej tych śniadaniowych przysmaków.

Ile kalorii ma owsianka na wodzie? Owsianka bez dodatków – także bez cukru, miodu, syropu klonowego – gotowana na wodzie w jednej porcji będzie miała około 270 kcal. Na porcję liczymy około pięciu łyżek płatków owsianych.

A ile kalorii ma owsianka na mleku? Owsianka naturalna bez dodatków (czyli bez słodzideł i dodatków w stylu orzechy), ugotowana na mleku krwiom o zawartości tłuszczy 2 proc. będzie liczyła około 380 kcal. Zakładamy, że porcja owsianki na mleku to pięć łyżek zalanych szklanką (250 ml) mleka.

Pozostaje więc zapytać, ile kalorii ma owsianka z bananem? Kaloryczność oczywiście rośnie. Zakładając, że gotujemy owsiankę na mleku, nie słodzimy jej niczym, a jedynie dodajemy jednego banana pokrojonego w plasterki, owsianka z bananem w jednej porcji będzie miała około 480-500 kcal.

Zastosowanie płatków owsianych

Choć płatków owsianych używamy najczęściej do owsianki, warto wiedzieć, że przydają się nie tylko do śniadaniowych zup. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do jogurtów czy placków. Można je wykorzystać jako podstawę do wypieku ciastek. Są smaczne i zdrowe!

Płatki owsiane to także produkt kosmetyczny. Na ich bazie można przygotowywać maseczki na twarz oraz włosy. Mają właściwości peelingujące.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.