Kawa niweluje stres, a nawet odchudza. Ile kalorii ma filiżanka kawy z mlekiem, a ile kalorii ma kawa z cukrem?

Pijesz kawę każdego dnia i z pewnością nie zastanawiasz się nad tym, że może być ona naprawdę tucząca. Duże latte z pełnotłustym mlekiem, syropem orzechowym, bitą śmietaną i polewą czekoladową to prawdziwa bomba kaloryczna. Dlatego lepiej wybierać czystą kawę bez dodatków, ewentualnie z mlekiem. W ten sposób zachowasz jej odchudzające właściwości. Ile kalorii ma kawa?

Kawa - kalorie, właściwości

Kawa to napój, który towarzyszy nam każdego dnia. Pijemy ją, aby pobudzić się do działania, a także dlatego, że lubimy smak tego aromatycznego, czarnego napoju. Kawa ma także niewiele kalorii, a za to sporo cennych właściwości.

Przede wszystkim kawa znacząco obniża stres. Poprawia humor i działa odprężająco. Sam zapach kawy wywołuje już uśmiech na naszej twarzy. To także powód, dla którego często umawiamy się na kawę ze znajomymi. Kawa zbliża ludzi!

A ponadto poprawia potencję. Już wieki temu uważano kawę za jeden z lepszych, skuteczniejszych afrodyzjaków. Czarny napój pobudza bowiem mózg, sprawia że nabieramy większej ochoty na seks. A przy okazji podnosi także nasze możliwości. Mężczyźni, którzy dziennie wypijają około trzech filiżanek tego naparu, praktycznie nie skarżą się na problemu w sypialni. To znacznie lepszy, przede wszystkim zdrowszy, środek na potencję dostępny od ręki.

Warto także wspomnieć o badaniach, które zostały przeprowadzone w 2009 roku. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy aż o 7 proc. Oczywiście należy ją pić regularnie - najlepiej w dawce jedna filiżanka dziennie.

Gdy mówimy o leczniczych właściwościach kawy, trzeba także zauważyć jej wpływ na profilaktykę innej choroby. Mówimy tu o trudnej chorobie Parkinsona. Jest to dolegliwość neurologiczna, która znacząco obniża jakość życia chorego i wpływa na jego codzienne funkcjonowanie. Gdy pijemy mocną kawę każdego dnia, możemy aż o 60 proc. zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Wszystko za sprawą głównego składnika kawy, czyli kofeiny.

Kawa poprawia także krążenie krwi. Dzięki niej o wiele lepiej działa serce i naczynia krwionośne. Picie kawy zwiększa przepływ krwi o 30 proc. Komórki są lepiej dotlenione, a nasza wydolność rośnie. Mamy więcej energii, lepiej się czujemy.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że kawa działa także antydepresyjnie. O tym, że poprawia humor, mówiliśmy wyżej. Warto wiedzieć, że czarny napój zawiera sporo serotoniny i dopaminy, czyli substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Na koniec listy właściwości kawy, należy wspomnieć o jej wpływie na odchudzanie. Kawa kalorii ma naprawdę niewiele. A przy tym podkręca metabolizm. Kiedy szybciej działa proces trawienia, szybciej tracimy na wadze. Kawa dostarcza także adrenaliny. Działa pobudzająco, a więc aktywuje także komórki do wzmożonego spalania tłuszczu.

Należy pamiętać także o tym, że kawa pomaga w termogenezie. Przyspiesza ten proces. Nasz organizm szybciej wytwarza ciepło, a więc spala kalorie niezbędne do ogrzania ciała. Przy okazji także obniża nasz apetyt. Dzieje się to za sprawą kafestolu, który obniża łaknienie. Pozostaje więc odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, ile kalorii ma kawa z mlekiem? A ile kalorii ma espresso?

Ile kalorii mają różne rodzaje kawy?

Zastanawiasz, ile kalorii ma espresso? W porcji - czyli zwyczajowo 50 ml - znajdziemy zaledwie 1 kcal! Pod warunkiem, że nie słodzimy kawy. W cappuccino (150 ml) znajdziemy około 55 kcal. A w latte (250 ml) to około 143 kcal.

Przy kawach z mlekiem jest sprawa jednak nieco bardziej skomplikowana. To, ile kalorii ma kawa z mlekiem, zależy od wielu czynników. Podane wyżej wartości są tylko tymi przybliżonymi. Wszystko zależy od tego, jakie mleko wybierzemy, ile go dolewamy do kawy. Jeśli słodzimy, wartość kaloryczna naszego napoju rośnie.

Ile kalorii ma kawa z cukrem?

Jeśli należysz do tych, osób, które koniecznie muszą dosypać dwie lub nawet trzy łyżeczki cukru, musisz wiedzieć, że łyżeczka cukru to 20 kcal więcej! Ile kalorii ma kawa z cukrem? Jeśli słodzisz dwie łyżeczki, to musisz liczyć się z tym, że w filiżance kawy znajdziesz około 40-50 kcal. A jeśli pijesz kawę z mlekiem i cukrem? W takiej sytuacji, ile kalorii ma kawa z mlekiem i cukrem? Kubek kawy z mlekiem i cukru ma około 200 kcal.

Pozostaje jeszcze pytanie, ile kalorii ma kawa rozpuszczalna? Kawa rozpuszczalna z mlekiem i cukrem ma aż 113 kcal w 100 ml.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.