Lampka wina dziennie odchudza i poprawia odporność? Ile kalorii ma wino i czy można pić je na diecie?

Piwo czy wino na diecie? Zawsze wybieraj wino! Nie tylko jest zdrowsze, dostarcza cennych związków, lecz jest także zdecydowanie mniej kaloryczne. A lampka wina raz na jakiś czas może mieć naprawdę korzystne, prozdrowotne właściwości. Jakie wino na diecie? I ile kalorii ma lampka wina białego? A ile kalorii ma lampka wina czerwonego?

Wino w diecie odchudzającej

Jesteś na diecie. Odmawiasz sobie wszelkich przyjemności. Nie jesz łakoci, nie pijesz słodkich, gazowanych napojów. Ale po ciężkim dniu w pracy naprawdę trudno odmówić ci sobie lampki czerwonego lub białego wina. Pijesz i już w połowie pierwszego łyka masz wyrzuty sumienia. Zupełnie niepotrzebnie. Okazuje się, że wino w diecie odchudzającej wcale nie jest na liście składników zakazanych.

Wyjaśniamy wszystkim niepewnym - czy można pić wino na diecie? Tak, oczywiście! Warto wiedzieć, że picie jednej lampki wina dziennie pomoże nam nawet w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Doszli oni do wniosku, że substancja, którą znajdziemy w tym pysznym trunku – mowa o resweratrolu – wręcz zapobiega powstawaniu tkanki tłuszczowej. Amerykańscy uczeni uważają, że ten typ przeciwutleniacza potrafi przekształcić zły tłuszcz w taki, który odpowiada zapotrzebowaniu naszego organizmu.

Warto także wspomnieć o tym, że picie jednej lampki wina, nawet w diecie odchudzającej, wspomoże nasze serce. Będzie ono zdrowe i mocne. Zwrócili na to uwagę naukowcy z Harvard School of Public Health, którzy przeanalizowali ponad 11 tysięcy mężczyzn. Grupa badanych zmagała z nadciśnieniem tętniczym i miała różne inne problemy układu krwionośnego. Dzięki zawarty w czerwonym winie taninom udało im się zapobiec licznym chorobom serca. Badania wykazały, że osoby, który spożywały około jednej lampki wina dziennie miały aż o 33 proc. mniejsze szanse na wystąpienie zawału serca.

Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu umiaru. Mówimy o spożywaniu maksymalnie jednej lampki dziennie. Gdy nadużywamy alkoholu – także wina – niestety oprócz choroby alkoholowej, możemy podnieść ryzyko wystąpienia osteoporozy. Pamiętajmy, gdy zatrzymamy się na lampce wina dziennie, to uzyskamy przeciwny efekt – wzmocnimy kości.

To szczególnie ważna informacja dla osób w starszym wieku, a przede wszystkim kobiet w okresie menopauzy. Wino zawiera związki, które zapobiegają utracie masy kostnej oraz pomagają budować ją od środka.

Wino w umiarkowanych ilościach (maksymalnie jedna lampka dziennie) wpłynie także korzystnie na pracę naszego mózgu, a nawet wyostrzy widzenie. Badania naukowców z Islandii udowodniły, że jedna lampka wina dziennie wpłynie na poprawę widzenia. Zgodnie z wynikami obserwacji badaczy, ci którzy wybierają wino są o 32 proc. mniej narażone na zaćmę od innych.

Nie można zapomnieć także o tym, że wino poprawia nasz humor. Nic dziwnego, że po trudnym dniu w pracy mamy ochotę „utopić” smutki w lampce wina. Jeśli nie będziemy przekraczać tej maksymalnej dawki alkoholu, spokojnie możemy pić wino w diecie odchudzającej.

Jakie wino na diecie?

Zastanawiasz się więc, jakie wino na diecie będzie najlepsze? Ogólnie rzecz ujmując wina białe mają znacznie mniej kalorii niż wina czerwone, natomiast wina słodkie są o wiele bardziej kaloryczne niż te wytrawne. A gdy stajesz przed wyborem - piwo czy wino na diecie – odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że wino!

Lepiej także pamiętać o tym, by wybierać wina z górnej półki. W tych droższych trunkach znajdziemy mniej sztucznych substancji słodzących. Kaloryczność takiego droższego trunku zależy bowiem wyłącznie od zawartości cukru w gronach, z których wino powstało. W tym miejscu musimy zapytać - ile kalorii ma lampka wina białego, a ile kalorii ma lampka wina czerwonego?

Lampka słodkiego, białego wina może mieć od 111 do 213 kcal, kieliszek wina białego wytrawnego od 107 kcal do 185 kcal, w porcji wina słodkiego deserowego znajdziemy od 189 kcal do 305 kcal, natomiast lampka czerwonego wytrawnego wina kryje od 125 kcal do 195 kcal.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.