Sushi podbiło serce Polaków. Jemy je coraz częściej. Ile kalorii ma sushi?

Sushi to oczywiście tradycyjne japońskie danie. W ostatnich latach stało się jednak bardzo popularne także w Polsce. Choć smakuje inaczej niż w rodzimym kraju, także w naszym polskim wydaniu jest bardzo zdrowe i niskokaloryczne. Poznaj główne zalety sushi i dowiedz się, ile kalorii znajdziesz w poszczególnych odmianach sushi.

Sushi – skąd pochodzi?

Sushi, którego głównymi składnikami są ryby i ryż, prawdopodobnie nie pochodzi z Japonii! Wielu naukowców twierdzi, że narodziło się w Chinach. To, co teraz uznajemy za wyrafinowanie przyrządzenie i podanie ryby, kiedyś miało za zadanie przedłużyć jej świeżość. Gospodarze chcieli, aby ryby dłużej zachowały świeżość, więc wkładali je do beczek, posypywali ryżem i zalewali octem.

Na przestrzeni wieków oczywiście zmienił się sposób przyrządzania sushi. Obecnie kucharz bierze grudkę wasabi (charakterystycznego gatunku chrzanu), formuje kulkę z ryżu, kładzie na niej plaster świeżo poporcjowanej ryby. Tak powstaje sushi nigiri.

Maki, czyli rodzaj sushi, który w Polsce spożywamy zdecydowanie najczęściej, to rolada oklejona suszonymi algami, zwykle z łososiem lub rybą maślaną i awokado. Taką roladę kucharz kroi w plastry i w ten sposób otrzymujemy maki.

Warto jeszcze wyróżnić hirashi, czyli sushi posypywane. Innymi słowy to miska ryżu, w której znajdują się pokrojone kawałki ryby i warzyw.

To przy podstawowe i najczęściej spotykane rodzaje sushi. Co jeszcze warto wiedzieć o sushi na diecie? Można je jeść bez obaw o zbędne kilogramy?

Sushi na diecie – wady i zalety

Sushi, jak już wspominaliśmy, składa się głównie z ryżu i ryb. Czasem dodatkiem są warzywa i owoce morza. Dzięki dużej zawartości ryżu sushi staje się bardzo sytym pożywieniem, a przy tym zawiera naprawdę niewielką ilość tłuszczu. Węglowodany dostarczają energii. Natomiast ryby są świetnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jak wiadomo rewelacyjnie wpływają one na nasz układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Dodatkowo wspierają odporność organizmu.

Warto jednak wspomnieć o tym, że ryby, które stanowią podstawę dania, powinny być wybierane pieczołowicie z dołożeniem wszelkich starań, aby nie zwierały żadnych zanieczyszczeń. Niestety ryby gromadzą w sobie z zanieczyszczonych zbiorników wodnych dużo metali ciężkich, przede wszystkim rtęć, ołów czy kadm. Z tego powodu powinniśmy jeść sushi tylko w pewnych, sprawdzonych restauracjach. Możemy przyrządzać je też samodzielnie. W takiej sytuacji mamy pewność, że ryby pochodzą z pewnego źródła i nie grozi nam zatrucie pokarmowe. Rozwiązaniem jest także zamawianie sushi wegetariańskiego, z omletem czy tego z pieczonymi rybami.

Pamiętajmy także, że sam ryż także może być problematyczny. Aby długo zachował świeżość, a przede wszystkim był elastyczny, zaprawę do niego przygotowuje się z octu ryżowego, soli i cukru. Kwestia cukru gwarantuje nam konkretną liczbę kalorii, którą znajdziemy w daniu. Lepiej także unikać sosów sojowych nieznanego pochodzenia. One także mogą być dosładzane i zamiast przełamania smaku zapewnić na także bombę kaloryczną.

Czy sushi jest kaloryczne?

A kiedy już mówimy o kaloriach, warto zastanowić się nad tym, czy sushi jest kaloryczne. Ile kalorii ma sushi? Spieszymy z odpowiedzią. Najpopularniejsza w Polsce odmiana sushi to, jak mówiliśmy wyżej, sushi maki. Maki przyrządzane są z wodorostami, mają formę rolady i później są kojone w okrągłe krążki.

Ile kalorii mają maki? Ile kalorii ma rolka sushi? W 100 gramach maki sushi (czyli około 2-3 sztukach) może znajdować się w zależności od dodatków około 100 kcal. Ile kalorii ma sushi z łososiem? Jeśli dodamy do środka łososia, to sushi będzie liczyło 113 kcal, jeśli tuńczyka to 130 kcal. Popularne sushi z krewetką kryje 113 kcal. Maki z węgorzem są zdecydowanie najbardziej kaloryczne, liczą około 300 kcal.

Sushi w tempurze uchodzi za jedno z bardziej kalorycznych. Okazuje się jednak, że to błędne myślenie. Ile kalorii ma sushi w tempurze? Sushi w tempurze ma około 99 kcal w 100 g, czyli w trzech krążkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.