Dieta 1200 kcal czy dieta 1500 kcal? Jakich efektów diety 1200 kcal możemy spodziewać się po miesiącu stosowania?

Dieta 1200 kalorii należy do restrykcyjnych diet odchudzających. Ograniczamy jednak tylko liczbę spożywanych kalorii, a nie posiłki. Dieta 1200 kcal powinna być dobrze zbilansowana, urozmaicona. Konieczne jest też picie minimum dwóch litrów płynów dziennie. Co jeszcze musisz wiedzieć o diecie 1200 kcal? Lepsza jest dieta 1200 kcal czy 1500 kcal?

Dieta 1200 kcal - efekty po miesiącu

Dieta 1200 kcal powinna być stosowana maksymalnie przez cztery tygodnie. To najbardziej optymalny okres. Zauważymy wtedy najbardziej spektakularne efekty. Oczywiście należy bardzo powoli wychodzić z takiej ubogiej w kalorie diety. Dietę 1200 kcal można też powtórz. Jednak nie wcześniej niż po dwóch, trzech miesiącach. Nie powinniśmy jednak stosować jej zbyt często ani przedłużać na więcej niż cztery tygodnie. To jednak dieta niedoborowa. Musimy pilnować, aby nie dopuścić do niedoborów witamin czy składników odżywczych.

Mimo że musimy uważnie komponować jadłospis, dieta 1200 kcal efekty po miesiącu może przynieść naprawdę świetne. Zastanawiasz się, ile można schudnąć na diecie 1200 kcal? Ile się chudnie tygodniowo na diecie 1200 kcal?

Efekty po miesiącu diety 1200 kcal zazwyczaj widzimy właśnie na wadze. Wskazówka idzie w dół, a spodnie stają się luźniejsze. Zazwyczaj tygodniowo chudniemy od 0,5 kg do 1 kg. Miesięcznie można więc stracić od dwóch do czterech kilogramów. To norma. Jednak jak wiadomo, to ile stracimy to kwestia indywidualna. Każdy inaczej przechodzi proces odchudzania. Niekiedy możemy stracić więcej kilogramów, innym razem mniej. Na początku możemy zauważyć szybszy spadek wagi, a w połowie odchudzania waga może stanąć w miejscu. To zupełnie normalne. Powinniśmy spodziewać się efektów po miesiącu diety 1200 kcal. Nie wcześniej.

Bardzo częstym pytaniem osób na diecie 1200 kcal jest: dlaczego nie chudnę na diecie 1200 kcal? Tak jak wspominaliśmy. U każdego wygląda to nieco inaczej. Możemy nie tracić na wadze na początku, a w połowie diety wskazówka wagi nagle znacząco drgnie. Pamiętajmy jednak, aby przestrzegać zasad diety 1200 kcal. Każde odstępstwo niestety może zatrzymać efekty diety 1200 kcal.

Dieta 1200 kcal - podstawowe zasady

Jakich zasad powinniśmy się więc trzymać, kiedy stosujemy dietę 1200 kcal? Przede wszystkim jedzmy regularnie, co trzy godziny. Nie jesz tak często? To błąd. Koniecznie wdroż ten nawyk do swojej rutyny. Posiłki są niskokaloryczne. Śniadanie powinno mieć około 250 kcal, drugie śniadanie około 150 kcal, obiad około 500 kcal, podwieczorek 100 kcal, a kolacja powinna liczyć nie więcej niż 200 kcal. Wszystkie posiłki powinny mieć stałą porę.

Dieta 1200 kalorii powinna być odpowiednio uzupełniana płynami. Koniecznie pijmy minimum dwa litry płynów dziennie. Zdecydowanie postawmy na wodę mineralną. Odstawmy kawę, herbatę, słodkie napoje, gazowane napoje, soki. Ewentualnie możemy raz na jakiś czas wypić zieloną herbatę lub ziołową.

Raczej unikaj ostrych przypraw. Papryczki chili wprawdzie stymulują przemianę materii, ale także pobudzają apetyt. Potrafimy zjeść więcej niż chcieliśmy na początku.

Dodatkowo pamiętaj o tym, aby jeść śniadanie w ciągu godziny od pobudki, a kolację nie później niż dwie godziny przed pójściem spać. Rano potrzebujesz energii na rozruch, a wieczorem nasz żołądek wymaga co najmniej dwóch godzin na spalenie wszystkiego, co zjadł. Kolacja powinna być więc lekkostrawna.

Dieta 1200 kcal - czy jest zdrowa?

Dietetycy i eksperci do spraw żywienia nie zalecają tak rygorystycznego odchudzania. Jak wiadomo, lepsze efekty - przede wszystkim trwalsze i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia - uzyskamy odchudzając się stopniowo. Nasze odchudzanie powinno być więc długim, spokojnym procesem. Jednak nie można powiedzieć, że dieta 1200 kcal jest niezdrowa. Jeśli przestrzegamy zasad, urozmaicamy posiłki i nie odchudzamy się w ten sposób dłużej niż miesiąc, to dieta 1200 kcal uchodzi za zdrową.

1200 kcal czy 1500 kcal?

Która dieta będzie dla nas lepsza? 1200 kcal czy 1500 kcal? Wszystko to zależy od indywidualnych preferencji i możliwości naszego organizmu. Warto stosować dietę 1200 kcal, a potem zwiększyć kaloryczność do 1500 kcal. Takie przejście pomoże nam uniknąć efektu jo-jo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.