Bułka - śniadaniowy klasyk. Ile kalorii ma bułka? Jaka bułka jest fit?

Zastanawialiście się kiedyś, ile kalorii ma jedna bułka? Przynajmniej raz dziennie - najczęściej na śniadanie - jemy bułki. Warto jednak wiedzieć, ile kalorii mają poszczególne rodzaje bułek i czy są zdrowsze, mniej kaloryczne zastępniki tak lubianych przez wszystkich kanapek. Jaka bułka jest fit?

Bułka - kalorie to nie wszystko!

Bułka kojarzy nam się dość negatywnie. Choć jemy je bardzo często, praktycznie codziennie, to sięgając po nie nie raz, nie dwa mamy wyrzuty sumienia. Najczęściej bowiem sięgamy po bułki pszenne, które są wyrabiane z drobno zmielonej, białej mąki pszennej. A produkty wytwarzane z takiej mąki są niestety dość kaloryczne, mają także wysoki indeks glikemiczny.

Kiedy więc jesteśmy na diecie odchudzającej, powinniśmy szczególnie uważać na wszelkie rodzaje bułek. Czasem warto zastanowić się nad zastępnikiem bułki, a niekiedy wybrać zupełnie inne śniadanie czy kolację. Zawsze lepszym wyborem będzie bułka pełnoziarnista. Znajdziemy w niej więcej błonnika, który nie tylko jest zdrowy, utrzymuje uczucie sytości na dłużej, lecz także reguluje pracę jelit i wspomaga przemianę materii. Pamiętajmy jednak, że jedna niewielka bułka może więc mieć nawet 300 kcal! Ale po kolei.

Bułka - rodzaje i kalorie

Popularna bułka pszenna to tylko jeden typ bułki. Ta, owszem, jest najbardziej kaloryczna ze wszystkich możliwych, dostępnych na rynku produktów. Możemy kupić bowiem zwykłe pszenne kajzerki, bułki grahamki, bułki z ziarnami. Istnieje także wiele słodkich alternatyw, na przykład bułka z serem.

Zastanówmy się więc na tym, ile kalorii ma bułka kajzerka, ile kalorii ma bułka grahamka, a ile kalorii ma bułka z ziarnami. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytania, trzeba wiedzieć, ile ważą poszczególne rodzaje bułek.

Ile waży bułka kajzerka? Przeciętna kajzerka waży 60 g. W takiej porcji znajdziemy 178 kcal. A ile waży bułka grahamka? Duża bułka grahamka waży 90 g i zawiera 236 kalorii. Jeśli zastanawiacie się, ile waży bułka z ziarnami, służymy pomocą! Bułka z ziarnami waży 60 g i zawiera 161 kalorii. Na koniec zostaje pytanie o słodkie pieczywo. Ile kalorii ma bułka z serem? To jeden z najpopularniejszych wyrobów pszennych dostępnych w sklepach czy piekarniach. Jedna średniej wielkości bułka z serem waży 60 g i ma nie więcej niż 130 kcal.

Jaka bułka jest fit?

Wiele osób, które przeszło na restrykcyjną dietę odchudzającą, staje przed dylematem - jaka bułka jest fit? To trudne pytanie. Generalnie lepiej zapytać, co zamiast bułki i ograniczyć spożycie pieczywa do minimum. Jednak jeśli już musimy jeść bułki, to najbardziej fit, będzie ta, która zawiera jak najmniej składników. Warto więc robić bułki samodzielnie! Wtedy mamy 100 proc. pewność, co do tego, co znajduje się w produkcie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierajmy bułki o wysokim typie (np. żytniej 2000). Szczególnie polecamy grahamki, a radzimy wystrzegać się wszystkich bułek typu fitness. To właśnie w tym produktach znajdziemy najwięcej kalorii!

Co zamiast bułki?

Zamiast bułki na kolację czy śniadanie, warto wybierać inne produkty. O poranku naprawdę niewiele czasu zajmie nam przygotowanie owsianki czy jaglanki. Takie zdrowe, pełnowartościowe śniadanie, da nam zastrzyk energii na cały dzień. W zasadzie w obu przypadkach wystarczy zalać wodą odmierzoną ilość łyżek kaszy jaglanej lub płatków owsianych (trzy łyżki dla jednej osoby). Kaszę jaglaną warto przelać kilka razy wodą. Następnie zagotowujemy wszystko i dodajemy ulubione dodatki - na przykład orzechy, suszone owoce czy migdały. Lepiej nie słodzić owsianki czy jaglanki. Jeśli już potrzebujemy, dodajmy odrobinę miodu.

Bułka - jak spalić kalorie?

A jeśli zdecydujemy się jednak na bułkę, pamiętajmy, że musimy ją spalić! 300 kcal spalimy choćby podczas godzinnego fitnessu czy dwóch godzin spaceru. Spory wysiłek, prawda? Czy jednak nie lepiej wybrać zamiennik klasycznej bułki?

Co zamiast bułki na kanapki? Opcji jest naprawdę wiele! Możemy wypróbować niskokaloryczne chrupkie pieczywo czy wafle ryżowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA