Czy żelatyna pomaga na stawy? Właściwości lecznicze i zdrowotne żelatyny

Nie od dziś wiadomo, że żelatyna ma bardzo cenne właściwości lecznicze i zdrowotne. Ten produkt spożywczy jest obecny niemal w każdej kuchni, a tak rzadko zdajemy sobie sprawę, jak cenny jest dla naszego organizmu. Potrafi naprawić płytkę paznokci, wzmocnić włosy i świetnie działa na stawy. Dowiedz się, jak stosować żelatynę.

Żelatyna na stawy - właściwości

Żelatyna to produkt pochodzenia zwierzęcego. Warto wiedzieć, że produkuje się ją z kolagenu, który pozyskuje się ze ścięgien, kopyt, kości, chrząstek czy rogów zwierząt. Cały proces wytwarzania żelatyny zakłada filtracje i zagęszczenie tejże substancji. Z tego powodu zazwyczaj jest ona dostępna w formie sproszkowanej. Sam skład żelatyny to oczywiście w dużej mierze białko. Jednak żelatyna zawiera także wiele cennych aminokwasów.

Właściwości lecznicze i zdrowotne żelatyny można wymieniać długo. Musimy zdawać sobie sprawę, że świetnie wpływa na wzmocnienie włosów i paznokci. Dzięki wielu składnikom odżywczym zapobiega ich wypadaniu, kruszeniu się. Włosy stają się lśniące, mocne i sprężyste. Natomiast paznokcie przestają się łamać, szybciej się regenerują. Włączając żelatynę do diety na stałe możemy być pewni, że nasze paznokcie pozbędą się nierówności, grudek.

Ponadto żelatyna to także szereg właściwości odchudzających. Świetnie działa na cały układ trawienia, przy tym reguluje wszelkie procesy i pobudza metabolizm. Dzięki spożywaniu produktów, które zawierają żelatynę, możemy być pewni, że na dłużej pozostaniemy syci. Żelatyna zmniejsza bowiem uczucie głodu.

A co ze stawami? Czy żelatyna pomaga na stawy? Oczywiście! Za sprawom aminokwasów, które biorą udział w procesie odbudowy i wzmocnienia tkanki łącznej, świetnie regeneruje i odbudowuje stawy. Warto wiedzieć, że w branży sportowej jest stosowana nie tylko przy urazach, lecz także jako naturalny substytut białka.

Jak stosować żelatynę? Na co pomaga?

Przejdźmy teraz do konkretów. Jeśli chodzi o stosowanie żelatyny na włosy, to w wielu salonach fryzjerskich używa się jej do zabiegu nazywanego laminowaniem włosów. Za sprawą żelatyny, tak jak wspominaliśmy, włosy stają się bardziej odporne na wypadanie, poprawia się ich kondycja, odporność. Włosy po stosowaniu żelatyny stają się miękkie i odzyskują naturalny blask. Jak stosować żelatynę na włosy? Sprawdzi się mieszanka nakładana na włosy. Wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny, łyżkę odżywki do włosów w trzech łyżkach wody. Tę mieszaninę nakładamy na suche włosy, wcieramy i zostawiamy na 40 minut. Po tym czasie spłukujemy i myjemy włosy.

A gdy chcemy stosować żelatynę na paznokcie, warto moczyć palce w miksturze na jej bazie. Przepis jest banalnie prosty. Rozpuść dużą łyżkę żelatyny w gorącej wodzie. Zanurz palce w ostudzonej wodzie z żelatyną i trzymaj je w tej mieszaninie przez mniej więcej 15 minut. Taką kurację stosuj co trzy dni przez dwa tygodnie.

Żelatyna na stawy - jak przygotować i jak jeść żelatynę na stawy? Ten sposób wykorzystują przede wszystkim sportowcy i osoby starsze. To te dwie grupy są najczęściej narażone na urazy czy kontuzje stawów. Profilaktyczne przyjmowanie żelatyny pozwala poprawić stan naszej tkanki łącznej.

Żelatyna na stawy wykorzystuje zawarte w niej dwa aminokwasy - prolinę i hydroksyprolinę. Substancje te przyczyniają się do odbudowy tkanki łącznej. Żeby ta sytuacja miała miejsce, warto pić żelatynę. Jak pić żelatyną na stawy? Trzy łyżeczki żelatyny kupionej w supermarkecie lub zwykłym osiedlowym sklepie wsyp do 100 ml zimnej wody. Wymieszaj i odstaw na całą noc. Rano ponownie wymieszaj miksturę i wypij ją przed śniadaniem. Jeśli nie odpowiada ci smak, możesz dodać do niej sok z cytryny lub łyżkę miodu. Taka profilaktyczna kuracja powinna trwać jeden miesiąc.

Żelatyna na stawy a dieta

Musimy pamiętaj, że mimo cenny właściwości, żelatyna nie zastąpi nam zdrowej diety. To tylko uzupełniająca kuracja. Nasza dieta powinna zawierać produkty, które zawierają dużo białka. Warto jeść ryby, nabiał, rośliny strączkowe i oczywiście mięso.

Więcej o:
Copyright © Agora SA