Likopen to organiczny związek chemiczny, który wykazuje działanie przeciwutleniające. Najwięcej likopenu mają pomarańczowe i czerwone warzywa, a szczególnie wyróżniają się na tym tle pomidory. To niepozorne warzywo jest więc świetne w działaniu antynowotworowym, odmładzającym. Pozbywa się wolnych rodników z naszego organizmu. Musimy wiedzieć, że nie ginie on w obróbce termicznej, a jedynie w miarę upływu czasu. W przetworach pomidorowych jest go nawet trzy razy więcej niż w świeżych pomidorach!
Ale to nie jedyne właściwości lecznicze pomidorów. Pomidory zapobiegają choćby miażdżycy i zawałom. A dzieje się to za sprawą kwasów, które zawierają. Kwasy tłuszczowe utleniają się. W tym procesie dochodzi do magazynowania w nich trójglicerydów. Poziom cholesterolu obniża się zacznie. Przyczynią się do tego także zawarte w pomidorach pektyny.
Warto wiedzieć, że pomidory działają moczopędnie. A to sprawia, że pomidory obniżają ciśnienie krwi. Jeśli masz wysokie ciśnienie, docenisz duże dawki potasu, które są w składnie pomidorów. Ten minerał świetnie wpływa także na pracę serca.
Pamiętajmy także, że pomidory poprawiają odporność. Zawierają bowiem sporo witaminy C. Średniej wielkości pomidor, czyli taki, który waży około 170-200 g, zapewnia ponad połowę dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na tę witaminę. Tutaj jednak musimy uważać na dodatki, które spożywamy z pomidorem. Nie możemy łączyć go z surowym ogórkiem, a to częsty miks z różnorakich sałatkach. Zielony surowy ogórek niestety zawiera enzymy, które neutralizują witaminę C. Najlepiej więc dodawać pomidory do sałatek bez ogórków, spożywać je na surowo, w zupach czy przetworach. To, jak wspominaliśmy, w tych ostatnich znajdziemy najwięcej cennych składników.
Właściwości lecznicze pomidorów nie kończą się. A to wszystko przy naprawdę niewielu kaloriach, które zawierają. Zanim jednak zastanowimy się, ile kalorii zawierają pomidory, zwróćmy uwagę jeszcze na kilka cennych właściwości.
Pomidory poprawiają pracę układu nerwowego. Tutaj duży udział ma brom. Pomidory zawierają go olbrzymie ilości. Z tego tytułu powinni je włączyć do diety także mężczyźni, którzy skarżą się na problemy w sypialni.
To czerwone warzywo o miękkim, soczystym miąższu i delikatnej skórce, która pęka zaledwie pod ukuciem paznokcia, wykazuje także właściwości upiększające. Z jednej strony zawiera wspomniany likopen, który wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ usuwa wolne rodniki z naszego organizmu, a z drugiej strony spore dawki witaminy C wzmacniają naczynia krwionośne, wpływają na lepsze dotlenienie, a na tym korzysta także nasza skóra. Dodatkowo pomidory zawierają witaminę A i E, które świetnie nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Kosmetyki, w których składzie znajdziemy wyciągi z pomidorów, rozjaśniają przebarwienia i będą łagodzić zmiany trądzikowe.
W kosmetycznym ujęciu musimy wspomnieć także o tym, że pomidory chronią przed słońcem. Tutaj wielki plus znowu dla likopenu. To on neutralizuje szkodliwe procesy wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe. Częste jedzenie pomidorów – najlepiej codzienne – zapewnia więc naturalną ochronę przeciwsłoneczną.
Przejdźmy więc do kwestii, która wielu interesuje najbardziej - ile kalorii ma 100 g pomidora? W 100 g pomidorów znajdziemy około 18 kcal. Dla lepszego zobrazowania, na przykład w średniej wielkości pomidorze, którzy waży około 185 g znajdziemy mniej więcej 35 kcal.
Odpowiadając więc na kolejne pytanie – ile kalorii ma 1 sztuka pomidora? Łatwo wyciągnąć wnioski, z tego, co już wiemy. Średniej wielkości pomidor ma więc około 35 kcal. Ale już ten mniejszy może mieć nawet tylko 25 kcal. Bardzo duże owoce pomidora kryją około 45 kcal.
Wiele osób ciekawi także to, ile kalorii ma plasterek pomidora? Plaster pomidora waży 20 g i zawiera 4 kalorii. A ile kalorii ma pomidor koktajlowy? Ten częsty dodatek do sałatek kryje w sobie tylko 4 kcal.